Co je to boilies a jaké jsou jeho druhy?

Můžete mít nejlepší rybářské vybavení na světě, ale pokud nepoužíváte kvalitní návnady a nástrahy, nikdy nebudete cíleně lovit velké kapry bez ohledu na to, jak dlouhou dobu strávíte sezením u vody. 

Na naší kamenné prodejně a e-shopu AzFishing.cz máme na skladě pouze ty nejlepší pro lov kaprů. Takže ať už hledáte perfektní boilie, které naláká tyto monstrózního ryby nebo si jen chcete vyrobit svoji vlastní zabijáckou kombinaci.

Jakou návnadu-nástrahu potřebujete pro lov kaprů?

Nejprve pro správné pochopení:

Co je to návnada? -  návnada je krmení pro přilákání ryby ať již krmnné směsi, partikl, peletky , method mixi prostě vše, co nenapíchnete na háček při chytání.

Co je to nástraha? – nástraha je to, co připevníte přímo na háček nebo poblíž přichycením metodou na vlas. Sem patří boilies, kukuřice, pop up, ale i třeba červi a žížaly.

NASTRAHAVSNAVNADA-01

Správný výběr nástrahy, jako u každé rybářské disciplíny, se liší dle ročního období, počasí a místa lovu, takže s ohledem na to u nás najdete kompletní sortiment pro jakéhokoliv ročního období. Mezi špičkové nástrahy na kapry patří boilies, pop-up, neutrálně vyvážené boilies, pelety, kukuřice a dokonce i umělé nástrahy (plastové nebo pěnové opakovaně použitelné). Přestože jsou neuvěřitelně účinné, můžete si na kamenné prodejně dokoupit i živé nástrahy, jako jsou červi a žížaly a rousnice.

Všechny značky vyrábějící nástrahy na kapry, které máme skladem, mají po desetiletí kombinované zkušenosti, takže jim můžete plně důvěřovat. Mezi ně patří například: Karel Nikl, Jet Fish, TB Baits, Nash, Starbaits, Vitalbaits, Mainline a mnohé další!

 

boili2-01

Co je to boilies?

Boilies jsou natvrdo uvařené nástrahy, které byly vymyšleny pro lovu kaprů ve Spojeném království koncem sedmdesátých let s jediným účelem, aby jiné ryby nesežraly nástrahu předkládanou kaprům.

Na prvopočátku bylo vyrobeno z vajec a celozrnné mouky nebo krupice s nějakým aromatem. Poté bylo srolováno do kuliček různých velikostí, chvíli se povařilo, aby se na vnější straně vytvořila krusta. Kapraři začali na tyto nástrahy chytat větší ryby.

Na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let byly přidány další přísady, jako jsou sladidla a konzervační látky. Tyto nástrahy se pak začaly vyrábět komerčně. Rybáři zjistili, že úlovky větších ryb se zvyšují. Ryby přibíraly na váze mnohem rychleji než před zavedením těchto nových nástrah. Tutti-Frutti bylo boilie, které tenkrát upoutalo největší pozornost. Dnes se ve velkém používají kombinace rybích mouček, mléčných proteinů, krmiva pro ptáky, krupice, sójové mouky a různé druhy atraktorů. Tento mix se pak smíchá s vejci jako pojivem a uvaří se na tvrdou nástahu.

Pokud jste ještě nikdy nelovili s boilies, může to být zážitek, který vám změní život, až uvidíte ten rozdíl!

V dnešní době je boilies komerčně vyráběno společnostmi po celém světě, jako jsou Solar, Dynamite baits, Nash, Mainline, Starbaits, Imperial, a mnoho, mnoho dalších... V ČR máme také řadu kvalitních výrobců, jako jsou:  Karel Nikl, Lukáš Krása, TB baits, Jet Fish, LT Baits, Sportcarp a další. 

Boilies je k dispozici v mnoha velikostech od 10 mm do 24 mm plus. Nejčastěji se používají ty o průměru 18-24 mm. Nejběžnější barvy jsou matné, tlumené odstíny, ale jasné fluoro pop-up boilies je vynikající pro získání pozornosti a zastavení ryb v jejich hledání potravy.

Pokud chcete dosáhnout úspěchu, je důležité boiliesem také krmit. Je možné krmit pouze samotným nebo kombinací s peletami, či partiklem. Samozřejmě můžete použít stejné boilies, na které chytáte. Chcete-li  ušetřit, je možné koupit ekonomicky výhodnější balení 3-10 kg, kde jsou použity levnější přísady.

 

BOILIES

 

 Plovoucí boilies:

Pop up neboli plovoucí boilies je z větší části úplně stejné jako běžné boilie kromě jednoho faktu- plave. Je to malá vznášivá kulička, která byla primárně vytvořena pro lov na bahnitém dně, aby nezapadala do sedimentu. Dodávají se též ve stejných nebo pastelových barvách, příchutích, tvarech a strukturách jako běžné boilies pro lov na dně. Nejběžnější velikosti jsou od 10 mm do 18 mm.

Pop-up boilies má tu nespornou výhodu, že vyčnívá nad ostatními návnadami ležícími na dně. Vzhledem k tomu, že jsou umístěny blíže k připlouvajícím rybám, je pravděpodobné, že je kapr zvedne jako první.

Plovací vlastnost je vhodná při nasávání nástrahy rybou, jelikož výrazně zvyšuje úhel, ve kterém se váš háček pohybuje, optimalizuje dráhu jeho hrotu a zvyšuje pravděpodobnost zaseknutí do kapří tlamy.

