Sleva 15% na kompletní sortiment!

První Jarní Lov aneb Štěstí Přeje Připraveným

Výběr místa  

 

Každý rok se nedočkavě těším na první rybaření po rozmrznutí. Toto období bývá docela úspěšné, protože ihned po tání se dají chytit slušní kapři. Zmíněná doba trvá přibližně týden a pak záběry opět trochu poleví. Je to zřejmě tím, že se kapři potřebují nakrmit poté, kdy led roztaje.

az-lovnajare_1

Důležitá je v tomto období více než jindy správná lokalizace ryb. Často bývají blízko břehu v mělké vodě poblíž nějakých keřů ve vodě nebo vodních rostlin. Ideální je slunečné počasí, které prohřívá vodu u břehu, a do těchto míst se pak kapři stahují hledat potravu.

Často se dají zpozorovat ve velmi mělké vodě, třeba jen v 50cm hloubce. Ideální jsou místa, kam slunce svítí celý den.Nástrahy

 

Rozpustné boilie

Pro toto jarní období jsou vhodné všechny nástrahy, které dobře fungují ve studené vodě. Osobně mám nejraději rozpustné boilies, a to konkrétně Chilli tuna anebo Biokrill. Tyto dva druhy se skvěle osvědčily ve studené vodě na většině lokalit.

az-jardatesinsky

Velmi dobré je i boilie určené speciálně do studené vody, jako jsou Winter fruit nebo Winter fish. Jejich rozpustné verze se ve studené vodě uvolňují pomalu, a tak vydrží hodně dlouho. Většinou je to bez problémů třeba deset hodin.

Ve studené vodě je dobré boilie zatraktivnit nějakou tekutou potravou nebo dipem. Stačí nalít trochu tekuté potravy přímo na nástrahy do kelímku a nechat řádně nasáknout. Pokud chceme, aby se rozpad boilie ještě zpomalil, stačí ho obalit těstem. Nejdříve se začne rozpouštět těsto a teprve poté boilie. Těsto je navíc velmi atraktivní a dobře se uvolňuje i ve studené vodě. 

az-obalovaniboiliebastou

 

Vyvážené boilie a dumbles 

Vyvážené boilie je skvělou nástrahou po celý rok, zejména pak v zimě a na jaře. Jeho velká účinnost spočívá v tom, že je podstatně lehčí než okolní nástrahy a kapři ho tak snadněji nasají, když ve studené vodě nejsou tak aktivní. Stejně jako rozpustné boilie je dobré i vyvážené nástrahy zatraktivnit nějakou tekutou potravou.

az-dipovaniboilies

Menším typem vyvážených nástrah jsou dumbles o velikosti 12 mm. Uplatní se nejen při lovu kaprů, ale třeba i při chytání na feeder nebo method feeder. Tyto malé nástrahy se staly v poslední době velkým hitem pro svoji velkou úspěšnost.  

Plovoucí boilie

Plovoucí boilie je skvělou volbou právě v jarním období. Nejraději používám příchutě, jako jsou broskev, ananas anebo brusinka.

az1-bailiesnajare

V hodně studené vodě volím průměr 12 mm a později na jaře 16 mm. Velmi dobře účinkuje, pokud leží na hromádce rozpadlých pelet nebo PVA mixu. Ideální je, když návnada pod pop up zakrývá celý háček a z hromádky krmení vyčuhuje jen plovoucí nástraha.

Všechny druhy plovoucího boilie během celé sezony zatraktivňuji tak, že přímo do kelímku nakapu čistou esenci, aby byla nástraha co nejvíce navoněná a atraktivní. Ještě účinnější je, když kromě esence přidám do kelímku i trochu tekutého sladidla.

 

Taktika a způsob prezentace

V brzkém jarním období, když bývá voda ještě studená, se musíme vyhnout krmení velkým množstvím návnady. Nejlepší je přesné atraktivní krmení. S oblibou používám k nástraze PVA punčochu, ve které mám smíchaný PVA mix s peletkami. To vše zatraktivním tekutou složkou. Ideální je například Amino liquid Biokrill anebo dipy z řady Legend Range.

 az-zpusebprezentace

Další možností, kterou rád používám, je method mix Robin red + koření. Tento method mix funguje ve studené vodě doslova famózně a hodí se na všechny typy vod. Na stojatých vodách stačí jen method mix provlhčit a použít do krmítka. Na tekoucích vodách, kde voda proudí více, lze method mix zalít horkou vodou, aby se více spojil a pomaleji se tak v proudu rozpouštěl. 

 

Návazce 

Pokud to situace dovolí, používám velmi jemné návazce. Většinou malé háčky velikosti 8. Jako návazcovou šňůrku volím nejraději Craft. Tato šňůrka je velmi jemná, ale pevná.

Dobré jsou i návazce ze slabého fluorocarbonu, které bývají často účinnější než pletené šňůrky. Důležitá je ostrost háčku a co největší možná jemnost návazce. Z lovů ve studené vodě mám dobré zkušenosti s krátkými návazci, a to kolem 10 cm. Kapr se zřejmě díky tomu, že je méně aktivní, lépe zasekne na kratší návazec s malým ostrým háčkem.

Důležitá věc je také pozorování vody a hledání míst, kde se kapři vyskytují. Pokud se vám je podaří objevit, jak se někde na vyhřáté mělčině krmí, přinese to zpravidla několik rychlých záběrů.

az-jardalovnajare

Přeji hodně štěstí až vyrazíte na váš jarní lov kaprů !

Text / Jarda Těšínský

Foto / autor

Se souhlasem autora převzáno z časopisu ČESKÝ RYBÁŘ

 

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.
Zboží odesíláme tak, aby jste na něj nemuseli dlouho čekat a mohli jej konečně otestovat u vody!
Kompletní nabídku produků máme skladem! Adresa:
Štúrova 20, Praha 4 - Krč
Osobní odběr na prodejně
Po-So 8:30-19:00
Ne 8:30-12:00
Štúrova 20, Praha 4 - Krč

Štúrova 1284/20, Praha 4
Po-So 8:30-19:00
Ne 8:30-12:00

Navigovat
Zákaznická podpora: 602 271 983 info@azfishing.cz