Signalizátory záběru-hlásiče
Není nic horšího než propást svůj životní úlovek, protože jste svému prutu nevěnovali dostatečnou pozornost. Signalizátor záběru je mnohem víc, než jen elektronické zařízení, je to váš důvěryhodný partner na rybách! Když si v noci jdete lehnout, váš alarm bude věrně hlídat vaši nástrahu za Vás. Je připraven zakřičet pokaždé, když se ryba rozhodne, že má chuť na vaši půlnoční svačinu.
Co je to hlásič?
Signalizátor záběru, hlásič nebo třeba chcete-li „pípák“ je alarm, který vás upozorní, když ryba ochutnává vaši nástrahu. Je navržený tak, aby umožnil rybářům lovit přes noc nebo po delší dobu. Dává vám možnost po nastražení montáží poněkud vypnout a vědět, že vám neunikne žádná akce. Je totiž nemožné sledovat indikátor záběru bez spánku třeba 48 hodin.
Hlásiče záběru jsou k dispozici v mnoha různých tvarech a velikostech. Mají různé specifikace a funkce, ale fungující na dvou principech, buď s válečkovým kolem nebo prostřednictvím vibrací. Jsou také v široké škále cenových kategorií.
Jak fungují rybářské hlásiče záběru?
Pro rybáře, kteří se ještě nesetkali s touto geniální vychytávkou, je to zařízení, které se připevní k vidličce nebo stojanu na pruty. Prut se poté umístí, aby v přední části na něm seděl. Do výřezu v alarmu se vloží vlasec. Signalizátor využívá k detekci pohyb vlasce a to různými způsoby v závislosti na modelu.
Buď pomocí magnetického válečkového kolečka nebo piezo vibračního senzoru. Magnetické kolo se pootočí při pohybu vlasce, to aktivuje senzor. Piezo vibrační má malý senzor ve tvaru Y, na kterém sedí vlasec, při jeho pohybu se nakloní Y senzor a spustí alarm. Ten vás obvykle upozorní prostřednictvím vizuálního blikání LED světla nebo slyšitelně prostřednictvím reproduktoru.
Metoda používaná k identifikaci záběru se mění s každým modelem hlásiče. U všech je však základní princip stejný – čím delší je pípnutí, tím větší je pohyb vlasce a tím je pravděpodobnější, že máte záběr.
Funkce signalizátorů záběru
Světelné indikátory – Většina hlásičů záběru, které máme na skladě, jsou dodávány s různými barvami LED diod. Mnoho rybářů preferuje barvu a mají rádi, když jim všechny signalizátory ladí. Mezi oblíbené patří fialová, modrá a zelená. Tradičnější jsou však různé barvy, které vám umožní odlišit pruty, při indikaci záběru.
Zvuk nebo tón – Mnoho hlásičů nabízí také různá nastavení tónů, což ho umožnuje nezávisle měnit u každého samostatně. Mají stejný účel jako barevné varianty a dopomohou rychle vybrat aktivní prut, což je zvláště užitečné, pokud jsou všechny barvy sladěny stejně.
Hlasitost – Pokud patříte mezi rybáře, co sedí většinu času u prutů, možná budete chtít snížit hlasitost svého alarmu, abyste nerušili ostatní v okolí. Můžete zvýšit nebo snížit jeho hlasitost, popřípadě úplně vypnout.
Citlivost – Důležitá ve větrných dnech nebo v místech, kde je velké množství proudů. Citlivost některých alarmů lze upravit tak, aby se stále neaktivovaly planými záběry. Většina alarmů s kolečky nebo magnety umožňuje snížit citlivost. To funguje tak, že se zvýší počet, kolikrát musí magnet projít přes senzor, aby se aktivoval alarm.
Baterie – Většina hlásičů má indikaci stavu baterie. Ta upozorní na nízký stav energie a je zapotřebí vyměnit je za nové s trojitým A nebo nabít dobíjecí. Při výběru alarmu zvažte, jak obtížný je přístup k bateriím, protože snadný umožní jejich jednodušší výměnu.
Voděodolnost – Mnoho výrobců uvádí 100% voděodolnost, což znamená, že můžete své hlásiče bez obav nechat venku v lijáku. Většina alarmů má pevný plastový vnější plášť nebo voděodolný pogumovaný povlak, který zabraňuje průniku vlhkosti, takže je lze používat za každého počasí.
Snag bary-stabilizační uši – Některé modely hlásičů se dodávají se zatahovacíma záchytnýma ušima, u jiných je třeba dokoupit samostatně. Záchytné uši jsou důležité, protože drží prut pevně na místě v případě bočního záběru, takže ryba nestrhne prut ze stojanu.
Na obrázku je ukázka bílých stabilizačních uší
Příposlech hlásičů záběru:
Příposlechy jsou relativně novým přírůstkem do rodiny hlásičů a výrobcům trvalo nějakou dobu, než je zdokonalily. Umožní ztlumit zvuk na signalizátoru (pokud je to možné) a upozorní vás vibrací, rozsvícením nebo pípnutím, když jste vzdáleni od prutů například v bivaku.
Příposlechy mívají také více LED diod. Každý ze svých hlásičů můžete naprogramovat na jinou barvu LED, která bude odpovídat barvě světla na vašem alarmu nebo pořadí rozložení prutů na stojanu. To vám umožní rychle a snadno identifikovat, na kterém prutu je záběr, dříve než vyjdete z bivaku. Přijímače skutečně způsobily revoluci v průmyslu hlásičů záběru a staly se velice oblíbeními mezi kapraři. Na výběr je dnes spousta možnosti nákupu dvou, tří a čtyřdílných sad, buď s příposlechem nebo bez něj a také individuálních signalizátorů.
Ukázka příposlechu
Jaký je nejlepší hlásič záběru pro rybaře?
Správný hlásič záběru má potenciál exponenciálně zvýšit vaši míru úlovků. Zajistí, že už nikdy nepřehlédnete jediný záběr. Ať už chcete investovat do svého prvního hlásiče záběru, nebo jste strávili roky u vody a jste připraveni na špičkový hlásič nejlepší kvality. U nás v AZ-Fishing máme pro vás od jednoho, dvou až po čtyř dílné sady hlásičů s příposlechem v elegantním kufříku. Mezi levnější hlásiče patří DAM SCREAMER BITE-ALARM nebo od firmy NGT. Chcete-li to nejlepší na trhu, pak se podívejte na modely od firem Nash, Delkim nebo Flajzar.
Co je Swinger:
Řetízkový swinger
Slouží jako vizuální indikace záběru a používá se často ve spojení s hlásiči. Dá se přirovnat k mezi očkovému čihátku. Dopíná prověšený vlasec a pohybem nahoru k prutu signalizuje záběr od ryby. V případě použití v kombinaci s elektronickým signalizátorem se připevní na vlasec mezi naviják a hlásič záběru. Svojí vahou udržuje monofil stále napnutý a umožňuje alarmu upozornit vás při zdvihu nahoru na záběr od prutu, nebo při propadu zase na záběr k prutu. Výhodou u swigerů je možnost přidání zátěže, která může přijít vhod v proudných úsecích nebo při lovu na větší vzdálenost. Mnohé mají připravený slot na vložení chemického světýlka což oceníte především za tmy. Dají se koupit jak samostatně, tak v sadách za výhodnější cenu. Též v různých barevných kombinacích jako například žlutá, modrá, červená atd.