Sleva 15% na kompletní sortiment! Jen do pondělí 29.5!

Jak s Dead Bait Float oživit nástrahu a ulovit tak výstavní sumce?

Lov sumců na řece Rýn 

 

V Německu je používání živých nástražních ryb zakázáno. Mnoho rybářů specializujících se na lov dravců se proto snaží své nástrahy na háčku nabízet tím nejpřirozenějším možným způsobem. Způsoby realizace ale mají pod vodou své hranice, protože mrtvé nástražní ryby už nedonutíte plavat vzpřímeně a přirozeně, navíc se v proudící vodě začnou kutálet po dně.

 

Stefan Seuß, jeden z nejrespektovanějších evropských sumcařů, se s tímto stavem rozhodně nechtěl spokojit a vyvinul zcela nový, revoluční systém umožňující mrtvé nástraze znovu téměř obživnout.

 

Fáze vzniku

Již poměrně dlouho jsem se pídil po možnosti oživit mrtvou nástrahu a ošálit sumce opravdovými rybími pohyby ve zpřímené poloze. Mnoho hodin u vody jsem ohledně tohoto problému experimentoval a prakticky na koleně vytvářel různé systémky, které bohužel neměly požadovaný efekt. Ve většině případů si totiž mrtvá nástražní ryba na háčku vytvořila nekontrolovatelný vlastní život a naprosto nezřízeně se kroutila v proudu – až smotala návazec téměř do pomyslného klubka. V případě slabého proudění vody pak klesla na dno a nenabízela dravcům žádný mimořádný podnět.

 Jak na sumce ze břehu

        

Rozhodl jsem se tedy všemi možnými prostředky dosáhnout toho, aby nástraha plavala ve své dráze v přirozeně vzpřímené pozici s plápolající ocasní ploutví a chovala se jako skutečná živá potravní ryba. Společně s rybářskými přáteli Saschou Kralem a Kevinem Weißem jsme se piplali s nespočtem montáží, ale u vody bohužel museli konstatovat, že naši myšlenku nelze převést do praxe. Důvodem bylo, že ztuhlé rybí tělo často nedokázalo plavat dostatečně dráždivě, aby sumce přesvědčilo k útoku. Díky mnoha testovacím pokusům jsme se ale postupem času začali přibližovat k řešení problému.

 Jak nastražit rybku na sumce?

 

Plynový měchýř je u každé živé ryby zodpovědný za vzpřímený postoj při plavání a my museli to samé vytvořit uměle. Abychom tedy rybu pro nastražení udrželi ve vzpřímené pozici, bylo potřeba do oblasti hřbetu aplikovat umělou náhradu v podobě vztlakového tělíska. Nejprve jsem se pokoušel ryby rozříznout, do břišní dutiny zavést vztlakové tělísko a následně řez zašít. Celý tento proces byl časově velmi náročný a také nevedl ke kýženému efektu, protože tělísko nešlo zafixovat v oblasti hřbetu. Po tomto dílčím neúspěchu jsme přišli na myšlenku umístit vztlakové tělísko zvenku přímo na hřbet nástrahy a zafixovat jej gumičkami. Ryba se pak ve vodě pohybovala daleko lépe. Napnuté fixační gumičky jen trochu zdeformovaly tvar rybího těla a bohužel jsme při každém záběru o vztlakové tělísko přišli. Dalším prototypem byl oboustranně se zužující podvodní splávek, který jsme vybavili vpravo i vlevo drátěnými svorkami, jež bylo možné umístit přímo do těla mrtvé nástražní ryby. Drátěné svorky se jednoduše po obou stranách nasadily na tělo nástrahy a špičaté konce zamáčkly do ryby. Spojení perfektně drželo, vztlakové tělísko v podobě plováku – podvodního splávku – jistilo nástrahu ve stabilní vzpřímené poloze nade dnem a chování v proudné vodě bylo téměř identické v porovnání se živou rybou. Hned při první výpravě na Rýn systém přinesl nesporné úspěchy.

 

Volba a příprava nástrahy

Pro Dead Bait Float systém se nejvíce hodí ryby se štíhlým tvarem těla. Z tohoto důvodu jsme většinou používali uměle produkované americké duhové pstruhy, protože je lze kdykoliv snadno v jakémkoliv supermarketu obstarat. Jinak doporučuji – pokud to místní rybářský řád dovoluje – použít boleny nebo tlouště. Vyšší ryby, jako například kapři a karasi, se pro použití s Dead Bait systémem vyloženě nehodí.

        

Poměrně důležitý krok představuje samotná příprava nástrahy, protože u čerstvě usmrcené ryby je typická posmrtná ztuhlost, což znamená, že se všechny svaly a nervy stáhnou a tělo je pak neohebné. Abychom tedy dokázali vytvořit s nástrahou svůdné pohyby plovoucí ryby, je důležité, aby byla měkká a poddajná. Tohoto stavu dosáhneme nejlépe tak, že rybu cca 4 hodiny před použitím usmrtíme a uložíme do chladu nebo ji necháme zmrznout a před samotným rybařením opět roztát. V obou případech už není po posmrtné ztuhlosti ani památky.

 Nejlepší návnada na sumce

        

Pro zajištění co největšího vábícího efektu a maximální flexibility – respektive dokonalého pohybu sem a tam – rybu po straně ještě naříznu a řitním otvorem pomocí peánu odstraním část vnitřností včetně plynového měchýře.

