Novinky

Rybaření na Seychelách: Lov tajemných mořských pokladů v ráji Indického oceánu

Seychely, to je kouzelný řetězec tropických ostrovů, který se rozprostírá uprostřed tyrkysové vody Indického oceánu. Kromě bílých písečných pláží, bujné tropické vegetace a exotického zvířectva mají Seychely, co nabídnout i nadšeným rybářům. Zdejší moře je domovem bohatého podmořského života, a tak se Seychely staly oblíbeným cílem pro rybářské nadšence z celého světa.

alphonse-island-st-francois-

Letecké spojení na Seychely je snadné a pohodlné, z Prahy do Dubaje (Emiráty) a z Dubaje na Seychely. Doba letu je zde vcelku časově přívětivá a to 6+4,5 hodiny bez doby přestupů. Přičemž hlavním příletovým bodem je Mezinárodní letiště Seychely (Seychelles International Airport), nacházející se na ostrově Mahé. Další možnou cestou je z Prahy do Istanbulu z Turkish Airlines a zde přestoupit na let na  Mahé.

Regionální přeprava:

Po příletu na mezinárodní letiště Seychely na ostrově Mahé můžete využít regionálních leteckých společností nebo trajektů pro přepravu na další ostrovy v souostroví Seychel. Například Air Seychelles a další regionální dopravci nabízejí pravidelné lety mezi ostrovy.

Praktické rady:

Víza a platby: Při vstupu na Seychely nemusíte mít vízum, ale platí, že váš pas musí být platný alespoň šest měsíců od data příjezdu. Místní měna je seychelská rupie, ale většina míst přijímá také americké dolary nebo eura.

Na Mahé, který je hlavním ostrovem Seychel, existuje několik společností specializujících se na sportovní rybolov. Jelikož situace se může měnit, je vždy dobré prověřit aktuální nabídky a recenze. Níže jsou uvedeny dvě možnosti, které by mohly být vhodné pro Váš rybářský výlet na Mahé: 

1. Fishing booker

Webová stránka: https://fishingbooker.com/

Fishing booker je agentura sdružující pod sebou různé společnosti zabývající se sportovním rybolovem a výlety po moři okolo ostrovů. Zde si můžete vybrat dle destinace odjezdu, data, které vám vyhovuje, druhu lovených ryb atd. Je to takový místní Booking, který se zaměřuje na sportovní rybolov.

 2. Seychelles Fishing Charters:

 Odkaz: https://www.viator.com/Seychelles-tours/Fishing-Charters-and-Tours/d4868-g9-c33

 3. GAM’S Charters - Bout Time

Odkaz: https://fishingbooker.com/charters/view/9920?booking_days=1&booking_persons=2&booking_children=0

Popis: Společnost GAM’s Charters vás vezme na rybaření v malebných vodách Seychel a dopomůže Vám ulovit vaši vysněnou rybu. Ať už je to Wahoo, Dorado, Snapper, Sweetlip nebo Red Emperor. Kapitán vás může zavést na místa, kde se dají ulovit ryby jako jsou Marlin a Sailfish.

Cena za jednodenní výlet pronajaté lodi s průvodcem, jídlem a veškerým rybářským vybavením stojí cca 1000-1500 amerických dolarů. Čím je samozřejmě doba pronájmu delší tak cena klesá. Je zde i možný pronájem lodi bez posádky. Tím můžete ušetřit nějaké peníze, ale z vlastní zkušenosti víme, že je to na úkor počtu a velikosti úlovků znát.

Zátoky kolem ostrovů na Seychelles bývají často přírodní rezervací a je zde lov ryb přísně zakázán pod vysokou pokutou! Je dobré váš plán na rybaření konzultovat s majitelem lodi, který Vám rád poradí. Před plánováním rybářského výletu doporučujeme prověřit aktuální recenze a kontrolovat zpětnou vazbu od ostatních rybářů, abyste si mohli být jisti kvalitou služeb poskytovaných danou společností. Taktéž je vhodné přímo kontaktovat společnost pro aktuální informace o dostupnosti, cenách a druzích rybaření, které nabízejí.

