Maledivy a rybaření - vše, co potřebujete vědět

Tyrkysové vody, bílý písek a luxusní hotely, to vše jsou rozpoznatelné rysy Malediv. Tento úžasný úsek světa, tvořený více než tisíci korálovými ostrovy, je již dlouho vysněnou destinací pro líbánky, milovníky přírody a uhodli jste správně – rybáře. Na rybářském výletu na Maledivách prozkoumáte nesmírnou biologickou rozmanitost Indického oceánu.

informace-o-zemi-1-2

Průměrná nadmořská výška na Maledivách je pouhých 150 cm, takže oceán je nedílnou součástí zdejšího života. Rybolov je důležitým aspektem místní ekonomiky a hraje velkou roli i v kultuře. To v kombinaci s naprostou rozmanitostí ryb, které se zde nacházejí, přispívá k jeho pověsti jednoho z nejrybnatějších míst na Zemi.

V tomto článku se budeme zabývat některými možnými úlovky na Maledivách a také tím, jak, kde a jakou technikou je můžeme lovit. Seznámíme se s některými důležitými předpisy, které je třeba mít na paměti během vaší cesty. Než začnete plánovat dovolenou snů, pojďme to rozebrat!

 

Maledivské druhy ryb

Ryby na Maledivách jsou exotické. Můžete zde ulovit ryby všech barev a tvarů a spousty těch, které jste před tím ještě nikdy neviděli! Máte obrovskou šanci, chytit  nekonečné množství úžasných úlovků.  

Zde je několik hlavních cílů, které přivádějí rybáře na Maledivy.

Obr Trevally

Obrázek1

Asi nejžádanějším úlovkem po kterém rybáři touží je Trevally. Přesněji Giant Trevally nebo-li GT. Tyto ryby jsou na prvním místě v seznamu každého rybáře, někteří návštěvníci dokonce věnují celou svou dovolenou tomu, aby si s touto rybou změřili své síly. 

Maledivy jsou jedním z mála míst na světě, kde můžete chytat GT po celý rok, a to jak ze břehu, tak na volném moři.

 Obrázek1_2

Větší ryby, v rozmezí 12–40 kg, se shromažďují okolo korálových útesů. Cílení na GT zde je skvělou příležitostí k vyzkoušení nejoblíbenějších metod rybolovu na Maledivách – jiggingu a poppingu.

Totéž platí při lovu na rovných písčitých plážích, jedinou nevýhodou je, že ryby jsou zde menší, obvykle dosahují hmotnosti 4–7 kg. Muškařům to rozhodně vadit nebude, protože zdolání takové ryby je neskutečný zážitek a zdejší čisté mělké vody jsou ideální pro pozorování a vyhledávání aktivních ryb.

Vhodné náčiní pro lov na jigging:

146672-2 

Pruty: Délky 150 – 180 cm, Akce prutu 150 – 400 g. Vhodné jsou například: Penn Overseas, Westin W6 jigging

Vlasce- pletené šnůry 30 – 50 kg doporučujeme investovat do kvality od značek WFT nebo Saltiga spojenou s návazcem z fluorocarbonu 0,80mm - 1mm

Navijáky: používejte smekací velikosti cívek minimálně 8000 a možnost návinu 300 m a víc. Například Daiwa Saltiga 10000HPenn Battle III 8000, Stella SW 14000

Nástrahy: je nutné používat nástrahy na jigging s minimální hmotnosti 100 g a více kvůli podvodním proudům, aby nástraha byla přímo kolmo pod lodí (jinak nebude správně fungovat) dále je velmi důležité, osazení assist háčky  . Jsou to přídavné háčky navázané na šňůrce k hlavě jigu. Záběry totiž často přicházejí právě na hlavu nástrahy.

 

Vhodné náčiní pro lov na popping:

207434-6

Pruty: délky 2,2 – 2,5 m, akce prutu 100-250 g.Vhodné jsou například: Penn Overseas popping, Saltiga popping, westin W6 popping.

Vlasce: pletené šnůry 30 – 50 kg doporučujeme investovat do kvality od značek WFT nebo Saltiga spojenou s návazcem z fluorocarbonu 0,80mm - 1mm

Nástrahy: 20 – 30 cm poppy a stickbait, například: Rapala X-Rap long cast shallow, Williamson Wobler Surface Pro SFP

Důležitou informací pro převoz rybářského vybavení letadlem :

Vybírejte pruty do transportní délky 95 cm (ty se vejdou bez problémů do vašeho zavazadla) Jinak delší pruty se musejí odbavit zvlášť jako sportovní vybavení, avšak do maximální délky 170 cm v ochranném pouzdře.

