Monofilní vlasce
Na trhu je dnes nepřeberné množství monofilních vlasců, až z toho člověk může mít dilema, jaký si má vlastně vybrat? Ve skutečnosti je to jednoduchá záležitost najít vlasec s výkonnostními charakteristikami, které odpovídají vašemu stylu rybolovu.
Co je Mono?
Jak název napovídá, monofilní vlasec – nebo zkráceně „mono“ – je jeden pramen materiálu, na rozdíl od pletených šnůr, které jsou splétané z více pramenů. Díky tomu se lépe natahují, nahazují a mají větší pevnost v uzlu. Oproti tomu jsou náchylné na oděr. Monofil se vyrábí z různých materiálů, ale nylon je zdaleka nejběžnějším a nejoblíbenějším médiem. Často jsou různé druhy nylonu smíchány dohromady do kopolymerů a multipolymerů, aby se vytvořily určité stupně roztažnosti, pevnosti, odolnosti proti oděru.
Některé typy jsou povrchově potaženy fluoro-karbononem pro menší viditelnost pod vodou. Díky své flexibilní povaze má monofil větší uplatnění v mnoha rybářských stylech lovu. Jeho větší průtažnost někdy až 25 % je ocenitelná při prudkých výpadech ryb během jejich zdolávání. Monofilní vlasce mají větší průměry než fluorocarbon nebo pletené šnůry.
Zatímco přidaný obvod může být omezujícím faktorem v tom, jak rychle se vaše návnady potápí. Nepříjemnou vlastností mono vlasců je „paměť“ to znamená, že při delším nepoužívání začnou při náhozu vytvářet kruhovité smyčky. Jejich životnost je také podstatně kratší vlivem ÚV záření oproti fluorocarbonu. Obarvování je pro výrobce snažíš, takže je k dispozici široká škála barev. Můžete si vybrat s nízkou viditelností, jako je zelená, modrá nebo čirá nebo s vysokými odstíny žlutá a oranžová, které jsou ideální pro prezentace za pomoci sledování vlasce.
Monofil je velice oblíbený díky jeho široké škále průměrů, nosností, ale hlavně ceny. Je skvělou volbou pro každého, od začínajících rybářů až po ty, kteří chtějí zjednodušit svou prezentaci nástrahy nebo ostřílené veterány využívající vlastnosti vlasců pro konkrétní techniky. Mezi přední světové špičky ve výrobě vlasců se řadí Shimano, Berkley, Awas a Asso.
Pletené šnůry
Pletená šňůra jsou mikro prameny vetkané do jednoho copu. Vyráběny především z polyetylenových vláken, ale výrobci zkoušejí i jiné kombinace (hydrofobní gore, dacron, spectra, micro-dyneema a mnoho dalších). Cop se obvykle skládá ze 4 až 8 pramenů, ačkoli se na trhu začínají objevovat i 12ti a 16ti pramenné. Více pramenů v opletení ji odlišuje od monofilových nebo fluorokarbonových vlasců, které jsou vyrobeny z jednoho plastového vlákna.
Průměr šnůr je obvykle o ¼ – ⅓ menší než u ostatních vlasců, což znamená, že na svůj naviják můžete navinout mnohem více pletené šňůry než mono nebo fluorocarbonu. Její velikou předností je vyšší pevnost, která je oproti vlascům cca. 4 x větší. Vyrábějí se v široké barevné škále, kterou využijete při sledování směru šnůry. Křiklavé barvy oceníte za šera nebo při pošmourných dnech rybolovu.
Z jednou nevýhod pletené šnůry je její velká viditelnost pod vodou. Při lovu v zakalené vodě to není až zas tak podstatné, ale v čiré mohou být ryby opatrnější. V tom případě je lepší použití monofilu nebo fluorocarbonu. Ale zase při lovu například kaprů, kdy kladete nástrahu blízko podvodních překážek a potřebujete rybu, co nejrychleji po záběru otočit, je lepší pletená šnůra.
