Lov Kaprů na Splávek

Bylo pět hodin ráno, když mě zvuk budíku katapultoval z postele. Po šálku kávy jsem se pomalu oblékl, dal dohromady náčiní a vyrazil. Má cesta vedla k blízkému parku s rybníky, kde se mi poslední dobou po ránu vcelku dařilo.

 

put09

 

   I když množství ryb v revíru poslední dobou pokleslo, stále je domovem pěkné řádky šupináčů, kteří přesahují hmotnost 20 kg. Když jsem parkoval auto, mé pozornosti neunikly tři malé bivaky na břehu. Nejdříve si dám kolečko kolem lokality a pak se rozhodnu, kde se usadím. Místní revír sestává ze tří menších nádrží a bivaky byly rozloženy u prvních dvou. I když je lokalita hojně navštěvována, takhle brzy po ránu mne přítomnost rybářů docela překvapila. Při procházce kolem bivaků mi padly do oka suché vezírky na břehu a čisté složené podložky – zatím tedy asi nic moc. Abych měl klid, zamířil jsem mírně rozladěn ke třetí nádrži, která je mimo jiné určena i ke koupání psů. Již zdálky bylo vidět dvě mlhavé siluety postávající pod hladinou kousek od pláže. To bude rybaření!

 

put19

 

   Vrátil jsem se k autu, popadl bagáž s výbavou a hurá k vodě. Už po cestě byste mne přistihli, jak sestavuji prut a na háček nedočkavě napichuji pět menších hnojáčků. Po příchodu k pláži bylo vidět, že ryby setrvaly ve stejných pozicích. Rozložil jsem sezení a do vzdálenosti 15 m naházel několik hrstí konopných semínek. To místo dobře znám a vím, že se kolem ryby často pohybují. Lehkým zakrmením se mi je snad podaří přilákat a nějakou dobu udržet na místě.

 

put06

  

Lehce jsem nahodil připravenou nástrahu asi metr od obrysů pod hladinou. Trochu nečekaně se jeden ze stínů rozhýbal a překvapivě zamířil přímo k nástraze. Jen o pár okamžiků později se můj splávek rozhýbal, přitopil a já mohl poprvé zaseknout. Všechno ostatní šlo jako na drátku a po několikaminutovém souboji vklouzlo tělo ryby do podběráku. Krásný kapr, u něhož mi váha ukázala 16 kg! Rychle jsem za pomoci samospouště udělal několik snímků a ryba vklouzla z podložky zpět do rodného živlu. Tak tohle byl začátek snů!

 

put44

  

Jaké asi bude další kolo? Prohodil jsem místo další dávkou konopí. Po uvodním souboji se ryby asi trochu vyděsily a bylo třeba přilákat je zpět porcí laskomin. Pokradmu jsem pozoroval aktivitu pod hladinou. Asi po půl hodině mi bubliny vzlínající z krmného místa hlásily, že se u konopí opět něco děje. Znovu jsem přehodil nástrahu ke krmení a celý úvodní výjev se do puntíku opakoval.

Jak snadné to někdy může být!? Záběr, zásek a... tohle bude ještě větší ryba! Po několikaminutovém souboji se kapr konečně ukázal na hladině a já se rozhodl, že ho zkusím podebrat. Jakmile se ale masivní tělo dotklo rámu podběráku, následoval zběsilý úprk zpět do spásných hlubin. To se opakovalo ještě několikrát, než podběrák, který jsem už sotva držel v levé ruce, splnil svůj účel. Nádherná ryba! Nedočkavě jsem šupináče přesunul na podložku a šup s ním na váhu – 21 kg! Jeden z největších kaprů, kteří tady žijí, a já byl na vrcholu blaha. Vše ale jednou končí, a tak to bylo i s mou krátkou rybářskou vycházkou. Práce nepočká, a tak jsem se za další hodinu potichu jako myška plížil za bivaky u druhých nádrží k autu. To bylo ráno! Během hodiny přišly ryby přes 16 a 20 kg a kluci v bivacích ještě ani ťuk. Kdyby věděli!

 

put49

 

Lovy se splávkem

   Nebudete tomu možná věřit, ale někteří rybáři tvrdí, že chytání ryb se splávkem je velmi těžká cesta k dosažení úlovku. Pro mne se plavaná stala životní láskou. Je to vzrušující a mnohdy až nervydrásající metoda lovu. Co může být krásnějšího než sledovat rybu blížící se k vaší nástraze a pak... ten klouzavý pohyb splávku pod hladinu v jediném dechberoucím momentu.