Brandon-PooleAstove-4-13-20-March-2017_69 

Na Seychelách máte možnost si užít rybaření bez ohledu na svou úroveň zkušeností. Od začátečníků po zkušené rybáře, každý zde najde něco pro sebe. Široká škála dostupných rybářských výletů nabízí různé zážitky a výzvy. Společnosti provozující rybářské výlety mají své vybavení a nástrahy pro lov ryb, ať se jedná o trolling nebo jigging. Samozřejmě si můžete vzít s sebou i svoje vybavení.

Rybářské hot spoty:

Jedním z nejznámějších míst na rybaření je ostrov Alphonse, který je považován za jedno z nejlepších míst na světě pro lov bonefish a permit. Pro ty, kteří touží po velkých trofejních rybách, je tu také možnost lovu marlina, tuňáka a jiných velkých druhů.

Dalším oblíbeným místem je Amirantes, souostroví tvořené třemi hlavními ostrovy: Desroches, Poivre a St. Joseph. Toto místo nabízí nezapomenutelný zážitek v rybaření na otevřeném moři.

Alphonse-Island-2

Seychelský styl:

Rybaření na Seychelách není jen o samotném lovu ryb. Je to také o ponoření se do místní kultury a způsobu života. Průvodci vám rádi přiblíží tradiční techniky rybaření a přinesou vám příběhy o legendárních výpravách.

Tajemství podmořského světa:

Seychely jsou známé nejen svými úchvatnými plážemi, ale také podmořským životem. Při rybaření zde můžete spatřit pestrou paletu mořských tvorů od korálů až po pestrobarevné ryby. Potápěči se mohou těšit na průzračné vody a setkání s podmořskými obyvateli, což dělá z rybaření na Seychelách zážitek naplněný dobrodružstvím.

Sezóna:

Nejlepší období pro rybaření na Seychelách je od října do dubna, kdy je možné chytat širokou škálu ryb. V této době je také příjemné teplota, omezené srážky a fouká klidnější vítr. Od května do září nastává období jižních pasátů. Bývá zde více větrno a na ryby je to horší období.

Vybavení:

Mnoho rybářských výletů poskytuje veškeré vybavení, ale pokud jste správný zarputilec, můžete si přinést své vlastní.

Lov na trolling:

Pruty: Délky 160 – 210cm s akcí prutu 30 – 80 lb. Vhodné jsou například:Penn Prut Battalion Solid Boat WFT Prut Never Crack Blue Water 2,1m od 30 do 50lb.

Chcet-li používat při lovu naviják s navinutým vlascem, je důležité mít prut opatřen rolnami. Jinak při zdolávání velké ryby hrozí poškození vlasce a co horší – ztrátou třeba i životní ryby!!! Kdežto při použití pletené šnůry mohou být očka klasická.

Navijáky:  Multiplikárory ve velikosti 50-80 s navinutým vlascem 0,70–1,2m. Smekací ve velikost 8000-20000 s navinutou pletenou šnůrou nosností 50kg, 

Násahy: Při chytání s woblery je lepší použít pletenou šnůru – není průtažná a nástraha má správný a přirozený chod. Chobotnice a jiné nástrahy trollujte na vlasci.

Vhodné nástrahy jsou - Rapala Magnum 18-26 cm, Rapala Magnum X-Rap 20-40 cm. Chobotnice: Williamson Wahoo Catcher RiggedWilliamson Big Game Catcher Rigged.

147314-5

Lov na jigging:

Pruty: Délky 150 – 180 cm, Akce prutu 150 – 400 g. Vhodné jsou například: Battalion Solid Jig CastWestin W6 jigging

Vlasce- pletené šnůry 30 – 50 kg doporučujeme investovat do kvality od značek WFT nebo Saltiga spojenou s návazcem z fluorocarbonu 0,80mm - 1mm

Navijáky: používejte smekací velikosti cívek minimálně 8000 a možnost návinu 300 m a víc. Například Daiwa Saltiga 10000H,Penn Naviják Spinfisher VII 8500,Shimano Naviják Stella 14000 SWCXG.