Nejširší uplatnění si našly šnůry v přívlači a mořském rybolovu. Při použití gumových nástrah máte za jejich pomoci neuvěřitelný kontakt. Cítíte každé její ochutnání. U povrchových nástrah jako jsou poppy zase předáte díky nulové průtažnosti přesné oživení. Samozřejmě je vhodné použití koncového návazce alespoň 0,5 m fluorocarbonu. Při hlubinném mořském rybolovu jako je jigging nebo lov na pilker s použití šnůry docílíte, aby každý pohyb prutem nahoru/dolů měl maximální účinek na nástrahu. V hlubinném lovu poskytuje nízký průtah a malý průměr velkou výhodu. Na otevřeném moři je důležité mít na navijáku hodně návinu pro velké ryby a jak jsme již popsali, malý průměr opletu vám umožňuje navinout na cívku 2-3krát více šnůry.
Chytáte-li s pletenou šňůrou, ale potřebujete nízkou viditelnost fluorocarbonu nebo monofilu k navázání na návnadu nebo nástrahu? Spojte oba druhy dohromady! Fluorokarbonový nebo monofilní vlasec spojený s vaší pletenou hlavní šňůrou, se pak chová jako „šokový návazec“. Ten může být v délce od 0,5 m až po 2 m, záleží na situaci. Existuje mnoho způsobů, jak připojit dva různé konce k sobě, doporučujeme použít buď dvojitý uni uzel nebo soudkový.
Při vázání těchto dvou různých konců k sobě musíte zajistit, aby bylo vše provedeno správně, protože cop může proříznout nebo narušit mono/fluoro vlasec. Pokud se necítíte na vázání správného uzlu, je další možností použít obratlík. Ty se otáčejí a snižují kroucení vlasce na návazcích. Mezi nejznámější firmy na výrobu pletených šnůr patří WFT, Berkley, Daiwa a Spiderwire.
Fluorocarbonové vlasce
Pokud vám zní název povědomě, je to proto, že fluorovaný uhlovodík pokrývá širokou rodinu sloučenin, včetně organických látek složených z fluoru, chloru a uhlíku. Spolu se syntetickými látkami vyrobenými z uhlovodíků byl použit od teflonu až po freon. V rybářském odvětví si našel uplatnění především k výrobě vlasců.
Je extrudovaný v jediném pramenu jako nylonový monofil. Ale protože molekuly fluorocarbonu jsou těsněji stlačeny, vlasec je hustší a znatelně těžší co do průměru. Od mono se odlišuje nízkou viditelností, roztažností, odolností a lepší potápivostí. Mnoho rybářů je přesvědčeno, že je málo průtažný, ale ve skutečnosti se natahuje více než nylon. Rozdíl je jen v tom, že fluoro potřebuje k natažení větší sílu než monofil.
Fluorocarbonová hlavní šňůra je běžná mezi kapraři, kteří ji používají, když potřebují potopit vlasec bez použití přídavných olůvek. Takže je ideální pro vody s tvrdým dnem, kde rybám vadí napnuté šňůry procházející vodou. Je také skvělý jako náhrada za olověné jádro.
Největší oblíbenost těchto vlasců je převážně při přívlači k lovu pstruhů. Nízká průtažnost dopomáhá k lepšímu kontaktu s nástrahou a průzračnost vody je hlavní důvod k jeho používání. Jen je třeba zmínit, že při dotahování uzlu u navazování dochází ke zvýšení teploty třením a může dojít k porušení pevnosti. Proto je vhodné vlasec před tím namočit nebo naslinit.
Vlastnosti fluorocarbonu:
Nízká viditelnost — Jednou z největších výhod fluorocarbonu je téměř nulová viditelnost pod vodou. Znatelně nezkresluje světlo procházející vlascem (má téměř stejný index lomu jako voda), to je velké plus v čisté vodě při chytání plachých ryb.
Odolnost proti oděru — Charakteristika nízké viditelnosti fluorocarbonu umožňuje rybářům použití silnějších průměrů. Jeho neuvěřitelnou odolnost proti oděru oceníte při lovení s nástrahami u dna.