   A přitom má lov se splávkem spoustu výhod. Nemusíte nakládat tuny vybavení, návnad a nástrah, když si chcete na chvilku odskočit k vodě, jste mnohem mobilnější a dostanete se na místa, která druzí přehlížejí. A právě tyhle zarostlé a divoké kouty a strouhy často skrývají ty největší poklady!

 

Rekvizity na plavanou

   Když vyrážím k vodě s plavačkovým prutem (samozřejmě podle toho, jaké ryby se chystám lovit), snažím se svou sestavu co nejvíce zjemnit. Záleží samozřejmě i na překážkách, které mi ta která lokalita postaví do cesty (vodní rostliny, větve apod.), ale většinou si vystačím se 100 m vlasce o průměru 0,22 mm (na těžších vodách jdu až na 0,26 mm). Silnější vlasce nechci, protože plaší ryby.

put07

  

Splávek nasazuji rovněž ten nejmenší a nejlehčí, který je ještě možné použít. Prakticky nikdy nejdu nad 2 g. Sestavu většinou nedovažuji bročky, maximálně tak jedním, který umístím 10–15 cm nad háček. Tak mohu pohodlně lovit s nástrahou položenou na dně. Pokud silně fouká, používám jako splávek muškařský indikátor záběru. V tom případě rovněž nedovažuji bročky, jen umístím indikátor na vlasci asi o 10 cm výše, než je hloubka na zvoleném místě.

 

put10

  

Co se háčků týče, volím různé ve velikostech 8–12, většinou s prodlouženým ramínkem. Uzel vždy dotáhnu tak silně, jak je to možné, a ještě ho ohnu směrem ke špičce, takže dostanu jakousi variantu kaprařského háčku s očkem vyhnutým dovnitř. Pokud chci háček ještě trochu odlehčit, přidám do očka trochu pěny.

 

   U prutů si bohatě vystačím s testovací křivkou 1,75–2 lb a délkou 3,6–3,9 m. Většinou lovím s pruty Tri-cast Barbel o délce 3,6 m (1,75 lb) nebo Sealand o délce 3,9 m (1,75 lb). Navijáky pak nasazuji následující – Sigma 060 a ABU C4. Jsou sice více než 30 let staré, ale pořád fungují skvěle!

 

   Dál s sebou k vodě tahám skládací podběrák o délce ramen 1 m, co nejmenší (po sbalení) podložku pod ryby, batoh, ve kterém mám splávky, krabičku s háčky, olůvky a další bižuterií, křeslo, kbelík krmení a nástrahy. Prostě se snažím nosit k vodě tak málo věcí, jak jen je to možné. Jednak mám na místě přehled a jednak se mi všude kolem neválí desítky kilogramů vybavení, které ani nevyužiji.

 

put17

 

Krmení

   Také nic extra složitého. K vodě vozím červy, konopí a mikropelety ve velikosti 2–4 mm. Konopná semínka upravuji tak, že je na tři dny namočím do vody a pak cca 20 minut povařím. Červů si koupím tak 3 l, uchovávám je v lednici a postupně odebírám dle potřeby. Když se rozhodnu vyrazit na ryby, jednoduše smíchám pelety, konopí a červy ve větší nádobě. Směs zvlhčím vodou, aby pelety nasákly a neplavaly na hladině. Navlhčené hezky klesnou na dno a vydávají lákavou vůni. Protože jsou všechny návnady malé, ryby většinou stráví jejich sbíráním delší čas a já je tak udržím na místě. I když ulovím rybu, která po záseku místo rozplaší, ostatní se k prostřenému stolu relativně brzy vrátí, protože nemohou odolat. Přesto vždy po záběru lehce dokrmím, abych šupináčům nabídl čerstvé dobroty.

   Musím otevřeně říct, že i když se snažím cíleně lovit kapry, nachytám spoustu jiných druhů ryb, jako jsou cejni, plotice či perlíni, zato často ve velmi slušných velikostech. Prokrmené místo si kvůli přesnosti nějakým způsobem označím.