Co se týče navijáků ty z důvodů návinu vlasců nebo pletených šnůr nesmíte převážet v příručním zavazadle. Proto doporučujeme sundat cívku, uložít do zavazadla k odbavení a naviják pak můžete mít v příručním.

 

Vhodné náčiní pro lov na troling:

147314-1

Pruty: Délky 160 – 210cm, akce prutu 30 – 80 lb. Vhodné jsou například: Penn 6' Ally Boat Casting 1,82mWFT Never Crack Stand Up 1,85m 600-900g

Chcet-li používat při lovu naviják s navinutým vlascem, je důležité mít prut opatřen rolnami. Jinak při zdolávání velké ryby hrozí poškození vlasce a co horší - ztrátou třeba i životní ryby!!! Kdežto při použití pletené šnůry mohou být očka klasická.

Navijáky -  Multiplikárory ve velikosti 50-80 s navinutým vlascem 0,70–1,2m.

Navijáky - Smekací ve velikost 8000-20000 s navinutou pletenou šnůrou nosností 50kg, 

Násahy: Při chytání s woblery je lepší použít pletenou šnůru – není průtažná a nástraha má správný a přirozený chod. Chobotnice a jiné nástrahy trolujte na vlasci. Vhodné nástrahy jsou - Rapala Magnum potápivé 18-26 cm, Rapala Magnum X-Rap 20-40 cm. Chobotnice: Williamson Wahoo Catcher RiggedWilliamson Big Game Catcher Rigged.

 

Tuňák

Obrázek12png

Lov tuňáků na Maledivách je životně důležitý pro místní ekonomiku. Přitahuje do země zástupy rybářů za účelem rekreačního rybolovu. Vyskytuje se zde ohromující počet celoročně žijících hejn tuňáka žlutoploutvého, psího a pruhovaného. 

Jednou z nejzajímavějších částí lovu tuňáků je vyzkoušení tradičních rybolovných metod. Lov tuňáka na prut s vlascem a nástrahou je na Maledivách běžnou praxí. Dokonce i pro komerční rybolov, což je docela neobvyklé. 

A vybavení, které potřebujete?

 

Vhodné náčiní pro lov na živou nástrahu:

Pruty - délky 2m-2,5m vrhací zátěž 600-1500g, například: WFT Prut Electra Speed Jig Traveller 2,1m 200-1000g.

Navijáky: velikost 7000 a víc s kapacitou pletené šnůry minimálně 300 m  například: Penn Naviják Slammer IV 8500 HS.

Vlasce - pletená šňůra cca 50kg zakončená buď ocelovým lankem nebo fluorocarbonem 0,8mm a víc.

Háčky: jednoháčky #4/0 až #12/0 například: Gamakatsu Háček LS-4537T

Nástrahy - část nebo celá ryba

 

Útesové ryby

 Obrázek2png

Korálové útesy tvoří Maledivy – doslova a do písmene. Samotné ostrovy jsou obklopeny korály a to je také znát na rozmanitost mořského života. 

Rybaření nabízené na Maledivách je jako takové z velké části zaměřeno na rybaření právě kolem kolálových útesů. Kanici, Chňapal císařský, Sweetlip Emperor, Jobfish, Squirrelfish, Jacks... seznam toho, co můžete chytit, pokračuje dál a dál! 

Když budete na výpravě kolem útesům, lovte hlavně ryby při dně. Živá nástraha a deep drop jigging jsou oblíbené a účinné při lovení bojoných ryb. Ryby, které plánujete ten den sníst, si nechte a zbytek pusťte. 

Korálové útesy hrají velkou roli v maledivském turistickém průmyslu a zdravá rybí populace je zásadní pro jejich udržení.

 

 Pelagické ryby

 Obrázek3

Hlubinný mořský rybolov na Maledivách vám nabízí šanci na ulovení některých z nejžádanějších pelagických ryb na světě. Kromě tuňáků můžete cílit na Wahoo, Mahi Mahi, Sailfish a Marlin. I když na Maledivách technicky neexistuje žádná mimosezóna, lov těchto druhů je nejlepší od listopadu do dubna.

