Na kapry s method feederem a obalovacím těstem

 Vynikající rybář Dave Finn na následujících řádcích prozradí jednu ze svých zajímavých taktik vnadění a ukáže, že s její pomocí dokáže ulovit i velmi slušné ryby...

 

gray02

 

   Když jsem s autem zajel na parkoviště u lokality, kde se naše setkání mělo uskutečnit, už z dálky byla vidět silueta rybáře táhnoucího vozík s výbavou do nejvzdálenějšího cípu revíru. Panovalo střídavé počasí. Občas přeháňka, pak zase vylezlo sluníčko, k tomu foukal mírný jihovýchodní vítr, který směřoval k místu, kam se ubíral i Dave.

   Po příchodu na místo mi Dave vysvětlil, že na revíru loví v tuto roční dobu nejraději přes noc a tato taktika už mu přinesla slušnou řádku ryb přes 10 kg i v zimních měsících. K vnadění prý používá method feederové krmítko, které dobře funguje v nejrůznějších situacích. Zjara prý chvílemi bývá tento způsob lovu hodně hektický, ale v zimním období je prakticky nepostradatelný a můžeme s ním docílit pěkné řádky záběrů. Tak tedy, Dave,... jak na to?

gray05

   Po krátké průzkumné procházce kolem lokality jsem nalezl pár ukazujících se ryb právě v tomto cípu revíru a rozhodl se zkusit štěstí zrovna tady. Pokud se do večera nedočkám záběru, vždycky mohu změnit stanoviště. Krása metody spočívá v tom, že do vody dostanu slušnou dávku návnady s minimálním hlukem, takže zbytečně nepoplaším ryby, a navíc jim nabídnu atraktivní sousto. Tento styl zkouším i na jiných místech a je zajímavé, jak se mi (jako specialistovi v lovu na boilie) daří skloubit dvě rozdílné metody lovu. I dnes této taktice hodně věřím.

   Tento způsob vnadění jsem začal používat minulou zimu, protože bylo nutné dostat na místo slušnou porci atraktivní návnady a nabídnout tak místním šupináčům zajímavý zdroj potravy. Obalovací těsto (pastu) jsem občas nasazoval i v uplynulých letech, protože mi přijde, že se jedná o nejvíce podceňovanou návnadu, a proto vznikl nápad využít ji v kombinaci s method feederem.

gray11

   Většina rybářů si totiž tento způsob lovu spojuje s chytáním menších druhů ryb, ale mně se povedlo dostat na háček opravdu pěkné kusy. Když obaluji krmítko těstem a postupně vkládám všechny ingredience, vždycky si vzpomenu, jak jsem jako malý kluk miloval vylizování mísy, ve které maminka míchala dortové těsto. Při práci s pastou si uvědomuji, že se jedná o to samé – čerstvé ingredience neztratí nic ze své přitažlivosti procesem další tepelné úpravy. A navíc mi těsto oproti method mixu (který se do krmítka běžně používá) připadá daleko poddajnější, takže ji mohu využít v nejrůznějších situacích.

   Ryby se provnaděném místě ukazovaly v pravidelných intervalech. Protože na noc slibovala předpověď déšť, rozhodli jsme se uspořádat věci v našem táboře a během této činnosti ulovil Dave prvního slušného kapra. Ten sice bojoval statečně, ale um lovce a skvělé vybavení nakonec zvítězily a do podběráku vlouzl krásný, více než 12kg šupináč s háčkem předpisově usazeným ve spodním pysku. Dave mi nezapomněl připomenout, jak hned na začátku tvrdil, že tato metoda nefunguje jen na malé ryby. Používá skvělé háčky Wide Gape, které musí sedět, když kapr nasaje nástrahu.

gray13

   V tomto cípu jezera už jsem ulovil hodně velkých ryb, tak je tady zkusíme udržet i v noci. Jsou zvyklé připlouvat se soumrakem, takže jim jednak připravím krásně obalené krmítko, ale i několik speciálních krmných koulí. Jednoduše utrhnu kus těsta, uválím pár kuliček o průměru cca 20 mm a přihodím je na místo. Dělám to pravidelně, protože ve vodě si ryby snadno spletou tyhle kuličky s nástrahou na háčku.

   Po pořízení několika fotografií a nahození montáže zpět na místo jsem usedl do křesla a jal se připravovat nějaké kuličky do zásoby. Při této činnosti si vždycky připadám jak pekař tvořící těsto a výrobky z něj. Je to práce, ale udělat se musí, abych byl připraven na noc. Tuto činnost a probíhající konverzaci ale rázně ukončil ostrý tón signalizátoru mého levého prutu. Netrvalo dlouho a v podběráku skončil další kapr, tentokrát pod 10 kg hmotnosti. Ihned po vyháčkování a puštění jsem na krmné místo přihodil dalších 40 pastových kuliček. To proto, abych udržel výhodu, kapři měli co žrát a neopustili zátoku. Zřejmě připluli ve slušném počtu, a pokud by ve vodě nenalezli dostatek potravy, brzy by se pohnuli jinam. To nesmím dopustit, a proto je nutné místo dostatečně prokrmit a to by v tom byl čert, abych nakonec nevytáhl nějakého kapra přes 15 kg!

gray06

   Většinou používám těsto Sticky Baits Vortex, ale vždy ji trochu dochutím. Přidám buďto nějaký ochucený olej, nebo patentkový extrakt Sticky Bloodworm Liquid, někdy trochu konopí či pelet a vše vyválím do vláčného těsta. Abych mohl s pastou náležitě pracovat, je důležité ji vyválet do jemné konzistence. Těsto Vortex má samo o sobě velmi dráždivou vůni, kterou ryby milují. Kromě něj mám vždy s sebou osvědčená těsta tutti frutti a konopí.

