Zavážecí lodičky
Lov kaprů je dnes extrémně populární a též zaměřený na nové technologie se spoustou moderního vybavení, které vstoupilo na trh. Zavážecí lodičky jsou toho dokonalým příkladem.
Představují malé dálkově ovládané čluny, dopravující krmení, stejně jako vaše koncové montáže s nástrahou, na konkrétní místo. Používají se buď pro těžko přístupná nebo velmi vzdálená lovná místa, na která se nedá nahodit s kaprovým prutem.
#ShowMore#
Přepravovat s ní můžete návnady, jako jsou koule krmení, partikl, pelety a boilies. Mnoho rybářů používá lodičky pouze k zavážení návnady jednoduše proto, že je to pohodlnější a rychlejší způsob, jak dostat velké množství krmiva do konkrétní oblasti.
Ale existuje také spousta kaprařů, kteří posílají pouze jen své nástrahy. To dává největší smysl na opravdu velkých jezerech, kde je rybaření na dlouhé vzdálenosti vaší jedinou možností.
Jak funduje lodička:
Lodičky s návnadou používají poměrně sofistikovanou technologii. V podstatě je loď navigována pomocí ručního rádiového dálkového ovládání, což vám dává možnost, poslat ji naloženou prakticky kamkoli na dané místo.
Určité modely budou mít samozřejmě různé dosahy signálu. Není výjimkou, že mají dosah až 500 m. Většina bude mít buď jednu nebo dvě násypky s otevíracími a zavíracími záklopkami. Zásobníky v závislosti na modelu mohou být někdy dokonce otevřeny jednotlivě. Nakládací kapacita násypek se bude také lišit mezi různými modely.
Některé čluny uvezou jen menší množství krmiva, jiné zase až 4 kg najednou. Lodičky mohou mít externí zasouvací závlačku, která vám umožní bezpečně připevnit koncové montáže, dopravit a spustit na určené místo. Osvětlení lodičky ovládané na dálku, již také není výjimkou, což oceníte především v noci. Když naplníte nákladový prostor člunu krmením i nástrahou, jednoduše jej vložíte do vody a pomocí dálkového ovládání nasměrujete na zamýšlené místo rybolovu.
Jak používat zavážecí lodičku:
- Při zavážení nástrah udržujte pevnou linii vlasce mezi lodí a vaším prutem. Otevřete překlapěč navijáku a pomalu odvíjející monofil lehce přibrzďujte
- Dávejte pozor, abyste se nezachytili vlascem o vrtule, pokud loď nemá žádné jejich chrániče. Udržujte víceméně přímý směr a vyhýbejte se náhlým zatáčkám.
- Vyhněte se pokušení plavby na příliš velké vzdálenosti nebo do oblastí, nebezpečných s polo potopenými překážkami.
- Sledujte životnost baterie, mějte s sebou náhradní.
- Ujistěte se, že plavba nebude narušovat a rušit lov ostatních rybářů.
Jak daleko mohou zavážejí lodičky dojet:
Dálkový dosah většiny lodí s návnadou je mezi 200 a 500 m, v závislosti na síle signálu, kapacitě baterie a možných překážkách mezi lodí a dálkovým ovladačem. Ale jak již bylo zmíněno výše, takovým vzdálenostem je třeba se opravdu vyhýbat. Maximální dosah vzdáleného dojezdu, uváděné výrobcem, raději o nějaké metry zkraťte.
Použití za silného větru:
Protože většina modelů lodí je docela lehká, neměli byste je používat ve větru a vlnách nad úrovní 3 nebo 4. Nejen že byste mohli na výjezdu ztratit svůj drahocenný náklad, ale loď by se mohla doslova potopit a ztratit v hlubinách.
Baterie:
Většina lodiček je napájena buď 5-10Ah olověnými bateriemi nebo 10-20Ah lithium-iontovými bateriemi. Mnoho modelů je dodáváno s vlastními nabíječkami.
Olověné baterie budou v průměru schopny napájet loďku s návnadou po dobu 2-3 hodin, zatímco pokročilejší lithium-iontové baterie vydrží 5-6 hodin, než je bude nutné dobít.