Nástrahy: je nutné používat nástrahy na jigging s minimální hmotnosti 100 g a více kvůli podvodním proudům, aby nástraha byla přímo kolmo pod lodí (jinak nebude správně fungovat) dále je velmi důležité, osazení assist háčky . Jsou to přídavné háčky navázané na šňůrce k hlavě jiggu. Záběry totiž často přicházejí právě na hlavu nástrahy.

146645-1 

Muškaření na na Seychelles:

Mělké vody Seychel, které jsou mnohými rybáři považovány za nejlepší mořské muškaření na světě, nabízejí možnost bezpečného brodění a úžasné úlovky díky neuvěřitelnému množství ryb. Když vezmete v úvahu naprostou rozmanitost druhů ryb na Seychelských ostrovech, samotu, epické scenérie a celkovou atmosféru, jedná se o lov ve slané vodě, kterému se skutečně nepodobají žádná jiná místa na této planetě. Ve všech vodách těchto oblastí najdete v mimořádných počtech Bonefish, několik různých druhů trevally, ploskozubce, permity a desítky dalších druhů útesových ryb.

2017-Alphonse-KLUG-2

Cílové ryby:

Bonefish (ostnovec): Seychely jsou známé svými velkými a silnými bonefishi. Mnoho rybářů se na Seychelách specializuje právě na ně.

Permit: Další oblíbenou cílovou rybou pro lov na umělou mušku jsou permity. Jsou to poměrně náročné ryby na lov, což přidává do rybaření dobrodružství.

Milkfish: Jsou to velké ryby, které je  obtížné ulovit. Jejich silná bojovnost může poskytnout opravdu výjimečný rybářský zážitek.

Nejlepší místa:

Alphonse Island: Tato lokalita je známá jako rybářský ráj s bohatou populací bonefishů, permitů a dalších mořských druhů. Ostrov se nachází 400 km jihozápadně od Mahé a lze se na něj dostat za 1 hodinou letu. Ostrov je součástí vnějších ostrovů Seychel, které se nacházejí v Indickém oceánu. Je to malý, trojúhelníkový korálový ostrov, který je jednou ze tří formací v malé a izolované skupině: Alphonse na severu, Bijoutier uprostřed, a St. François na jihu. Jedná se bezesporu o vzdálenou a velmi exotickou destinaci s rybolovem, který může být nejrozmanitější v celém světě mořského muškaření.

St. François Atoll: Další skvělé místo pro lov na umělou mušku, s krásnými tropickými vodami a rozmanitými rybami.

Cosmoledo Atoll: Vyhledávaný atol, který se těší velké oblibě mezi muškaři, nabízí bohatý rybářský potenciál a odlehlé prostředí.

Náčiní a výbava:

Muškařský prut: Používejte muškařské pruty určené pro lov ve slané vodě, délka 2,7 – 3m, Aftma 10-12. Vezměte si sebou rozhodně i náhradní prut, jelikož ryby v těchto oblastech jsou tak bojovné, že lámou i ty nejkvalitnější.

Naviják: Kvalitní muškařský naviják odolný proti slané vodě s dostatečnou kapacitou backingu s minimálním návinem 300m.

G73A9379-1024x683

Šňůry: Použijte muškařské šňůry odpovídající Aftma prutu. Normální muškařské šňůry zde selžou. Ryby na Seychelách jsou příliš silné a divoké, běžné šňůry na ně často nestačí. Všechny vaše muškařské šňůry musí být určeny pro mořskou vodu v tropech se 100lb monofilním jádrem. Budou se vám hodit jak plovoucí tak pomalé intermediální například od společnosti Scientific anglers – Sonar titan big water taper intermediate.

Návazce z kvalitního floorocarbonu o průměru 0,70 mm a více. Jeho délka by měl být alespoň na jedna délka prutu. Nepoužívejte žádné karabinky nebo mikrokroužky, vše je třeba spojovat smyčku do smyčky. Při lovu na moři platí důležité pravidlo – čím méně spojů na sestavě, tím více zdolaných ryb.

Mušky: pro Bonefish jsou obvykle menší a méně nápadné, zatímco permity mohou vyžadovat specifické typy mušek.