 

Možnosti použití

Dead Bait Float System se nejlépe hodí pro malé a velké tekoucí vody s konstantním prouděním. Rychlost proudu by měla být minimálně 1 km/h. Platí, že čím vyšší je rychlost proudu, tím lépe a svůdněji nastražená ryba ve vodě pluje. Systém se používá jako zcela běžná montáž na položenou. Osobně využívám kameny kolem hmotnosti jednoho kilogramu pro ukotvení na dně. Zátěž je přes karabinku spojena s kmenovou šňůrou pomocí trhacího vlasce. Tímto způsobem jsem i na rychle tekoucích vodách, jako je Rýn, prezentoval nástrahy na vytipovaných místech. Navíc je zaručen perfektní efekt samozaháknutí, když sumec zabere. Při záběru totiž ryba odtrhne kámen a já ji následně mohu zcela volně zdolávat.

 

Nastražení bez lodi

Také rybáři lovící výhradně ze břehu mají možnost bez použití lodě nebo nafukovacího člunu tuto montáž s kamennou zátěží celkem snadno nastražit. Většina sumců na našich řekách totiž táhne při hledání potravy přímo podél první hrany, kde končí kamenná regulace. Pro běžný lov ze břehu je zvláště zajímavá pasáž, kde kamenná regulace přechází v klasické říční dno. Tato oblast se nachází v bezprostřední blízkosti břehu, a proto na ni lze nástrahu dopravit i z něj.

 Jak chytat sumce na mrtvou rybu

 

Nejprve položím nastražený návazec s Dead Bait Float systémem do vody. Prut je zafixován na břehu a naviják otevřený tak, aby se šňůra mohla bez problému odvíjet. Podle hloubky na hraně kamenné regulace si na zvoleném místě vytáhnu z navijáku 3-6 metrů volné šňůry. Nyní pomocí karabinky zavěsím na šňůru kámen s trhacím vlascem. Návazec držím pevně v levé ruce a pravou s citem odhodím kámen na hranu. Ten si s sebou během letu vezme odmotanou volnou šňůru. Jakmile dopadne na dno, zavřu naviják a začínám napínat šňůru. Tím si přitáhnu návazec – který mi ještě před chvílí plaval pod nohami – až ke kamenu, než obratlík s návazcem narazí na karabinku trhacího vlasce vedoucího směrem ke kameni. Prut na břehu je ve vzpřímené poloze a brzda napevno utažena.

 

Montáž nástrahy na systém

Jednoháček probodneme shora uprostřed čelisti nástražní ryby a protáhneme ho skrz spodní čelist ven z nástrahy. Poté na špičku háčku napíchneme kousek gumy, aby háček zafixovala a tlama nástražní ryby zůstala pořád zavřená. Nyní umístíme Dead Bait Float systém na hřbet nástrahy, přední svorku zamáčkneme hned za hlavu nástrahy a zadní přibližně v úrovni hřbetní ploutve. Nakonec zapíchneme trojháček do kořene ocasu.  

 Nástraha na sumce Dead Float

 

            

Příprava montáže v 5 krocích

Návazec s podvodním splávkem Dead Float lze velmi rychle a flexibilně přizpůsobit velikosti nástrahy. Spodní část, na kterou je natažen Dead Float, se připravuje z měkké pletené návazcové šňůry (Black Cat Power Leader o nosnosti 80-100 kg). Zde je potřeba délka cca 40 cm. Black Cat Dead Float máte k dispozici s ohledem na velikost nástrahy v nosnostech 10, 20, 30 a 40 gramů.  

 

  • Smyčku z pletené šňůry provlečeme očkem jednoháčku Black Cat Mega o velikosti 10/0 a dotáhneme.
  • Následně na pletenou šňůru navlékneme systémek Dead Bait Float a hned za něj silikonovou zarážku. Na konec pletené šňůry přivážeme trojháček o velikosti 2/0.
  • Pro návazec používám zhruba 2 metry dlouhý monofil o průměru 1,2 mm, který svážu pomocí uzlu No Knots jednoháčkem. Převinu přitom smyčku z pletené šňůry a získám tak mimořádně pevné spojení.
  • Uzel ochráním ještě tím, že přes něj přetáhnu kousek bužírky.
  • Cca 10 centimetrů před jednoháček zafixuji na monofilní návazec podvodní splávek s vrtulkou. Dvě zarážky s korálky jsou pro fixaci ideální. Korálky by měly mít možnost volně se pohybovat a neměly by přiléhat k podvodnímu splávku, aby se mohl v proudu volně točit.    

                          

   

Text: Stefan Seuß (www.stefan-seuss.de)

Foto:autor

Překlad:Radek Diviš

 

Vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o.
Zboží odesíláme tak, aby jste na něj nemuseli dlouho čekat a mohli jej konečně otestovat u vody!
Kompletní nabídku produků máme skladem! Adresa:
Štúrova 20, Praha 4 - Krč
Osobní odběr na prodejně
Po-So 8:30-19:00
Ne 8:30-12:00
Štúrova 20, Praha 4 - Krč

Štúrova 1284/20, Praha 4
Po-So 8:30-19:00
Ne 8:30-12:00

Navigovat
Zákaznická podpora: 602 271 983 info@azfishing.cz