Toto období je považováno za „suché“ nebo jako „severovýchodní monzun“. Nebe a vody jsou klidné, díky čemuž se snadno provádějí oblíbené techniky jako jigging, popping a trolling. Jen málo míst se může pochlubit tak dlouhým seznamem velkých úlovků, natož v tak úžasném prostředí, jako jsou Maledivy.

Obrázek14

Indický oceán je tak rozmanitý, že je dokonce šance, že na své rybářské výpravě na Maledivách ulovíte neobjevený druh. 

Muškaři budou rádi, když budou vědět, že Permit, Bonefish, stejně jako Bluefin a Golden Trevally, to vše jsou jejich další cíle, které si můžete zapsat do svého seznamu potenciálních úlovků. Kromě toho na jig a pop je možné ulovit Barracudu, Red Bass, Coral Trout a Rainbow Runner. 

 

Vhodné náčiní na muškaření:

Pruty: délky 9``- 10``, Aftma 9-12 s očky vhodné pro slanou vodu.

Šnůry: plovoucí nebo pomalá intermediální.                                     

Naviják: s kvalitní brzdou vhodný pro slanou vodu a podkladovým backingem minimálně 300m.                                                                

Vlasce: Fluorocarbon ujímaný s koncem 0,45mm + návazec 2m v průměru 0,40mm.

Nástrahy: Veškeré druhy streamerů v barvě bílé a světle modré, nebo jejich kombinace barev. Například: EP Boca Grande, EP Mulett.

Krevety-shrimp v barvě růžové nebo světle hnědé vázané na háčcích Gamakatsu SL12S Bluewater Fly Hook ve velikosti 6/0 nebo 8/0. Dále světlejší druhy krabů-Rolling Bead Fishient Crab.

 22png2324

NYAP Poppery                          Crabs                                   Rolling Bead Fishient Crab

 

25 6Obrázek17

Bonefish Squimp                                    EP Boca Grande                            EP Mullet                                        

Obrázek18

Pink Shrimp

                                    

 Obrázek19

Jak mohu rybařit na Maledivách?

Většina ostrovů na Maledivách leží blízko u sebe, což znamená, že budete pravděpodobně rybařit odkudkoli. Přesto existuje nespočet rybolovných technik, které můžete použít jak z lodi, tak ze břehu. 

  

Charterový rybolov z lodí

Obrázek9

Pokud jste zde proto, že byste rádi zažili rybaření Big Fishing, nejlepší volbou je rybaření na charterové lodi. Na výběr jsou lodě všech tvarů a velikostí. Ať už jde o stylové cestování na palubě luxusní megajachty nebo lov z paluby tradiční dhoni. Cena pronájmu lodě s kapitánem se pohybuje od 600-900 dolarů za den. 

Pro plně pohlcující zážitek zvažte charterové plavby. Je to skvělý způsob, jak s kapitánem prozkoumat hluboké vody kolem ostrovů. Většina charterových lodí je již vybavena rybářským náčiním. Přesto je dobré se předem informovat u svého kapitána, abyste se ujistili, že dostanete to, co jste si přáli.

 

Pobřežní rybolov

 12png

Pokud máte méně času, může být rybaření ze břehu také obohacujícím zážitkem. Jen se ujistěte, že je to povoleno. Maledivy berou ochranu moří velmi vážně ve snaze ochránit místní korálové útesy. Proto platí přísná pravidla. Ta zahrnují všeobecný zákaz pobřežního rybolovu z letovisek – pokud nemáte výslovné povolení od vedení hotelu.

S největší pravděpodobností budete muset zamířit na některý z menších obydlených ostrovů nebo na zcela neobydlený ostrov, abyste mohli legálně lovit ze břehu. Jakmile tam budete, můžete se vrhnout na Bonefish, Barakudu, Jacky a dokonce i na malé Grouper a Snapper. Možná si dokonce povodíte i GT! Ryby jsou zde bojovné, takže zařaďte silnou pletenou šňůrou nebo vlasec.

 

Noční rybolov

fishing-tours-maldives-sunset-night-fishing-trips-price 

Tento rybářský zážitek je pro Maledivy jedinečný. Vydáte se dlouho poté, co slunce zapadne, lovit pod hvězdami noční druhy. Tyto výlety se konají na palubě tradičních rybářských člunů dhoni a budete prožívat neuvěřitelné souboje za použití rybářského prutu.

Noční rybářské výpravy jsou skvělou volbou pro rodiny s dětmi. Nejsou příliš dlouhé a nebudete se muset bát ostrého slunečního záření. Ke všemu můžete jít domů s nějakou lahodnou rybou. Císaři, Snappers, Squirrelfish a Jacks jsou potenciálními cíli.

