Jak vybrat rybářský spacák?

Každý, kdo přespal někdy venku v přírodě tak ví, že potřebuje kvalitní spací pytel. Dokonce i v nejteplejších dnech před svítáním, kdy se teplota výrazně sníží, tak jste rádi, za něco do čeho se můžete zachumlat. Pohodlí a odpočinek jsou životně důležitým aspektem i v rybaření, protože odpočinutý, vyspalý rybář se může ráno plně věnovat svému lovu. To je důvod, proč jsme se rozhodli napsat tohoto průvodce, který vám vysvětlí všechny funkce, které je třeba vzít v úvahu při nákupu spacího pytle.

 Obrázek1

Druhy spacích pytlů dle sezóny:

Druhy spacáků jsou výrobci číslovány od 1 do 5 období.

Zimní spací pytle: Jsou vůbec nejteplejšími spacími pytly, které můžete v zimních měsících použít, mají označení 4 nebo 5 sezón. Jedná se o špičkově zateplené spací pytle, které vás zaručeně zahřejí v extrémně chladných podmínkách.

Spací pytle jaro až podzim: Jsou o něco lehčí než zimní a označují se jako tří sezónní, které vás pohodlně zahřejí od časného jara do pozdního podzimu. Toto jsou spací pytle, které bychom doporučili rybářům, kteří tráví noci na břehu v období běžné rybářské sezóny.

Spací pytle pozdního léta až raného podzimu: Označovány jako dvou sezónní spací pytle použitelné od konce jara do začátku podzimu. Jsou ideální pro teplé počasí. Mají nízkou izolaci a umožnují dobré proudění vzduchu kolem těla.

Letní spací pytle: Označovány jako jedno sezónní, jsou ideální pro použití v těch nejteplejších měsících, zvláště vhodné, pokud například jezdíte na výpravy na jih Evropy.

 Obrázek2

Typy izolací

U většiny spacích pytlů na našich stránkách bude uvedeno jejich roční období. Pokud však sezóna není v popisu produktu uvedena, existuje několik dalších ukazatelů, které vám mohou pomoci rozhodnout, zda spací pytel, který hledáte, je vhodný pro vaše potřeby, jako je úroveň izolace, kterou spacák nabízí.

Čím silnější je izolace, tím lépe zadržuje teplo a tím lépe bude fungovat v chladném počasí. Se zvyšujícím se pokrokem v moderní technologii však již tato rovnice vždy neplatí. Ne všechna syntetická vlákna jsou stejná. Rybářské spací pytle se obvykle vyrábějí s výplní tvarovaných dutých polyesterových vláken. Skládají se z mnoha dlouhých velmi jemných trubkových vláken s kanálky, které zachycují vzduch. Materiál je rychleschnoucí, snadno se čistí a na rozdíl od tradičního prachového peří neztrácí ve vlhkém stavu účinnost. Na celkové váze spacího pytle hraje velkou roli také izolace. Pokud jste rybář, který upřednostňuje mobilitu před pohodlím, pak bude váha na prvním místě. Jsou však špičkové spací pytle, které budou schopny nabídnout teplo v extrémně chladných podmínkách a přitom mít hmotnost pod 4 kg.

RYBARSKE-SPACAKY-01

Materiály:

Důležitým aspektem při výběru rybářského spacího pytle je materiál, ze kterého je vyroben. U mnoha rybářů je vnitřní materiál nebo podšívka mnohem důležitější než vnější strana spacáku.

Vnitřní materiál

Obrázek3Obrázek4

Můžete vidět, že mnoho spacích pytlů, které máme na skladě, má polyesterovou podšívku, protože je univerzální a odolná. U jiných zase fleecovou, která výjimečně dobře udržuje teplo v ultrachladných podmínkách. Materiál s broskvovou povrchovou úpravou "Peach Skin" je extrémně měkký a příjemný k pokožce. Další mají odnímatelné vnitřní vložky, takže se dá regulovat účinnost zadržování tepla spacáku.

