Jaký vybrat rybářský podběrák?

Rybářské podběráky

Podběrák je nedílnou součástí výbavy každého rybáře. Je vlastně povinností mít při lovu nachystaný podběrák k použití dle rybářského řádu. Není to však jen povinnost, ale také úžasný pomocník. Zvláště při zdolávání velkých ryb se může stát, že máte jen jediný pokus na rychlé vylovení. To bez jeho použití je kolikrát nemožné.

Existuje mnoho různých druhů, které se odlišují svým designem, velikostí, skladností, použitým materiálem při jeho výrobě. Při výběru správného podběráku se musíte zamyslet, jaký styl lovu budete provádět a která cílová ryba bude pro vás rozhodující. Určitý podběrák si vezmete pro lov trofejních kaprů. Ten bude prostorný s velkými rozkládacími rameny a hlubokou sítí. Budete-li lovit zase pstruhy, postačí vám malý raketový podběrák připevněný na vestě.

podberak-fox-horizon-x4-landing-net_62877 (kopie)

Rybářské podběráky v dnešní technologické době jsou mnohem odolnější, spolehlivější a bezpečnější, než bývaly. Podnikly se významné kroky ke zvýšení kvality sítí, takže ryby mohou být bezpečně vráceny do vody bez poškození.

Vše od materiálů po design bylo přepracováno a vylepšeno. Sítě už nejsou jen super tenké svázané provázky, které nejsou šetrné k rybám. Jsou již často pogumované nebo silikonové. Další jejich nespornou výhodou je, že se z nich daleko lépe uvolňuje háček, nenasakují vodu a pachy.

U nás na AZ-fishing máme rozděleny podběráky dle rybolovné techniky:

Kaprové podběráky:

Obrázek1

Vhodný kaprový podběrák by měl být vyroben z vysoce modulované karbonové konstrukce. Ta zajistí jeho pevnost, odolnost a lehkost. Skládací teleskopická rukojeť je mezi rybáři velice oblíbená, pro její dlouhé vysunutí a pohodlnou transportní velikost. Dodávají se dvou nebo tří dílné. Můžete si samozřejmě koupit i jednodílnou rukojeť. Jedním z nejdůležitějších aspektů v jejich kvalitě je kříž, který zajistí ramena podběráku při jeho rozevření.

Je nejvíce namáhanou částí při vylovování. Levné modely mívají často plastové kříže, které nemusejí dlouho vydržet nápor a při zdolávání ryby prasknou. Doporučujeme investovat do kovových křížů, jsou mnohem odolnější s daleko větší životností. Ramena podběráku jsou opěrou pro síť a nejčastěji v rozměrech mezi 50x50cm až po 100x100 cm. S větší velikostí  nebudete mít problém zdolat pořádný kousek.

Dalším důležitým faktorem je síť. Ta by měla být prostorná a hluboká, aby se do ní ryba pohodlně vešla. Její materiál vybírejte, co možná nejjemnější a bez uzlíkového svazování.

Jde přeci hlavě o nepoškození ryby, v případě jejího navrácení do vody. Síť je nejchoulostivější na poničení, ale u mnoha modelů se dá dokoupit náhradní.

Velmi šikovným doplňkem k velkým podběrákům je plovák. Ten je vyroben z velmi vznášivého pěnového materiálu válcového průměru. Na podběrákovou tyč jej navléknete až k jejímu konci, kde je kříž ramen. Nebo je i další alternativa a to umístění dvou kusů přímo na ramena.  Slouží k nadlehčení a neutopení podběráku, při zdolávání ryby.

KAPROVE-PODBERAKY

Podběráky na feeder a plavanou

Obrázek3

Podběráky určené pro lov na feeder a plavanou jsou podstatně menší než klasické kaprové v závislosti na velikosti lovených ryb. Mají kulaté nebo oválné hlavy, často utěsněné, aby se do rámu nedostala voda a nezvyšovala tak celkovou hmotnost. Pogumovaná síťovina s většími oky je velkou výhodou, při vyndávání háčků a samozřejmě zajišťuje lepší šetrnost k rybám.

