Woblery
Woblery jsou pohyblivé nástrahy, vyrobené z balzy nebo plastu. Napodobující plovoucí někdy i umírající rybičku, která je pro dravce snadnou kořistí. Jsou navrženy tak, abyste mohli ovládat jejich ponoření i ovlivnit chod těchto nástrah rychlostí navíjení. Jsou druhy, které mají v hlavové části nořítko. Čím je větší, tím hlouběji se wobler zanoří.
Dle jeho tvaru a prohnutí se nástraha pohybuje vrtivě, kývavě méně či více agresivně. Záleží také na rychlosti vašeho přitahování. Dále jsou modely bez nořítka. Těm dodáváte oživení poškubováním špičkou prutu a plynulým dovíjením vlasce nebo pletené šňůry. Mají jemnější a méně agresivní chod.
#ShowMore#
Důležitý aspekt, který ovlivňuje lov s těmito nástrahami, je vhodné použití daného prutu, navijáku, ale i vlasce nebo pletené šňůry. S použitím pletené šnůry máte s nástrahou daleko lepší kontakt oproti mofilnímu vlasci.
Zdálo by se, že je tím proto vhodnější. Má zase oproti vlasci nulovou průtažnost a při zdolávání ryby, to může být často důvod k její ztrátě. Dobrou alternativou proto je kombinace obou materiálů. Navinete na cívku pletenou šňůru a k ní spojíte uzlem návazec 1-1,5m z vlasce nebo fluorocarbonu. Pro začínající rybáře je však ze začátku lepší, používat monofilní vlasec.
Při výběru wobleru je důležité si uvědomit, jakou cílovou rybu chcete lovit. Například na pstruhy potoční si koupíte velikost 2-5 cm. Oproti tomu na štiku zase 10-15 cm a více. Na candáty 6-10 cm, ale na sumce 18 cm +.
Pracovní hloubka wobleru:
Tato hloubka je dána výrobcem a popisuje do jaké hloubky je wobler schopen se zanořit. Proto je důležité brát v úvahu, v jaké hloubce se ryby budou v daném období zdržovat. V letní měsících se stahují do mělčích oblastí, kde vyhledávají svou kořist.
Zde je lepší použít woblery méně se zanořující nebo třeba i pracující v těsné blízkosti hladiny. Vše záleží na tom, kde se v daném období roku zdržují rybičky.
Hmotnost wobleru:
Tento údaj neznamená, že čím je těžší, tím hlouběji se potopí. Hmotnost je důležité vědět, abyste zvolili správnou odpovídající gramáž prutu. Například váha nástrahy je 15 g, pak správné použití prutu, které je uvedeno na jeho blanku, bude 10-30 g.
Je to z důvodu nepřetěžování prutu. Ten pak již nemá potřebnou akci k dobrému záseku. Údaj o váze nástrahy je potřebný k dostatečnému nahazování. Těžší samozřejmě bude létat podstatně dál.
Potápivost:
Máme několik druhů, které se vyznačují svým vyvážením v potápění.
Floating – plovoucí wobler při nahození do vody zůstane plavat na hladině jako kus dřeva. Jeho hloubkové potopení je závislé na velikosti a tvaru lopatky. Výhoda je v tomu, že například na řece nahodíte proti proudu nad převislé větve.
Nástraha splave přímo pod ně a začnete navíjet. Prolovíte tak i těžko dostupná místa. Jsou většinou lehčí než potápivé a nelétají tak daleko. Mají zase agresivnější chod. Další výhoda je při uváznutí. Chvíli počkáte, než vystoupá nad překážku a pokračujete dál.
Sinking – potápivý wobler po dopadu na vodu začne padat dolů. Počkáte, až vyklesá do požadované hloubky a začnete lovit. Mají méně agresivní chod a je třeba oživovat špičkou prutu. Častěji váznou, ale prochytáte lépe daleko větší sloupec vody.
Slow Sinking - pomalu potápivý má stejné vlastnosti jako výše uvedený. Jen se propadá o poznání pomaleji. Jsou vhodné do mělčích úseků.
Low Floating – vznášivý wobler má stejné vlastnosti jako plovoucí. Jen stoupá k vodní hladině výrazněji pomalu. Má jemnější chod.
Suspending – neutrální wobler po zastavení zůstává stát v dané hloubce. Ani neklesá a ani nestoupá. Vést ho můžete pořád ve stejné konstantní hloubce. Je to velmi účinná zbraň na dravce. S jeho lovem se doporučuje dělat krátké přestávky. Právě ona pauza v navíjení a klidovém stavu nástrahy, je často spouštěč k záběru.
Pop – hladinový wobler nemá žádnou lopatku. V jeho hlavové přední části se nachází prohlubeň ve tvaru malé jamky. Ta má za úkol při prudším zatažení špičky prutu, vytvořit na vodní hladině mírné šplouchnutí a výrazný pukavý zvuk. To velice reálně napodobuje rybičku sbírající hmyz z hladiny. Wobler se pohybuje pouze po vodní hladině. Jeho využití se uplatní ráno za svítání nebo večer při soumraku. Jsou ale dny „D“, kdy je nástraha účinná po celou dobu vaší výpravy.
Další dělení woblerů:
Zvukové: uvnitř nástrahy v její dutině jsou kuličky, které při pohybu chrastí a vydávají tak lákavý zvuk. Jejich hlasitost se dá ovlivnit rychlostí a vedením wobleru. Čím agresivněji se vede, tím je vyšší zvuk a naopak. Tyto nástrahy se hodí do přikalené vody nebo v době, kdy jsou ryby hodně aktivní. Zvýší to u nich ještě větší zájem a chuť zaútočit.
Více dílné: woblery se skládají ze dvou, tří nebo více částí. Jsou spojeny jakýmsi kloubem a mají ve vodě krásný přirozený vrtivý pohyb, jako ryba plující vodou.
Nejprodávanější
Není wobler jako wobler! Po dlouhé fázi testování se do konečného výběru dostaly jen nástrahy, které 100% splňovaly požadavky našich konzultantů.
Skvělá nástraha založená na detailním 3D skenování skutečného malého pstruha, která vyniká skvělými detaily a realistickým tvarem.