   Firma Korda má ve své nabídce širokou paletu method feederových krmítek, ale pro dané účely nejčastěji používám tak dvě velikosti, nejčastěji pak tu 40g. Hmotnost náplně mohu ovlivnit množstvím pasty použitým na vyplnění krmítka.

   Kupříkladu při této vycházce jsem nalezl ryby v jihovýchodním cípu revíru. Nebylo vůbec jisté, jak dlouho se tam zdrží, takže jsem do krmítka použil Vortex pastu s několika dalšími pochutinami, rychle nahodil přímo k rybám a doufal, že přijde rychlý záběr. Pokud chci chytat dál od břehu, většinou nasazuji větší krmítko.

gray03

   Nepřestávali jsme věřit a naši důvěru ještě podpořila návštěva kamaráda Iana Baileyho, který nám přinesl teplou večeři. Při jídle jsme Davea trochu popichovali, jakou že to používá předpotopní metodu, ale jeho široký úsměv svědčil o tom, že ví, co dělá. A také že ano! Ian u nás neseděl ani 20 minut, když se znovu rozeřval Delkim u levého prutu. Byla opravdu velká tma na pořízení akčních fotografií ze zdolávání, ale další kapr neodolal nabízeným dobrotám a skončil na háčku. Brzy mohl šťastný lovec vítězoslavně zvednout podběrák s překrásným šupináčem, odhadem tak 11kg. „Vidíte, není to taktika jen na malé ryby,“ nezapomněl nám zopakovat Dave.

Při svých dřívějších pokusech jezdil po celé zemi a zkoušel nejrůznější druhy montáží. Tohle je ale něco, co není tak často k vidění, a i když krmítko obalené těstem nemusí fungovat na každé lokalitě, tady ho mají ryby rády. A nakonec... možnosti prezentace návnad a nástrah jsou nekonečné. S těmito argumenty jsme nemohli nesouhlasit. Tři zdolané ryby, z nichž dvě měly více než 10 kg, hovořily jasnou řečí. A to byla před námi skoro celá noc!

gray09

   Budík mne vzbudil, když svítalo, a já přihlouple zíral do sychravého mlhavého rána. Vylezl jsem ze spacáku a pustil se k nahozeným prutům, odkud voněl čerstvě uvařený čaj. Úsměv na Daveově tváři dával tušit, že se v průběhu noci něco událo. „Vypij to, připrav si aparát a jdeme fotit. Mám pro tebe dva kapry přes 13 kg, přesně tedy 13,8 a 14,4 kg!“ jakoby nic konstatoval rybář. A oba dva prý přišli během 40 minut před rozedněním. Neuvěřitelné! Čtyři kapři a tři z nich těžší než 10 kg. S hotovými fotkami jsme si na chvíli sedli před bivak a znovu probírali zvolenou techniku i místa, kde ji použít.

gray04

   Nejdůležitější je naprostá jednoduchost. Když nám Dave ukáže, jak návazec dělá, bude vše naprosto jasné. Dodržet bychom měli délku návazce, která by neměla přesáhnout 15 cm, aby se nástraha nacházela poblíž krmítka. Druhým důležitým aspektem je použití háčků Wide Gape s dovnitř zahnutou špičkou, která chrání hrot před ztupením o nejrůznější tvrdé překážky, když ryby při ochutnávání posunují krmítko a celou montáž po dně.

gray03

   Při povídání se ještě dvakrát rozezvučel signalizátor a oba zaběry přinesly další ryby. Pokud jsem byl před tímto výletem trochu skeptický, teď už se nebojím říct, že tato taktika je na správném místě opravdu smrtící. Konečný součet se po 18 hodinách lovu zastavil na šesti kaprech, z nichž čtyři vážili přes 10 kg!

gray02

Text / Elliott Gray

Foto / autor

Překlad / Ivan Finta

Vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o.
Každou dokončenou objednávku vám započítáme do věrnostního programu. Nakupovat u nás se vyplatí
Doražte do naší mega prodejny v Praze kde máme vystavených více než 30 000 produktů! Adresa:
Štúrova 20, Praha 4 - Krč
U každé objednávky nad 2 000 Kč od nás máte dopravu zdarma!

Štúrova 1284/20, Praha 4
Po-So 8:30-19:00
Ne 8:30-12:00

Navigovat
Zákaznická podpora: 602 271 983 info@azfishing.cz