Citlivost – Pevně sbalené molekuly Fluoro přenášejí více energie než mono, lépe telegrafují informace z jednoho konce vlasce na druhý směrem k prutu, jako jsou jemné záběry nebo ťuknutí nástrahy o dno. Klesá rychleji než mono, což má za následek menší prověšení mezi nástrahou a špičkou prutu.
Houževnatost — Fluorocarbon je odolnější proti oděru než standardní nylonový monofil o stejném průměru. Navíc, zatímco ostré ultrafialové paprsky slunce postupem času oslabují nylon, fluorocarbon potlačuje UV záření bez negativních účinků. Je však náchylný na infračervené, tedy teploty nad 50 stupňů Celsia.
Vodotěsnost — Na rozdíl od mono neabsorbuje vodu. To znamená, že má stejnou pevnost, citlivost a manipulativnost pod vodou jako za sucha.
Průměr – Fluorocarbon má přibližně stejný průměr jako nylonový monofil se stejnou pevností v tahu. Ale protože fluor je pro ryby téměř neviditelný, můžete si dovolit chytat s většími průměry.
Nevýhodou fluorocarbonových vlasců je jejich cena. Je podstatně vyšší než u monofilních. Na druhou stranu má delší životnost a co do počtu záběrů těch je mnohem víc. Mezi asi nejlepší značky patří Seguar, Berkley a Asso.
Šokové a odhozové vlasce
Rybářská olova se používají k nahození a udržení stability nástrahy v místě, kde chcete lovit. Zabraňují proudu v posouvání ze zakrmené zóny. Nahazování těžkých olov vyvíjí masivní tah na vlasec během fáze nahazování a navíjení. Pokud váš vlasec nemá dostatečnou pevnost, hned po nahození praskne a zátěž ohrozí vaši bezpečnost i bezpečnost ostatních.
Navíc riskujete, že při přetržení ztratíte celou montáž a budete nuceni provádět navázání celé sestavy znovu a znovu.
Řešením je použití šokového návazce. Je to bezpečné prodloužení kmenového vlasce nebo pletené šnůry, které absorbuje masivní napětí při odhozu vytvářené na prut.
Můžete si položit otázku, proč tedy nepoužít silný kmenový vlasec?
Použití hlavního vlasce s vysokou nosností zabrání utržení koncové sestavy, ale silné vlasce však mají určité nevýhody, které mohou ovlivnit vaši produktivitu a snížit počet úlovků. Také s vyšším průměrem dochází k většímu tření mezi očky a snižuje tak vaši odhozovou vzdálenost. V dnešní době se vyrábějí různé druhy díky vyspělé technologii. Koupit si můžete buď odhozové vlasce v návinech cca. 100 m s daným průměrem v celé své délce nebo kónicky ujímané od průměrů 25–60 mm a různé jejich kombinace s délkou do 25 m.
Podstata kónicky zúženého vlasce spočívá v postupně se měnícím průměru, díky čemuž je možné jej spojit s kmenovým vlascem pomocí velmi malého uzlíku. To je jedním z klíčových parametrů pro mnohem snazší odvíjení vlasce z cívky a pro hladký průchod očky při náhozu.
Na opačném konci je však dostatečně tlustý a pevný, aby bez problémů odolal překážkám pod vodní hladinou či výpadům velkých ryb. S ujímaným šokovým vlascem budete schopni při nahazování dopravit své montáže podstatně dále než při použití klasické „šokovky“ se stejným průměrem po celé délce.
Koupíte-li si odhozový vlasec v návinu třeba 100 m, neznamená to, že jej celý navinete na jedenu cívku navijáku. Dostatečné množství je, když použijete asi tak 2-3 délky svého prutu cca. 10 m šokového vlasce.
Na trhu je nepřeberné množství těchto vlasců a všechny již mají vynikající odolnost vůči oděru a jsou vhodné do náročných podmínek, jakými jsou mušlová pole, velké kameny nebo pařezy pod hladinou. K dostání jsou též v různých barvách od transparentní, kamuflážní nebo hnědých. Díky čemu maximálně splývají s okolním prostředím.
Mezi vynikající značky vyrábějící šokové vlasce patří Fox, Korda, Avid nebo RidgeMonkey.