Vnější materiál

Obrázek5Obrázek6

Některé spací pytle mají vnější vrstvu voděodolnou. Pokud máte kvalitní bivak, nemusí to být nutné.  Máte-li rádi rychlé přenocování v  brolly nebo bivaku s otevřeným vchodem, pak byste měli hledat voděodolný spací pytel pro případ, že se vítr otočí a nažene déšť pod přístřešek.

Jsou dva hlavní materiály použité při výrobě spacáků:

1) Tkaniny z polyesterových oxfordů, kterých je několik druhů, ale ty které se používají ve spacích pytlech, mají vysokou plošnou hmotnost.

2) Polyester ripstop – odolný, polyesterový materiál se žebrovanou úpravou, který zabraňuje poškození tkaniny.

Přehozy:

V případě, že jste si pořídili spacák dříve a není vám v něm příliš teplo, můžete si dokoupit přehoz. Jsou dva typy s izolací a bez ní. Izolovaný můžete použít i samostatně, když je teplo nebo především jako další izolační vrstvu k vašemu spacáku.

 Zipy spacího pytle

Obrázek7

V případě nekvalitního zipu se může noční vylézání ze spacáku stát prokletím. Venku křičí hlásič záběru a vy ne a ne se dostat ven. Dvoucestné zipy jsou ideálním řešením této situace. Umožňují pohodlné otevření spacího pytle jak zvenku, tak zevnitř. Tento zip také dobře udržuje teplo.  Vnitřní a vnější krycí lemy u zipu jsou také dobrým doplňkem většiny spacáků. Zabraňují pronikání teplého vzduchu vycházejícího ze spacáku ven a chladnému zamezují vstup.

 Další vlastnosti spacího pytle

Chcete-li si vybrat mezi podobnými spacími pytli, možná zvažte další funkce, které usnadňují jejich užívání.

Úchyty na lehátko: Jsou to buď elastické fixační popruhy, ty se připevní kolem lehátka. Nebo kapsy, které se přetáhnou přes oba konce lehátka. Oba typy uchycení jsou navrženy tak, aby držely spací pytel a zajistily, že nesjedete v noci z lehátka na zem.

Obrázek8

Čistící zóna: Mnoho rybářů často spí s botami stále na nohou, to jim usnadní rychleji se dostat k prutům v případě záběru. S ohledem na tuto skutečnost někteří výrobci spacích pytlů vyrobili spodní polovinu z materiálu „snadno čistitelného“ a omyvatelného.

RYBARSKE-SPACAKY-01

Polštáře: Můžete si vybrat spacák, který bude přímo obsahovat extra vycpávku kolem hlavy, aby byl váš krk podepřený, jako polštář. Tuto možnost nenabízejí všechny modely. V tom případě je možnost dokoupit si polštářek samostatně.

 Obrázek9

Tři hlavní body při výběru: 

  1. Teplo – nejdůležitější kritérium při výběru spacího pytle. Hledejte typy použitých materiálů a číselnou stupnici počtu sezón.
  2. Hmotnost – čím bude spacák teplejší, tím je těžší a neskladnější.
  3. Rozměr – je důležitý. Většina rybářů nebude mít problém se do spacáku vejít, ale ti „narostlejší“ si musí pohlídat velikost. Délka spacáku je standartně v rozmezí 200–220 cm. Též zkontrolujte případně, aby se rozměr vešel na vaše lehátko.

 

 

Vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o.
Každou dokončenou objednávku vám započítáme do věrnostního programu. Nakupovat u nás se vyplatí
Doražte do naší mega prodejny v Praze kde máme vystavených více než 30 000 produktů! Adresa:
Štúrova 20, Praha 4 - Krč
U každé objednávky nad 2 000 Kč od nás máte dopravu zdarma!

Štúrova 1284/20, Praha 4
Po-So 8:30-19:00
Ne 8:30-12:00

Navigovat
Zákaznická podpora: 602 271 983 info@azfishing.cz