ZASÍŤOVÁNO aneb lov s alternativními nástrahami

Na začátku roku ryby již téměř zapomenou na rybářský tlak minulé sezony. Rychle se ale opět rozpomenou a po pár měsících intenzivního rybaření jsou na mnoha revírech velmi nedůvěřivé, a to i vůči standardní nástraze, kterou je boilie, i k oblíbeným partiklům. Na silně prochytávaných vodách proto na podzim sázím na alternativní nástrahy.

brink01

 

         Ještě za ranního šera mě probudilo ptačí švitoření. Přestože mám ranní ptačí koncerty rád, bylo by mi daleko příjemnější, kdyby úlohu budíčku převzal jeden z mých signalizátorů. Ty ale zarytě mlčely. O hodinu a dva kapří skoky později jsem stále ještě neměl ani ťuk. Něco tady nehraje. Kontrola ukázala příčinu: nástraha pod háčkem chyběla. Ohlodaly ji malé bílé ryby!

brink17

         Velká tvrdá boilie jsou účinným prostředkem proti zlodějům nástrah. Ovšem tyto velmi selektivní nástrahy mají i své nevýhody: jsou daleko méně atraktivní a ryby na ně nereagují zdaleka tak rychle jako na malé měkké nástrahy. Díky dlouhodobějšímu předkrmování lze akceptaci tvrdých kuliček sice zvýšit, ale ne každý si může dovolit zdlouhavou a drahou krmnou kampaň. Navíc je tato taktika na revírech s velkým rybářským tlakem velmi často používána. Zařadíme-li se s kolegy do jedné řady, budeme zpravidla lovit stejně jako oni: jedním slovem špatně!

         Daleko lepší volbou jsou v takový okamžik alternativní nástrahy. Při velkém rybářském tlaku se tak od ostatních rybářů lovících na boilie zásadně odlišíme. Ovšem i bez rybářské konkurence jsou partikly, pelety, psí žrádlo Frolic a těsto výtečnými nástrahami. Zvláště při rychlém rybaření (bez předchozího zakrmení) bývají atraktivnější než boilie a kapři je rychleji přijímají.

brink02     

         Bohužel nevydrží pod háčkem tak dlouho jako vysušené vařené kuličky. Nástrahy je tudíž potřeba pravidelně kontrolovat. Ačkoliv v ideálním případě ještě po šesti nebo osmi hodinách mohou stále viset pod háčkem, rybáři je nekontrolují častěji, než by bylo potřeba. Po dvou třech hodinách bez záběru začíná člověka přepadat nejistota: visí na mé montáži vůbec ještě nějaká nástraha? To nenávidím! Následně velmi rychle skončíme u dvouhodinového kontrolního intervalu.

brink10

         Vzniklý neklid není zrovna ideální pro úlovek. Při delší výpravě to navíc zanedlouho bude namáhavé, velmi namáhavé. Náš koníček by však měl přinášet i jistý odpočinkový faktor. Většina kaprařů se tak brzy vrátí k velkému tvrdému boilie. Poté si už na chybějící odpočinek rozhodně stěžovat nebudou. Zřejmě však ani nebudou nic zdolávat.

         Účinnou ochranou před zloději nástrah je její „zasíťování“. Běžné nylonové punčocháče spolehlivě chrání před bílými rybami a silnější síťky odolají i útokům raků nebo krabů. Na začátku jsem používal síťování pouze jako ochranu, postupem doby ho využívám i za účelem zvýšení atraktivity. Mohu tak lovit s nástrahami, které lze jen těžko jinak nabízet.

brink03 

Sexy pelety

         Psí žrádlo Frolic je výtečnou kapří nástrahou. Díky své rozpustnosti za sebou nechá v otázce atraktivity v podstatě každé boilie. Bohužel je všechno jiné, jen ne selektivní. Prstýnek Frolicu se sice nemusí vejít do tlamek bílých ryb, jakmile ale dopadne do vody, jeho vnější povrch začíná okamžitě měknout. Změklou vrstvu pak dokážou ohlodat plotičky, které se spolehlivě vejdou do dlaně. To platí pro všechny typy pelet. Pokud bychom to definovali přesně, je Frolic v podstatě peletou, prakticky jakousi psí peletou.

brink05

         Když jsem byl mladý, stal se Frolic mou kapří nástrahou číslo 1! Byl cenově dostupný, dal se snadno opatřit a přinášel rybářské úspěchy. Proti útokům bílých ryb jsem chránil toto psí žrádlo nylonovou punčoškou. Jako narážka na tento kus oděvu pokrývající dámské nohy vzniklo slovní spojení „Sexy Frolic“.

         Pokud nejsou stavy bílých ryb na revíru nijak mimořádné, používám Frolic velmi rád i dnes. Zvláště v zimě a brzy na jaře je to prvotřídní nástraha, což se o boilie ve studené vodě rozhodně tvrdit nedá.

brink07

         Rozpustnost psího krmení stoupá se zvyšující se teplotou vody. Paralelně vzrůstá i jeho atraktivita pro bílé ryby. V teplé vodě musí být populace bílých ryb velmi malá, abychom s touto nástrahou mohli skutečně efektivně lovit.

