Jak vybrat rybářský bivak neboli bivvy?

Mnoho lidí používá konvenční stany pro své rybářské výpravy. Existuje však typ stanu, který je mnohem pokročilejší než průměrný kempingový a to je rybářský bivak. Rybářský bivak je pokročilý typ stanu, který se běžně používá pro noční lov kaprů. Je voděodolný a velmi snadno se staví. Díky speciální látce a tepelné izolaci je celosezónním typem přístřešku, který odolá velmi nízkým teplotám, silnému větru i vydatným dešťům.

Obrázek1

 

Proč se tomu říká bivvy?

Termín bivak byl poprvé použit vojáky britského impéria koncem 19. a začátkem 20. století. Pochází z původního slova „bivak“, francouzského výrazu, který je odvozen od švýcarsko-německého slova „Beiwacht“ z 18. století (hlídkovat). „Beiwacht“ označoval hlídku, kterou udržuje voják nebo civilista pro zvýšenou ostražitost ve vojenském táboře. To přešlo ve slangový výraz bivvy. Bivaky se stávaly stále populárnějšími v rámci různých outdoorových sportů ve Spojeném království od 60. let 20. století a dále. Rybářství jednoduše přizpůsobilo trend a představilo bivaky jako nový typ rybářského stanu s obrovským úspěchem. Mezi těmito dvěma typy venkovních přístřešků je několik zásadních rozdílů. Bivaky jsou daleko pokročilejšími a pohodlnějšími, co se týče rybaření. Předčí kempingové stany jak materiálem, praktičností, tak designem.

Prostor a design

Nejzásadnější rozdíl mezi běžným kempingovým stanem a bivakem je ten, že stan je určen především pro spaní, zatímco bivak je určen pro rybaření. Normální stany samozřejmě využijete i na svých rybářských výpravách, ale bivaky jsou pro rybaření prostě mnohem praktičtější a pohodlnější. Zatímco stany jsou obecně nižší, bivaky mají vysokou a prostornou střechu, někdy až 190 cm. Takže v nich mohou rybáři pohodlně sedět a někdy i stát. To je praktické zejména při rybaření za špatného počasí, pokud musíte ve stanu trávit značné množství času. Bivaky jsou také stavěny s ohledem na extra prostor pro spoustu vašeho vybavení, zatímco stany jsou primárně spací prostory, které poskytují místo pro matraci nebo kempinkovou karimatku a váš spací pytel. Na druhou stranu v bivaku je místo jak pro váš prostor na spaní, židli, rybářské tašky, chladicí box, boty a další oblečení. Takže zatímco stan je pouhým místem na spaní, na bivak se můžeme dívat spíše jako na miniaturní chatku nebo možná i jako obývák.

6065-banner 

Nejdůležitější vlastnosti rybářského bivaku

Praktičnost, lehkost, vysoká odolnost proti dešti a rychlost postavení. Bivaky byly původně používány v armádě, vojáky, kteří museli tábořit pod širým nebem a být schopni rychle splynout s přírodním prostředím, které je obklopovalo. To obojí vysvětluje, že jsou obvykle zelené nebo maskované, velmi lehké, snadno se staví a balí. Všechny tyto vlastnosti vyhovují i rybářům, proto jsou stále ve větší oblibě. Při výběru vhodného bivaku se zamyslete, zda budete jezdit na rybářské výlety sami nebo ve větším počtu, zda budete chtít spát odděleně nebo společně. Od toho se bude odvíjet jeho velikost. Ta se vyrábí od jedno až po tří lehátková.

Snadná montáž a demontáž

Nejexkluzivnější funkcí bivaku je bezesporu funkce rychlého vztyčení. Existují bivaky, které můžete rozbalit a plně postavit za méně než 60 sekund. U většiny základních modelů trvá postavení jen o něco déle mezi 2 až 5 minutami. Stejně tak je lze velice rychle sbalit. Pro rybáře, kteří se nechtějí zdržovat a cení si drahocenného času stráveného pouze lovem, je bivak perfektním úkrytem.

BIVAKY-01

Lehká váha

Kapraři na své několikadenní výpravy sebou nosí nemálo věcí. Často musí zdolat pěšky několik kilometrů, než se dostanou na své oblíbené místo lovu. Ty především ocení jeho nízkou hmotnost. Mnoho bivaků váží méně než 8 kg, což je mimořádné, pokud uvážíte, že tato hmotnost se rovná plně vybavenému a vysoce pokročilému venkovnímu přístřešku, který vás udrží v teple a suchu téměř za každého počasí.

Kompaktní

Jak rozložené, tak sbalené jsou bivaky velmi skladné a zabírají překvapivě málo místa. Standardní bivak pro jednu osobu má průměrnou výšku 140 cm, délku 220 cm a šířku 275 cm. Díky jeho prostornému interiéru se do něj vejde prakticky veškeré vaše vybavení, lehátko se spacákem, podložka na ryby, tašky s nástrahami i jídlem.  A jakmile skončíte s rybařením, srolujete svůj bivak a sbalíte do přepravního pouzdra, které nebude měřit více než zhruba 100 cm na délku, s průměrem asi 30 cm!