Ať už nastražená v kombinaci s normálním boilies tzv. panáček nebo samostatně, dokáže upoutat pozornost ryb mnohem rychleji.

Vzhledem k tomu, jak jsme již řekli, že pop-up boilies plavou, poskytují vám další rozsah možností, jak nastavit montáž, která přinese výsledky ve vašich oblíbených rybářských revírech. Úpravou zátěže, které používáte pro potápivé boilie, délky návazce, mezi olovem a háčkem, můžete nastavit hloubku vaší nástrahy na cokoliv mezi několika centimetry nade dnem až po hladinu vody.

Pokud jste někdy lovili u dna ve vodních plochách s bahnitým dnem, hustou podvodní vegetací nebo jinými nepříjemnými prvky, které mohou způsobit, že nástrahy zapadnou nebo je pro ryby obtížné je najít, pak přesně víte, jak velký rozdíl to může znamenat. Nastavením plovoucího boilies tak, aby se vznášelo těsně nade dnem, můžete dosáhnout skvělých výsledků.

Samozřejmě jsou i příležitosti, které vyžadují háček s nástrahou těsně u hladiny – tzv. ZIG RIG. Pokud jste někdy viděli hejno kaprů v krmném šílenství u hladiny, dokážete si představit, co by mohla udělat kombinace krmného mraku a hladinové nástrahy?

popupboilies

 

 

Boilies v dipu:

Výrobci požívají již osvědčené receptury boilies, které obsahují atraktační látky, jako jsou esence, esenciální oleje, koření sladidla NHDC, krevetky atd.  Poté je boilie zalito nálevem s aminokyselinovým spektrem. Směs aminokyselin vyvolává v kaprech pocit chutě pro příjem potravy. Jsou tedy výbornou zbraní v době, kdy se rybám moc nechce krmit a potřebujete v nich probudit zvědavost a co nejvíce je zaujmout. Použití je celoroční bez ohledu na teplotu vody. Boilies v dipu mají okamžitý účinek, proto jsou předurčeny ke krátkodobým vycházkám.

dipovanéboilies

 

 

Neutrálně vyvážené boilies:

Neutrálně vyvážené boilies neboli Wafter je něco jako kombinace běžného boilie a pop-up. Jsou perfektně vyvážené, aby neplavaly a ani se nepotápěly, v zásadě se neutrálně vznášejí. Při výrobě se do těsta vmíchávají kousky drceného korku, nebo pop-up směsi.

Tato funkce jim umožňuje, aby byly v podvodním prostředí prezentovány mnohem přirozeněji. Místo toho, aby v klidu ležely na dně nebo se strnule vznášely jako plovoucí, budou se pomalu vinout přirozeným pohybem vody nebo vířením od ploutví ryb. I ty nejmenší vlnky způsobí, že se nástraha bude jemně pohybovat tam a zpět.

Vlnění přitáhne pozornost projíždějících ryb účinněji než nástraha, která nehybně sedí na dně. Stejně tak, pokud všechny ostatní předem nastražené nástrahy spočívají na dně, kapr bude více nakloněn zkoumat a sebrat tu, která se mírně pohybuje.

Jako klasické boilies se vyrábějí v mnoha příchutích, barvách, velikostech a texturách. 

 

 

boili2-01 

Rozpustné boilies

Rozpustné boilies nové generace je určené pro krátkodobé vycházky lovu kaprů. Když se boilies dostane do vody, začne se pozvolna rozpouštět a přitahuje ryby ke skvrně od rozpouštějící se kuličky. K úplnému rozpuštění boilies dojde asi za 4-6 hodin v závislosti na teplotě vody a průtoku, ale jako nástraha funguje správně jen asi 2-3 hodiny, protože pak je kulička příliš malá. Pro jeho rychlost rozpadu je toto boilies také pro ryby velmi snadno stravitelné. Je zajímavé především pro ty, kteří si chtějí založit krmné místo. Díky rychlému rozpadu lze předpokládat, že v něm nezůstane po dlouhou dobu žádná potrava, a to ani při pravidelném zakrmování. 

Tento typ boilies se nevaří, takže všechny cenné živiny zůstávají uvnitř. Aromata, atraktory, stimulátory chutě jsou konzervované během speciálního procesu sušení. Když se boilie rozpustí, vytvoří svůdný oblak vůně, který probudí zvědavost a žravost kaprů.

rozpustneboilies

 

 

Rohlíkové boilies

Rohlíkové boilies, jak název napovídá, je vyrobeno z vysušeného těsta jako bílé pečivo. Je to klasika, kterou asi poznal každý rybář začínající s lovem boilie. Univerzální nástraha pro lov bílé ryby a všech kaprovitých. Použitelná je ve všech ročních obdobích. Její nastražení je velice jednoduché, stačí háček provléknout již připevněným provázkem a nahodit. Nesporná výhoda rohlíkového boilies je samozřejmě jeho cena, ale též dlouhá doba rozpadu. Pro větší atraktivitu můžete použít různé dipy. Vyrábějí se v různých průměrech od 8 mm do 24 mm s neuvěřitelnou škálou příchutí a barev.

rozhlikoveboilies 

 


Vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o.
Každou dokončenou objednávku vám započítáme do věrnostního programu. Nakupovat u nás se vyplatí
Doražte do naší mega prodejny v Praze kde máme vystavených více než 30 000 produktů! Adresa:
Štúrova 20, Praha 4 - Krč
U každé objednávky nad 2 000 Kč od nás máte dopravu zdarma!

Štúrova 1284/20, Praha 4
Po-So 8:30-19:00
Ne 8:30-12:00

Navigovat
Zákaznická podpora: 602 271 983 info@azfishing.cz