Jak vybrat přívlačový prut?

Jak vybrat přívlačový prut?

Hledáte-li nový přívlačový prut, ale nevíte, kde začít, tak vám zde rádi poradíme. V tomto článku rozebereme všechny klíčové vlastnosti, přívlačových prutů, abyste lépe porozuměli tomu, jak komponenty prutů pracují.

Obrázek9 

Než se tedy začnete dívat na všechny nové krásné pruty ve stojanech, položte si nejprve pár otázek!

  • Na jaké druhy ryb se budu zaměřovat?
  • Jakou váhu nástrah chci nahodit?
  • Lovím v husté vegetaci nebo na silně tekoucí vodě? Lovím na otevřených stojatých vodách?
  • Musím prezentovat nástrahu na dálku nebo lovím v oblastech, kde jsou vyžadovány těsné a přesné náhozy?

Všechny tyto otázky jsou důležité pro výběr vašeho nového prutu na přívlač. Níže se podíváme na hlavní části, které tvoří přívlačový prut a vysvětlíme jejich výhody.

Co je to akce prutu?

Je to téma, ze kterého mohou být rybáři často zmateni a není divu! Projdeme si rozdíly mezi různými dostupnými akcemi prutu. Samotná akce prutu je dána jeho ohybem, při které je vyvíjen tlak na jeho špičku. Níže obrázek ukazuje 3 hlavní akce prutu, každý z nich má své výhody a nevýhody.

Obrázek1

Pomalá akce (slow action)

V horní části obrázku je znázorněn prut s pomalou akcí. To znamená, že se prut ohne v celé své délce.
Výhody používání těchto prutů jsou, že absorbují větší část výpadů ryb při zdolávání, což minimalizuje možnost vyříznutí háčku, zejména při cílení na druhy s měkčí tlamou.

Obrázek3

Všimněte si, jak se celý blank prutu ohýbá.

Tyto pruty jsou vhodnější pro lov s menšími woblery. Pokud například vláčíte nástrahu, která pracuje těsně u dna a projíždí přes kamenité struktury, měkkost prutu při navíjení pomáhá efektivněji odrážet nástrahy od vázek.

Další klíčovou výhodou je, že prut s pomalou akcí umožňuje rybě dobírat nástrahy jistěji. Neucítí náhlý pocit odporu, který by poskytl rychlejší prut. Ale naopak k záseku při záběru je zapotřebí větší síly. Pruty s touto akcí se hodně používají v ultra lehké přívlači. Jejich nevýhodou je, že při nahazování mají tendenci kmitat a přesnost náhozů není zdaleka tak dobrá jako u prutů s jinou akcí.

Pruty se střední akcí (medium action)

Pruty se střední akcí jsou takové, kdy se prut ohýbá přes horní polovinu blanku. Na rozdíl od těch s měkkou akcí mají o něco více materiálu v páteři – což znamená, že spodní třetina blanku prutu je tužší, přičemž si stále zachovává mírně jemnou horní část. Je to takzvaná zlatá střední cesta. 
Pruty se střední akcí poskytují větší náhozovou vzdálenost, protože se pod zatížením rychleji ohnou, poté zas narovnají zpět, oproti prutům s pomalou akcí. To je způsobeno tím, že menší část blanku prutu bude stlačována pod zatížením. Stále si také zachovávají některé absorpční vlastnosti, což je skvělé pro tlumení tvrdých výpadů ryb během souboje.

 Pruty s rychlou akcí (fast action)

Jsou to pruty, které se ohýbají pouze přes horní třetinu blanku prutu. Mají mnohem větší páteř (materiál ve spodních dvou třetinách blanku prutu), což je skvělé pro rychlejší zásek, zejména u dravců s tvrdou tlamou jako je candát nebo sumec. Jsou také ideální pro lov ryb v husté podvodní vegetaci a poskytuje mnohem lepší citlivost při záběru než pruty se střední nebo pomalou akcí. Díky jemnější špičce budou lépe detekovat záběr.