Funkce bivaku

Mnoho bivaků má odnímatelná čela, která je po sundání promění v otevřený přístřešek. To znamená, že váš bivak má řešení 2 v 1, které lze použít za špatného počasí a chladu (uzavřený bivak) a za dobrého počasí a tepla (otevřený přístřešek). Mnoho rybářům také vyhovuje alternativa s otevřeným přístřeškem, která umožňuje dostat se k prutům rychleji v noci. Sejmutá přední část otevřeného přístřešku dovoluje bivak umístit těsně k prutům, takže spícímu rybáři umožňuje v podstatě jen natáhnout ruku a zvednout prut při záběru. Další skvělá vlastnost je jeho zvýšená střecha. Standardní bivaky mohou mít výšku 140-180 cm, což dává rybářům spoustu prostoru pro pohodlné a vzpřímené sezení na židli uvnitř. S vysokou střechou a extra prostorem pro hlavu není třeba, abyste se při vstupu do bivaku nebo při odchodu přikrčili. To oceníte, když se musíte při záběru dostat rychle k prutům.

Velká okna a dveře

I když je bivak zcela zavřený, můžete si z něj užívat plný výhled na své okolí, to díky velkým plastovým oknům z PVC, která jsou běžně odnímatelná. Prostorné velké dveře nebrání pohodlnému průchodu. Jako bonus je většina těchto otvorů pokryta síťkou proti komárům, což vám umožní srolovat plastová okna a vchodové dveře, aniž by se dovnitř dostal nežádoucí hmyz. V noci, kdy nepotřebujete dohlížet na pruty a pozorovat okolí, jednoduše znovu zakryjete všechny otvory a užijete si klidný spánek v dokonale zatemněném bivaku.

Podlážky

Mnoho rybářských bivaků má zabudované podlážky, které jsou k němu připevněny. Tato vlastnost má několik výhod a přispívá k celkovému pohodlí. Nechcete se v noci probudit s pavoukem lezoucím po tváři. Další její funkcí je zabránit chladnému vzduchu proudit dovnitř otvory ve spodní části. To obzvláště oceníte při rybaření v chladných jarních nebo podzimních nocích, kdy se studený vzduch vkrádá dovnitř a ruší váš spánek, protože obličej je obvykle ve stejné výšce jako proudící vzduch. Tento 100% uzavřený systém napomáhá celkové lepší izolaci. Poslední výhodou vestavěné podlážky je, že bivak s ní je kompaktnější. Jednoduše ho postavíte a sbalíte společně s podlážkou jedním tahem, žádné samostatné skládání.

Pokročilá klimatizace

Kromě předních otvorů bivaku je obvykle řada zadních větracích otvorů, které zajišťují stálou klimatizaci a nezbytný proud vzduchu. To hlavně oceníte při horkých letních nocích. Naopak v chladnějších lze ventilační otvory snadno uzavřít.

2 a 3 žebrové bivaky

Obrázek4

 

Toto jsou nejběžnější typy bivaků. Modely se dvěma žebry jsou často pro 1 osobu, zatímco modely se třemi jsou pro 2 osoby. Mají všechny standardní vlastnosti a designy, které jsou běžně spojovány s rybářskými bivaky; jako je rychlá a hladká montáž kapuce kočárku, odolná tkanina, která zvládne všechny druhy počasí, spousta místa pro rybáře a veškeré jeho vybavení, stejně jako odolná podlážka, okna a dveře. Tyto bivaky se perfektně hodí jak na nocleh, tak i na delší rybářské výpravy, které trvají několik dní.

Co je přehoz bivaku?

Přehoz je v podstatě další vnější vrstva pro bivak, kterou můžete přidat při rybaření v chladnějších podmínkách nebo v zimě. Účinně zachycuje vzduch mezi vnější a vnitřní vrstvou a napomáhá ke zvýšení izolace bivaku. Omezuje kondenzaci na absolutní minimum. Tento systém umožňuje, aby byl bivak teplý a suchý v zimním počasí a chladný a dobře klimatizovaný zase v letním. Vysoce odolné tkaniny, které se běžně používají pro vnější vrstvy bivaku, také prodlužují jeho životnost. Zlepšují voděodolnost, pokud tyto vrstvy zůstanou neporušené.

Bivvy

Jaký je rozdíl mezi stany a bivaky?