Mušky na Bonefish:

  • Gotchas velikost háčku #2-4
  • Fleeing crab Tan/creme velikost háčku #6
  • White Sand Fleeing Crab velikost háčku #2

Gotcha_405F_WhiteSandsFleeingCrab__71648Snímek obrazovky 2024-02-03 v 18.28.01

 

Mušky na Giant Trevally, Golden Trevally, Bluefin Trevally a Barracudy: 

  • GT Brush Fly velikost háčku #6
  • Bad Attitude Baitfish velikost háčku #6
  • Pop-NYAP velikost háčku #6

GT_Brush_Fly-Tan_8f257ed5-e167-4f26-bc9d-d71a180c85e8_2000x (6)fulling-mill_waynes-milky-magic93530

Pro vázání mušek používejte jen typy háčků určené pro slanou vodu od firem jako jsou BKK, Owner, Gamakatsu nebo Ahrex.

Oblečení a ochrana:  Přibalte si lehké, odolné oblečení s ochranou proti slunci. Tyto oblasti bývají horké a slunečné. Nezapomeňte na ochranu proti slunci (krém na opalování s vysokým faktorem, klobouky s ochranou krku), polarizační brýle pro lepší viditelnost pod hladinou a vhodné boty.

 Ubytování: Vyberte si ubytování poblíž oblíbených rybářských míst, abyste maximalizovali svůj čas strávený na vodě.

Seychely jsou opravdu rájem pro každého, kdo miluje rybaření. Od malebných lagun až po otevřené moře, toto místo nabízí rybaření, které si každý zamiluje. Připravte se na dobrodružství a ponořte se do rybářského ráje na Seychelách.

Přejeme Vám bohaté a krásné rybářské zážitky

Tým AZ-FISHING

 

 

 

Jak se stát sportovním rybářem – vše co potřebujete vědět

diana-orey-bYC9dXIxufM-unsplash_1

V České republice je proces získání oprávnění k rybaření relativně složitý a poměrně zdlouhavý, oproti jiným státům. Zde je přehled kroků, které je třeba administrativně vyřídit:

 Krok 1:

Navštivte nejbližší pobočku Českého nebo Moravského rybářského svazu a podejte si přihlášku za člena organizace. Jejich seznam najdete na webu Českého rybářského svazu nebo Moravského rybářského svazu. Nebo pokud bydlíte v Praze, navštivte naši rybářskou prodejnu a my Vám rádi vše objasníme.

Krok 2:

K tomu, abyste se stali sportovním rybářem, je třeba i něco vědět. Znalosti musíte prokázat v testu a složit zkoušku. Test má celkem 25 otázek, ve kterých musíte odpovědět například: kdy jsou ryby hájené, nejmenší lovné délky ryb nebo od kolika do kolika hodin můžete chytat v průběhu roku atd.

Všechny správné odpovědi najdete v rybářském řádu, který je na webu Českého rybářského svazu, stejně jako další potřebné informace. Testy si můžete procvičit na nečisto. Z 25 otázek musíte odpovědět minimálně na 13 správně.

 Krok 3:

Získání státního rybářského lístku:

RL (1)

Rybářský lístek je povinným poplatkem státu za možnost lovit ryby na území ČR. Vydává se pro celé území České republiky na dobu 10 let, 3 let, 1 roku nebo s dobou platnosti 30 dní, případně na dobu neurčitou (za cenu 1000kč).

Pro jeho získání je nutné doložit doklad o vykonané zkoušce. Pro cizince a příležitostné rybáře je od roku 2017 možné zakoupit RL na 30 dní bez vykonání zkoušky.

RL vydává obecní úřad v místě trvalého bydliště žadatele. Více o cenách a podmínkách na webu Ministerstva zemědělství.

 Krok 4:

Se státním rybářským lístkem se vrátíte na vaši místní rybářskou organizaci, kde si koupíte povolenku k lovu. Ty se dělí na pstruhové a mimopstruhové. Dále dle kraje, kde všude vám bude povolenka platit. Také si můžete zakoupit celosvazovou povolenku na revírech všech sedmi územních svazů. Celorepubliková platí pro revíry Českého i Moravského rybářského svazu zároveň. 

povolenka (1)

Cena povolenek se skládá: brigády 500-1500 Kč dle organizace + 700 Kč členské známky + samotná cena povolenky. Více o aktuálních cenách na: ČRS

 Krok 5:

Nákup potřebného rybářského vybavení.