Obrázek4

Vzdálenost náhozu bude výrazně vyšší. Pruty s rychlou akcí však nejsou tak shovívavé jako předchozí dvě akce, které jsme již popsali. To znamená, že pokud jste v používání těchto prutů nováčkem, může dojít k vyříznutí háčku během zdolávání ryby.

BENNERPRIVLACOVEPRUTY-01

Vrhací Zátěž

Vrhací zátěž prutu je většinou udávaná na samotném blanku prutu buď v gramech nebo uncích. Pokud výrobce uvádí, že jeho vrhací zátěž je 20–60 gramů, pak prut bude fungovat optimálně v tomto rozsahu. Pokusíte-li se hodit nástrahu pod uvedenou hmotnost, prut se dostatečně neohne a nebudete nahazovat tak efektivně.

Obrázek5

Vrhací závaží je umístěno na blanku prutu.

Budete-li používat nástrahu nad uvedenou vrhací zátěž, pak je prut během náhozu přetížen, a to způsobí ohýbání nad jeho možnosti a výrazně to ovlivní výkon v nahazování. Upozornění: Přetěžováním prutu se zkracuje jeho životnost, protože blank bude v průběhu času trpět únavou materiálu a může dojít k jeho poškození.

Délka prutu

Délka prutu je nesmírně důležitá, měla by záviset na druhu lovených ryb, na které cílíte, na místech kde lovíte a na velikosti nástrah, které nahazujete. Níže rozebereme výhody různých délek prutů. Čím kratší je prut, tím máte větší přesnost při nahazován a tím lepší schopnost předávat nástraze akci při oživování. Čím je prut delší, tím lépe se vám bude nahazovat na delší vzdálenosti, protože máte větší páku.

Pro lepší pochopení se podívejme na několik příkladů:

Představte si, že se zaměřujeme na pstruhy obecné na malých potůčcích. Můžeme si říct, že vzdálenost náhozu není hlavním faktorem, nicméně přesnost ano. Víme také, že nástrahy, které budete používat, budou ultra lehké a malé. Například plandavky nebo nymfy.  Ideální délkou by byl prut 1,8m, nejen že pomůže v přesnosti nahazování, ale kratší délka je ideální pro lepší kontrolu, zvláště pokud jsme obklopeni hustou vegetací.

Na druhou stranu si představte, že budete lovit z lodi a zaměřovat se na štiky s velkými, těžkými umělými nástrahami. Doporučujeme tedy delší prut asi 2,4-2,7m, který vám bude  poskytovat lepší kontrolu při zdolávání v těsné blízkosti lodi. Zamíří-li ryba pod ní směrem ke kotevnímu lanu nebo k noze motoru. Také eliminuje únavu při nahazování, protože delší prut poskytuje lepší pákový efekt a usnadňuje nahazování větších nástrah.

Materiál rukojeti

Rukojeti přívlačových prutů jsou vyrobeny z různých materiálů, ale nejčastěji se používají dva. Korek nebo pěna EVA.

Obrázek6

Korek:

Tradičně se používá na většině přívlačových prutů. Korek je v ruce příjemný, i když je máte mokré. Je citlivější ve srovnání s některými modernějšími materiály jako je pěna EVA. Kvalitní korek je však stále obtížnější pro výrobce získat a jako alternativa se nyní na nové pruty implementují korkové kompozity a náhražky. Některé z těchto materiálů nabízejí lepší přilnavost, ale mohou být také poměrně těžší v ruce.

EVA pěna:

EVA pěna má oproti korku několik výhod, je to mnohem odolnější materiál, snadno se čistí a otírá, je lehčí v ruce, takže snížuje celkovou hmotnost prutu. EVA rukojeti, které jsou typické pro moderní pruty, jsou odolné a robustnější.

Doporučujeme osahat si několik prutů a zjistit, co vám je v ruce pohodlnější, než se rozhodnete.