Čas je důležitý

Jak již bylo vysvětleno, bivaky lze postavit za méně než 2 minuty, někdy dokonce za méně než 1 minutu. Díky tomu optimalizují čas na rybaření. Stany se na druhou stranu obecně nestaví s ohledem na časovou optimalizaci. Doba jejich montáže může být a 10-15 minut a často zahrnuje sestavení mnoha různých dílů. Naopak, bivaky jsou často jednodílné konstrukce, což znamená, že je lze postavit a demontovat pouze v několika krocích a není třeba pracovat s díly navíc. Díky tomu je také mnohem pohodlnější přemisťovat bivak, protože je poměrně běžné, že rybáři během svého lovu zkoušejí různá místa.

Materiál

Stany jsou vyráběny z tenčí tkaniny, díky čemuž jsou zranitelnější vůči povětrnostním podmínkám a náchylné na poničení. Tyto typy materiálů také výrazně snižují izolační vlastnost stanu. Bivak je vyroben z materiálu, který má vydržet a odolat všem druhům počasí a teplotám. Dokáže účinně snižovat kondenzaci, což je další věc, kterou stany obvykle neumí tak skvěle. Jednou z nejdůležitějších vlastností bivaku je jeho voděodolnost. Všechny, které máme skladem zde na AZ-fishing, jsou zaručeně odolné proti vodě.

Odolnost materiálu proti vodě se obvykle měří v milimetrech pomocí testu, který stanoví, jak vysoký vodní sloupec může tkanina pojmout než začne voda prosakovat. Čím vyšší je číslo, tím déle potrvá, než materiál propustí vodu. Výrobci bivaků nejčastěji používají rozmezí od 5.000 do 25.000 mm. Důležité je též se zaměřit na to, zda je u produktu uvedeno, jestli jsou jeho švy podlepené nebo ne. Pokud někdy najdete slabé místo ve voděodolnosti látky, bude to právě ve švech, kde jehla vytvořila tisíce mikroskopických otvorů. Přelepením těchto švů mohou výrobci vytvořit dodatečnou bariéru proti vodě v tomto nejslabším místě látky, čímž zabrání jakémukoli prosakování i při nejsilnějších lijácích.

Maskování

Je těžké najít bivak, který by nezapadl do okolní přírody. Často jsou bivaky maskovány v barvách, jako je zelená, hnědá, šedá nebo camo. Stany na druhou stranu mohou být extrémně barevné a často přímo trčí v přírodním prostředí. A proto se stávají méně žádanou volbou pro rybáře, kteří chtějí zůstat skryti na břehu.

Hmotnost & Velikost

To samozřejmě záleží na úhlu pohledu. Pokud jdete na jednonoční rybářský výlet, pěší turistiku nebo na krátké kempování přes noc, pravděpodobně s sebou vezmete jen velmi lehké vybavení. V takových případech by bylo lepší vzít si malý stan, který může splnit vaše základní spací potřeby. I když jsou bivaky extrémně praktické a chytře navržené, jsou těžší a poněkud objemnější než malé běžné kempingové stany. Jako takové mohou být někdy lepší volbou, pokud potřebujete opravdu jen střechu nad hlavou a nedáváte přednost spaní pod širým nebem při nočním rybaření s malým a lehkým vybavením.

Nebo si můžete pořídit brolly, což je dobrá střední cesta mezi velkým a těžším bivakem a super základním a jednoduchým stanem.

Brolly

Opener+option+2

 

Brolly jsou bivaky s často otevřeným čelem, které jsou v podstatě pokročilými deštníkovými přístřešky. Některé modely mají také přední bočnici uzavíratelnou na zip. S možností i dokoupení podlážky. Velmi snadno se staví, jsou lehké a po sbalení nezaberou mnoho místa. Rychle nastavitelné dvě tyče, na které lze připevnit přední část brolly, poskytují lepší ochranu proti větru a dešti a také lepší celkovou stabilitu. Brolly jsou obvykle velikostí pro jenoho muže a jsou ideální pro krátké, spontánní noční sezení, ale i denní za špatného počasí. Většina rybářských brolly se jen málo podobá vašemu standardnímu každodennímu deštníku. Používají sice metodu roztahovacích tyčí, kterou znáte, ale často se budou moci volně postavit na bok bez středové podpory. To je důležité, protože pod ním vzniká více prostoru, kam se vejde i lehátko pro relaxaci. Při rozhodování o velikosti je také užitečné věnovat pozornost počtu nosných tyčí, které má. Čím více podpory, tím lépe bude brolly odolávat silnému větru a tím déle by mělo vydržet. Oproti tomu zase čím více kovu má, tím bude těžší.

BIVAKY-01

Vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o.
Každou dokončenou objednávku vám započítáme do věrnostního programu. Nakupovat u nás se vyplatí
Doražte do naší mega prodejny v Praze kde máme vystavených více než 30 000 produktů! Adresa:
Štúrova 20, Praha 4 - Krč
U každé objednávky nad 2 000 Kč od nás máte dopravu zdarma!

Štúrova 1284/20, Praha 4
Po-So 8:30-19:00
Ne 8:30-12:00

Navigovat
Zákaznická podpora: 602 271 983 info@azfishing.cz