Sleva 15% na kompletní sortiment!

Udělej něco jinak

Za roky strávené u vody se toho s přibývajícím časem hodně změnilo. Míst k rybaření ubývá, internet zaplavují videa, která byla ještě před pár lety pouhopouhým snem každého z nás, trh se plní stále novým a novým zbožím a rybářů je stále víc a víc.

   Lov kaprů není v dnešní době už tak jednoduchý, a pokud s tím něco neuděláte, je dost možné, že vaše výpravy budou končit bez ryb. Možná se vám to nezdá, ale přiznejme si... je to tak! Pokud budeme chytat styly, na které jsme byli doposud zvyklí, je dost možné, že pěkného kapra uvidíme tak maximálně v časopise nebo na internetu.

   Je jasné, že něco musíme udělat jinak! Pokud máte u vody otevřené oči jako já, vidíte ty každodenní nedostatky, které nám znepříjemňují lov. Rybařina v posledních letech stoupá na popularitě a samozřejmě je to znát i u vody. Desítky rybářů sedících všude kolem nás nejsou v dnešní době nic neobvyklého. Troufám si říci, že už je to spíše samozřejmostí.

   Při jedné cestě k vodě se mi v hlavě honila myšlenka, kterou mi vryl do paměti sám Frank Warwick, se kterým jsem měl tu čest se osobně sejít a prohodit pár slov. Z naší konverzace mi v hlavě utkvěla jedna věta: „Pokud chceš být úspěšný, udělej něco jinak než ostatní rybáři.“ Ne že bych se tímto heslem neřídil, ale při jednom společném večeru a rozhovoru s Frankem jsem pochopil směr myšlení, kterým tato bezpochyby světová legenda uvažuje.

   V tu chvíli jsem okamžitě otočil směr jízdy a vyrazil na zcela jinou lokalitu, než bylo původně v plánu. Došlo i na změnu stylu, jakým chytám obvykle. Na rozdíl od ostatních výprav jsem změnil taktiku krmení i prezentaci nástrahy. Zatímco kdykoliv jindy krmím boilie v „dostatečném množství“, tentokrát jsem do vody hodil pouze hrst kuliček  předem zalitých boosterem.

sole06

Pár hodin se nic nedělo a pomalu mě začal tlačit čas odjezdu. Díky zvýšenému průtoku na řece a plovoucím překážkám jsem se rozhodl naposledy přehodit – stále v duchu hesla „udělej něco jinak“. Montáž tedy dopadla na jiné místo, než bych obvykle nahodil. Po pěti minutách přišla krásná jízda, která se mi díky následující půlhodině vryla do paměti!

Po záseku se totiž ryba rozjela nezastavitelným tempem a jakýkoli pokus o zastavení byl zcela zbytečný. Vymotala mi z cívky polovinu vlasce a já ani pořádně nevěděl, jestli mám na prutu sumce nebo velikého kapra. Ve chvíli, kdy se mi povedlo rybu v dálce zastavit, ucítil jsem klasické kapří škubnutí hlavou.

To byl přesně ten okamžik, kdy se můj rozzuřený soupeř snažil zbavit montáže. Poté jsem už zdolával „těžší“ rybu proti proudu metr po metru. Bylo to opravdu dlouhé a já do poslední chvíle nevěděl, co vlastně zdolávám. Tedy až do okamžiku, kdy se mi na hladině otočilo nádherné tělo lysce. Ani před podběrákem jsem ještě neměl vyhráno. Vše ale dobře dopadlo a já se mohl po chvíli kochat krásným tělem „lysáka“ na podložce.

Krasavec měl 88 cm a 14,5 kg! Zážitkem ale nebyly jen krásné míry, ale především souboj, kterým mě tento bojovník potrápil. Ve chvíli, kdy jeho majestátné tělo mizelo v rodné domovině, jsem se pousmál a tiše vyslovil: „Udělat něco jinak stálo za to!“

sole05

   Klasický příklad toho, jak stačilo k úspěchu udělat jen něco málo jinak. Vlivem zvýšeného průtoku mou návnadu rychle unášel proud, a tak krmné místo zelo prázdnotou. Stačilo tedy montáž nahodit o několik důležitých metrů dál po proudu a krmící se kapr díky tomu rychle našel mou nástrahu.