 

Ideální doba lovu

   Za ideální období, kdy začít chytat se splávkem, považuji březen a pak už lovím do konce roku. Jediný rozdíl oproti pozdější době je v množství krmení. Drží-li se teplota vody stabilně pod 13 °C, prokrmuji místo maximálně jednou hrstí výše popsané směsi. V chladných měsících se snažím, aby prokrmená plocha byla co nejmenší. Většinou zkouším lovit u mostů a jiných překážek, kde mají ryby svá stanoviště. Teprve když se voda postupně ohřívá, přidávám i množství krmení. V létě tak běžně naházím do vody třeba přes kilogram krmení, ale pravdou je, že rozkrmuji větší plochu, protože ryby jsou v teplé vodě podstatně aktivnější a musím je přitáhnout.

put25

 

   Nejraději chytám časně ráno, protože mám vypozorováno, že ryby se aktivně shání po potravě od východu slunce do nějakých 9 hodin. Tato doba mi (hlavně v létě) přináší nejlepší a nejčastější úlovky. Jak pak voda chladne, prokrmuji menší a menší plochy. Někdy si ráno připravím více míst, když vím, že budu chytat i odpoledne. Je to ideální varianta, protože v chladné vodě rybám často trvá docela dlouho, než prokrmené místo ve větším počtu navštíví.

 

Jak chytat

   V příměstských vodách, kde většinou lovím, žije slušná řádka pěkných kaprů. Revíry většinou sestávají z nádrží, které jsou vzájemně propojeny kanály. Ty bývají úzké a mělké – většinou v nich není víc než metr vody. Protože na těchto lokalitách rybaří spousta dalších, hlavně mladých rybářů, snažím se k lovu přistupovat precizně.

 

   Vše začíná krmením. Používám menší návnady (červy, konopí), se kterými vždy před započetím lovu prohodím tak tři čtyři krmná místa. Jedno u břehu, další směrem na volnou vodu. Pak přejdu k dalšímu zvolenému stanovišti, udělám to samé a vše ještě jednou dvakrát zopakuji. Nakonec se vrátím k místu, které jsem prokrmil první. Většinou je to tak hodinu po započetí krmné kampaně. Pokud ve vodě vidím nějaké známky aktivity, jako nástrahu nasazuji červy. Chytám-li u břehu, snažím se házet na okraj krmného místa. Jednak tím omezím množství přejezdů a také mám ověřeno, že se tam krmí větší ryby. Pokud ulovím rybu a místo rozplaším soubojem, neváhám se přesunout k dalšímu prokrmenému místu. Tak se mi v průběhu jedné vycházky většinou daří nachytat slušné množství ryb.

 

put26

   Má taktika a místa lovu se nemění už mnoho let. I když ryb ubylo, stále se dají ulovit a dobře si zachytáte. Vzpomínám, jak jsem jako jedenáctiletý kluk ulovil svého prvního patnáctikilového kapra... samozřejmě to bylo se splávkem. Teď o mnoho let později se způsob lovu nezměnil a plavaná je (co se rybolovných technik týče) stále na prvním místě. Když jsem zmínil, že ryb ubylo, musím na druhé straně říct, že váhový průměr vzrostl. Nakonec jak by ne... vždyť ve vodě určitě plavou kapři starší než čtyřicet let.

 

   Na mé oblíbené soustavě nádrží v parku jsou čtyři přečerpávací stanice, takže voda neustále mírně proudí. Nejdelší kanál mezi nádržemi měří více než kilometr a naleznete na něm několik mostů a propojení s menšími kanály. To jsou pro mne ideální místa, u kterých krmím a chytám nejraději. Na každém připraveném štontu strávím tak maximálně 15 minut, a ať už rybu chytím, nebo ne, po této době se přesunuji k dalšímu. V praxi to znamená, že během několikahodinové vycházky prochytám každé místo tak pětkrát. Je to zajímavé, ale tato taktika mi nepřináší žádné ohromné kvantum ulovených ryb, ale když už se nějaká povede, bývá většinou z velmi slušné váhové kategorie.

 

put50

 

Vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o.
Každou dokončenou objednávku vám započítáme do věrnostního programu. Nakupovat u nás se vyplatí
Doražte do naší mega prodejny v Praze kde máme vystavených více než 30 000 produktů! Adresa:
Štúrova 20, Praha 4 - Krč
U každé objednávky nad 2 000 Kč od nás máte dopravu zdarma!

Štúrova 1284/20, Praha 4
Po-So 8:30-19:00
Ne 8:30-12:00

Navigovat
Zákaznická podpora: 602 271 983 info@azfishing.cz