 

Podběrákové tyče jsou teleskopické, mohou mít až několik metrů. To využijete při lovu na strmém břehu. Nemusíte tak běhat z kopce pro každou rybu. Je velmi důležité, z jakého materiálu jsou vyrobeny. Měly by být pevné, aby se neohýbaly, ale při tom lehké. Hledejte kompozitní materiály carbonu a uhlíku. Při výběru vhodného podběráku se zaměřte na velikost hlavy. Zde bude rozhodujícím faktorem velikost vámi lovených ryb. Při rozměru 70x80cm se do ní vejde již opravdu pěkný kapr. Síťovinu vybírejte pogumovanou s většími oky. Ta je šetrná k rybám a nenasákavá vodu, tudíž nezvyšuje hmotnost podběráku. Můžete si koupit samostatně tyč i podběrákovou hlavu. Výrobci zachovávají stejný průměr šroubení.

Podběráky pro lov dravců

Obrázek4

Podběráky na dravce se odlišují především jejich skladností. Asi si nedovedete představit chodit po břehu při aktivní přívlači a vláčet sebou ohromný kaprový podběrák. Přívlačové jsou propracované do posledního detailu. Kratší skládací odlehčená teleskopická rukojeť z kovové slitiny odolá i opravdu pořádným rybám.

PODBERAKYNADRAVCE-01

Jednoduché rozevření pouze jednou rukou oceníte, při zdolávání ryby, když se zrovna parťák někde zapomněl nebo rádi chodíte na ryby sami. Hlava podběráku bývá často také skládací na půl. Většina podběráku pro lov dravců má bez uzlovou pogumovanou nebo silikonovou síťku, která chrání povrch ryby a brání zamotávání nástrah. Není nic horšího, než po zdolání kapitální štiky, půl hodiny vyprošťovat zamotaný wobler s protihroty ze síťoviny. Některé modely mají velká oka na boku a malá na dně síťky pro menší odpor vody. Tento typ sítě oceníte například při zdolávání s pomalu jedoucí lodi. Voda bez většího odporu protéká velkými oky a vylovení je pak mnohem jednoduší.

Raketové pstruhové podběráky

Obrázek5

 

 

Ať již muškaříte nebo raději chytáte ultra lehkou přívlač a zaměřujete se na lov pstruhů, vždy potřebujete vhodný podběrák. Ten by vám neměl bránit v pohybu, nikde se neklimbat kolem nohou a měl by být pořád po ruce.

Zvláště brodíte-li vodou, potřebujete mít v ruce pouze prut. Všechny tyto aspekty plně splňuje muškařský podběrák, kterému se také říká raketový. To proto, že vlastně vypadá jako dětská tenisová raketa se zkrácenou rukojetí. Ten se za pomocí joja nebo magnetického klipu přichytí do očka na zadní straně rybářské vesty. Je perfektně připraven k rychlému použití, nikde se neplete, nemusíte ho pokládat na zem při lovu.

Rám bývá vyroben buď ze dřeva, to je taková klasika nebo nové modely již přecházejí na karbonový materiál. Ten je podstatně lehčí a odolnější. Síťovina je hlubší, aby se do ní vešel pořádný pstruh okolo 60 cm. Materiál sítě v dnešní době je lepší vybírat pogumovaný, ten je šetrnější k rybám a lépe se z něj vyndávají zapíchnuté háčky. Též má větší očka, která tolik nebrání průtoku proudící vody jako starší klasická síťovina.

 

 

Vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o.
Každou dokončenou objednávku vám započítáme do věrnostního programu. Nakupovat u nás se vyplatí
Doražte do naší mega prodejny v Praze kde máme vystavených více než 30 000 produktů! Adresa:
Štúrova 20, Praha 4 - Krč
U každé objednávky nad 2 000 Kč od nás máte dopravu zdarma!

Štúrova 1284/20, Praha 4
Po-So 8:30-19:00
Ne 8:30-12:00

Navigovat
Zákaznická podpora: 602 271 983 info@azfishing.cz