   Při svých vycházkách nesledujte jen vodu, ale i okolí lovného místa. Přivstaňte si. Jedině tak budete schopni včas reagovat na změny. Nebojte se experimentovat a zkoušet nové věci. Tak se posunete dál a pomůže vám to k pěkným úlovkům. Neváhejte si najít takové místo, kam by si „normální“ rybář nesedl (zarostlý či těžko přístupný břeh). Nastražte  nástrahu, kterou by nikdo nenastražil (velikost boilie 10 či 14 mm).

Dnešní doba není zrovna jednoduchá, takže pokud budete držet krok a tempo, aniž byste udělali jakoukoliv změnu, dlouho se na vrcholu slávy neudržíte. Chcete-li chytat, myslete dopředu. Jedině tak se budete radovat z úspěchu. Není to jednoduché, ale jde to.

sole07

   Pokud chceme být u vody úspěšní, musíme se bezpodmínečně odlišit od jiných. Chceme-li chytat,  musíme být o krok napřed před ostatními. Nebo si snad vážně myslíte, že budete slavit úspěchy, když nastražíte kaprům boilie dobře známé příchutě v obvyklé velikosti? Pokud budete svou nástrahu prezentovat tak, jako to dělají čtyři kapraři z pěti, tak si na záběr počkáte pěkně dlouho.

   Pokud se na revíru, kde lovím, chytá hodně na boilie, určitě ho nepoužiji jako nástrahu. Pokud ano, nebudu jej prezentovat známým způsobem. Zapojím fantazii a z okoukané nástrahy udělám neokoukané a lákavé sousto, které bude pro kapra neodolatelné – přímo k sežrání.

Moc dobře víme, že tlak na naše vody je enormní, a tak nesmíme jít s davem, ale svou vlastní cestou. Pokud víme, že je u vody plno, raději vyrazíme k vodě jindy. Nabízí se možnost chytat jen v určitých hodinách. Ten, kdo tráví u vody hodně času, jistě moc dobře ví, kdy je u revíru nejvíc rybářů, a snaží se toho využít. Je to jako při letním rybolovu. Lokality jsou napěchované rekreanty, takže my rybáři využijeme jara nebo podzimu. Tato období jsou ideální, neboť je u vody klid. Vždy se ale snažíme přizpůsobit konkrétním podmínkám.

sole09

   Před pár lety jsem navštívil jednu stojatou vodu, kde byly přes den přeplněné břehy a se záběry to nebylo valné. Když nějaký přišel, tak od menší ryby. Jak se ale ráno rybník naplnil rybáři, tak se navečer zase vylidnil a u vody byl klid. Nastala chvíle, které jsem musel využít. A věřte, že se úspěch dostavil!

   Představte si, že sedíte u revíru, kde je 100 chytajících rybářů (toto číslo jsem zvolil záměrně, aby se nám dobře počítalo), každý chytá na dva pruty, a tak je ve vodě dvě stě montáží a dvě stě natažených vlasců. Kterou nástrahu si asi kapr vybere, když jsou všechny stejné?  

   Být úspěšný znamená být o krok napřed. Pokud chcete dostat nějaký úlovek do podběráku, zapojte fantazii. Je tolik možností, že záleží jen a jen na vás, kterou si vyberete. Měňte nástrahy, vylepšujte je pomocí obalovacích past, boosterů, použijte PVA a ořezané kuličky. Svou nástrahu můžete nahodit dále od břehu anebo jen pár metrů pod nohy.

K úspěchu stačí opravdu málo, a kdo je schopen jednat, bývá oceněn! Ono si totiž občas stačí všímat drobných detailů a logicky si z nich odvodit, jaký mohou mít vliv na naši úspěšnost. Tak se nebojte něco změnit!

sole08

 

Udělat něco jinak mnohdy není tak jednoduché, ale o úspěchu může rozhodnout každá maličkost.

Text / Matěj Šole

Foto / autor

 

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.
Zboží odesíláme tak, aby jste na něj nemuseli dlouho čekat a mohli jej konečně otestovat u vody!
Kompletní nabídku produků máme skladem! Adresa:
Štúrova 20, Praha 4 - Krč
Osobní odběr na prodejně
Po-So 8:30-19:00
Ne 8:30-12:00
Štúrova 20, Praha 4 - Krč

Štúrova 1284/20, Praha 4
Po-So 8:30-19:00
Ne 8:30-12:00

Navigovat
Zákaznická podpora: 602 271 983 info@azfishing.cz