Materiál polotovaru prutu:

Pro stavbu rybářských prutů se používají dva hlavní typy materiálů. Níže vám poskytneme rychlý přehled obou a jejich výhody.

Obrázek7

Sklolaminát vs uhlíkové vlákno

Uhlíkové vlákno:

Většina přívlačových prutů je vyrobena z některého stupně uhlíkových vláken. Tyto pruty vám poskytují lehký, pevný a citlivý blank. Čím kvalitnější je použitý uhlík, tím kvalitnější bude prut. Karbon lze při výrobě vyladit tak, aby získal různé akční vlastnosti prutu.

 Laminát:

Přestože se sklolaminát hojně používal u starších modelů před zavedením prutů na bázi uhlíku, sklolaminát si stále drží své místo na trhu. Jsou známé svou celkovou pevností a robustností. Jejich super pomalá akce má stále své místo v rybářském světě. Sklolaminát má omezenou akci prutu a je také poměrně těžký v ruce ve srovnání s moderními karbonovými pruty.

Očka prutu:

Očka prutů jsou tvarována ze silného pevného drátu tvořící rám s tvrdou vyhlazenou vložkou z oceli a obsahem chromu. Ty jsou označovány také zkratkou Fuji SiC (vložka s výplní karbidu křemíku) nebo LTC.  Mnoho výrobců prutů má v oblibě jednostopá očka, protože mají menší dopad na akci prutu a jejich navázání při výrobě zabere poloviční čas než očka se dvěma patkami. Pro pruty určené k náročnějšímu použití jsou lepší volbou dvoupatková očka, jelikož jsou bezpečně ukotvena a odolávají kroucení i při velkém zatížení. Některá očka mají rám z titanu a výplň z keramiky nebo zirkonia. Ty jsou odolná vůči slané vodě. Používají se především pro mořský rybolov.

Obrázek8

Rozdělení přívlačový prutů dle zaměření na druhy ryb:

Berte prosím toto rozdělení jen orientační pro začínající rybáře, kteří se chtějí zaměřit na lov dravců. Ostřílení „kozáci“ si samozřejmě vybírají pruty dle jiných kritérií co jim převážně již vyhovuje. Přehled je popsán při lovu ze břehu z lodi se používají jiné délky prutů.

Malí dravci jako okoun, pstruh, tloušť…

  • Malá voda: délka prutu 1,7-2,1 m gramáž 1-12 g
  • Velká voda: délka prutu 2,2-2,5 m gramáž 5-15 g

Větší dravci jako bolen, štika, candát …

  • Malá řeka: délka prutu 2,1-2,4 m gramáž 10-30 g
  • Velká řeka: délka prutu 2,3-2,9 m gramáž 15-70 g

Velké ryby jako sumec, velké štiky….

  • Malá řeka: délka prutu 2,3-2,8 m gramáž 50-90 g
  • Velká řeka: délka prutu 2,3-3,0 m gramáž 60-150 g

 

Na závěr:

Doufáme, že náš průvodce vám pomohl lépe porozumět tomu, co hledat u nového přívlačového prutu. Pokud potřebujete další pomoc, neváhejte zvednout telefon a zavolat nám nebo nás dokonce navštívit. Budeme více než rádi, že vám pomůžeme najít ten správný prut.

BENNERPRIVLACOVEPRUTY-01

 

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.
Zboží odesíláme tak, aby jste na něj nemuseli dlouho čekat a mohli jej konečně otestovat u vody!
Kompletní nabídku produků máme skladem! Adresa:
Štúrova 20, Praha 4 - Krč
Osobní odběr na prodejně
Po-So 8:30-19:00
Ne 8:30-12:00
Štúrova 20, Praha 4 - Krč

Štúrova 1284/20, Praha 4
Po-So 8:30-19:00
Ne 8:30-12:00

Navigovat
Zákaznická podpora: 602 271 983 info@azfishing.cz