Kam bych měl jet?

Na Maledivách neexistuje nic takového jako špatný rybolov – země je koneckonců z 99 % tvořena vodou! To znamená, že rybářské předpisy mohou být složité. V důsledku toho se většina rybářů rozhodne lovit v okolí středisek, ve kterých pobývají. To však není vaše jediná možnost. Pokud se vydáte sami, zde je několik míst, která stojí za to navštívit:

 • Malé : Toto bude pravděpodobně výchozí bod vašeho rybářského dobrodružství. Jako hlavní město Malediv je Malé nejdostupnějším atolem. V okolních vodách můžete lovit veškeré druhy zde žijících ryb, nebo se vydat na nedaleké, méně obydlené ostrovy.
 • Dhiffushi : je nejvýchodnější obydlený ostrov na Maledivách. Můžete se buď ubytovat v některém z letovisek na ostrově, nebo jet trajektem z Malé a přenocovat. K dispozici je zde noční rybolov, rybolov z lodí a pobřežní rybolov.
 • Keyodhoo: Pokud hledáte nenápadnější výlet na Maledivy, zkuste tento ostrov. Je to malá rybářská vesnice, kde se většina místních živí rybařením. Najdete zde levné penziony a rybářské chaty. Místní kapitáni vás rádi vezmou na korálové útesy i na pobřežní rybolov.
 • Fulidhoo: Tento ostrov je další skvělou volbou pro nenáročné rybáře. Stejně jako většina ostrova má krásné pláže, křišťálově čisté vody a skvělý rybolov. Ubytujte se v rybářské chatě nebo v některém z místních penzionů a užijte si několik dní lovem krásných a bojovných ryb.

 

Ještě něco potřebuji vědět?

Rybolov je nedílnou součástí kultury a ekonomiky Malediv. Jako takové jsou široce prosazovány přísné předpisy na podporu ochrany moří. První věc, kterou je třeba vzít v úvahu, je místo, kde lovíte. Rybolov na korálových útesech se statusem „rezervace“ je přísně zakázán, a to včetně většiny letovisek. 

Je potřeba mít na paměti ještě několik věcí. Přes útesy není povoleno používat rybářské sítě a v celé zemi je zakázáno lovit harpunou. Pokud jde o druhy ryb, lov všech druhů žraloků je již více než deset let zakázán. Podobně, Giant Trevally a Billfish jsou většinou jen chyť a pusť. 

Toto je dobré pravidlo, které platí pro vše, co na Maledivách ulovíte. Pokud ryby neplánujete sníst, udělejte si pěknou fotku a pusťte je zpět do oceánu. To nám pomůže zajistit, že se budeme moci vracet k úžasnému rybolovu v nadcházejících letech. 

 

Nezapomeňte vzít sebou:

 • Platný cestovní pas (maledivská vláda vyžaduje platnost pasu alespoň 6 měsíců)
 • Pruty a navijáky
 • Nové vlasce a pletené šňůry
 • Sluneční brýle
 • Všechny druhy nástrah
 • Kleště a nůžky
 • Bojový pás
 • Gaf
 • Opalovací krém
 • Obličejová maska
 • Rukavice a chrániče prstů
 • Šortky nebo dlouhé rybářské kalhoty
 • Rybářské košile
 • Bunda do deště
 • Spropitné pro průvodce (platné peníze na Maledivách jsou americké dolary)

Maledivy jsou vysněnou destinací mnoha lidí. A jak by nemohli být? Země je doslova rájem na zemi! Na jeho nádherně izolovaných ostrovech, obklopených některými z nejpozoruhodnějších mořských živočichů na světě, se budete cítit jako kapka v moři. Postarejme se, aby to tak zůstalo.

Přejeme Vám bohaté a krásné rybářské zážitky

Tým AZ-FISHING

 

Vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o.
Každou dokončenou objednávku vám započítáme do věrnostního programu. Nakupovat u nás se vyplatí
Doražte do naší mega prodejny v Praze kde máme vystavených více než 30 000 produktů! Adresa:
Štúrova 20, Praha 4 - Krč
U každé objednávky nad 2 000 Kč od nás máte dopravu zdarma!

Štúrova 1284/20, Praha 4
Po-So 8:30-19:00
Ne 8:30-12:00

Navigovat
Zákaznická podpora: 602 271 983 info@azfishing.cz