Jelikož jste se konečně úspěšně stali majiteli rybářského lístku a povolenky, čeká vás další krok. Ten bude mnohem příjemnější a bude vás zajisté bavit více než vyřizování papírů.

 Zde je seznam základních položek, které byste měli zakoupit:

Rybářský prut: Vyberte si vhodný rybářský prut v závislosti na stylu lovu, který budete chtít praktikovat. Existují rozdílné typy prutů na odlišné druhy rybaření, jako jsou například muškařské, feederové, pruty na přívlač nebo speciálně určené pro lov kaprů. (více o kaprových prutech) nebo: (jak vybrat přívlačový prut) 

Naviják: Naviják je nezbytnou součástí vašeho vybavení. Vyberte si naviják, který odpovídá velikosti vašeho prutu a typu rybaření, které plánujete praktikovat. (více o navijácích)

Vlasce: Vlasce jsou tenká monofilní vlákna, které spojují váš háček s prutem a navijákem. Zakupte si sadu různých délek a průměrů vlasců pro různé situace. (více o vlascích)

Háčky: Budete potřebovat různé druhy a velikosti háčků, které odpovídají velikosti ryb, které plánujete lovit. Existují různé typy háčků s protihrotem, bez protihrotu atd.

Vidličky nebo stojan na pruty: ty slouží k pohodlnému uložení prutu během lovu. Vidličky jsou jednoduchými a cenově dostupnými stojany na rybářské pruty. Jedná se o konstrukci s dvěma nebo více vidlicemi, do kterých můžete umístit své rybářské pruty, aby byly stabilně drženy na břehu v bezpečné vzdálenosti od vody. Vidličky jsou ideální pro krátkodobé rybaření. Stojany na rybářské pruty jsou robustnější variantou vidliček. Mohou mít různé konfigurace, včetně jednoho nebo více prutových držáků, a obvykle jsou vyrobeny z kovových materiálů, jako je hliník nebo ocel, což jim poskytuje větší stabilitu. Jsou vhodné pro delší dobu strávenou u vody a pro rybáře, kteří používají více než jeden prut současně. (více o stojanech)

iglucraft-E9KTUhqq6ZI-unsplash

Návnady: jsou lákadla, která mají za úkol přilákat ryby k vašemu lovnému místu a zároveň i k nastraženému háčku. Pořiďte si několik různých druhů návnad, jako jsou například krmítkové směsi, boilies, pelety nebo červi. (více o boilies)

Nástrahy: jsou určeny k nastražení přímo na rybářský háček. Může to být opět boilies, pelety, žížaly atd. 

Rybářská taška nebo box na náčiní: Abyste mohli přenášet a ukládat své rybářské vybavení, potřebujete vhodnou rybářskou tašku, batoh nebo box na uskladnění. (více o taškách)

Pean nebo kleště:  jsou užitečné nástroje pro odstranění háčků z úst ryb.

Metr na měření velikosti ryb: je povinnou výbavou, kterou musí mít každý rybář.

Podběrák: slouží k bezpečnému vylovení ryb z vody, což je zvláště užitečné při chytání větších a těžších ryb. (více o podběráku)

 Při rybaření je důležité respektovat ochranu životního prostředí a dodržovat pravidla týkající se zacházení s rybami a čistoty přírody.

 

Přečtěte si našeho nákupního rádce, kde se dozvíte další potřebné informace.

 

Přejeme Vám hodně úspěšných zážitků na rybách.

Tým AZ-FISHING

Test

Test článku

Vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o.
Každou dokončenou objednávku vám započítáme do věrnostního programu. Nakupovat u nás se vyplatí
Doražte do naší mega prodejny v Praze kde máme vystavených více než 30 000 produktů! Adresa:
Štúrova 20, Praha 4 - Krč
U každé objednávky nad 2 000 Kč od nás máte dopravu zdarma!

Štúrova 1284/20, Praha 4
Po-So 8:30-19:00
Ne 8:30-12:00

Navigovat
Zákaznická podpora: 602 271 983 info@azfishing.cz