         V létě bývají daleko lepší volbou mastné pelety. Halibutí pelety o průměru 20 mm se nachází někde na pomezí mezi Frolicem a boilie. V dámské punčošce se výborně hodí i jako nástraha pod háček. Bonusem je fakt, že mnoho kaprařů, aniž by to vědělo, krmí pro vás. Slisované krmení bývá často používáno pro zakrmování, ale pod háčkem ho používá málokdo.

brink08

 

Partikly

         To samé v podstatě platí i pro malé partikly. Pšenicí a konopím se krmí celkem pravidelně, ale na kaprové montáži tyto mininástrahy téměř nevisí, protože na vlasu v podstatě nedrží. Malá porce v dámské punčošce nebo v takzvané nástrahové síťce Bait-Mesh nabízí možnost lovit s tímto uzlíčkem nástrah stejně jako s boilie.

         Při prezentaci se doporučuje vsadit na výtlak. Pšenice a konopí nejsou žádné lehké nástrahy. Kapři se svým příjmem potravy přizpůsobí. Výrazně větší, a tím pádem i těžší uzlíček nástrah je podezřelý. Z tohoto důvodu přidávám do punčošky trochu korku, aby sestava nebyla tak těžká.

brink12

         Ovšem také u partiklů, které lze navléci na vlas, může být použití punčošky dobrým tahem. Pokud na kukuřici nebo tygří ořechy lovíte velkého cejna za cejnem, zkuste 2–3 centimetry silný uzlíček nástrah. Také u této prezentace je smysluplné použít trochu materiálu pro výtlak. Pokud jste přidali příliš mnoho korku a balíček s nástrahami plave, připevněte jednoduše pod punčošku malý broček nebo trochu plastického olova.

 

Pop-Up

         Podíl korku lze samozřejmě tak navýšit, že získáme plovoucí nástrahu. Pro tento účel se dobře hodí korkové kuličky z obchodu s rybářskými potřebami. Levnější alternativou jsou korkové zátky z láhve od vína, které lze na požadovanou velikost seříznout.

         Pěna a polystyren mají nevýhodu v tom, že se vinou tlaku ve vodě zmáčknou. Vzduch obsažený v pórech se vytlačí a vztlak zmizí. Od 4–5 metrů byste měli vždy vsadit na korek, pokud chcete, aby váš pop-up zůstal tím, čím má být.

brink15

         Vyrábíte-li si boilie sami, nechte si trochu těsta a vymodelujte ho kolem korkových kuliček. Místo toho, abyste tyto nástrahy vařili, dejte je do síťky. Vzniknou tak pop-up, která jsou daleko atraktivnější než vařené nástrahy. Síťka pak chrání nástrahu pod háčkem před bílými rybami.

 

Těsto a stick-mix

         Výše uvedený návod s obalením těstem neplatí pouze pro pop-up. Klidně si můžete dát stranou pár nevařených kuliček boilie a lovit s nimi v dámské punčošce. Nevařená boilie nejsou nic jiného než hutné těsto. Je to také řešení pro případ, kdy není dovoleno lovit na boilie.

         Vynikající těsto si můžeme připravit i z něčeho jiného. Konzerva pro kočky uhnětená se strouhankou je neskutečně atraktivní nástrahou. Zvláště dobré zkušenosti jsem udělal s „rybím“ krmením pro kočky. S takovým těstem v punčošce můžete chytat i několik hodin bez strachu, že vám bílé ryby nástrahu ukradnou.

brink14

         Stick a spod mixy se při cíleném lovu kaprů těší stále větší oblibě. Je až k neuvěření, jak kreativní někteří rybáři při jejich sestavování jsou. Ovšem v případě nástrahy pod háčkem najednou kreativita zmizí a na vlasu visí ve většině případů jako obvykle nějaké boilie. Pokud lákám ryby stick nebo spod mixem, co je potom jako nástraha bližší než právě toto krmení? Se síťkou je to možné.

 

Drcené boilie

         Rozdrcená nebo rozpůlená boilie se často používají k zakrmování. Otevřená struktura uvolňuje daleko více vábicích látek než boilie celé, jehož povrch je vařením „zavřený“. Abych přidal nástraze pod háčkem na atraktivitě, vkládám do síťky jedno normální boilie a k němu drcené nástrahy. Skutečně lákavou bombu získáte, když sáček s boilie a drcenými kousky nadipujete. V porovnání s celým boilie je balíček nástrah schopen pojmout mnohonásobně větší množství posilovače. Nástrahy budou ještě atraktivnější, pokud si uděláte větší zásobu jednotlivých dávek a naložíte je do dipu na více dní.

 

Kontrola nástrahy

         V mnoha situacích nechávám své pruty dlouho ležet na místě bez kontroly, abych na lovném místě nezpůsobil zbytečný rozruch, a to především na revírech se silným rybářským tlakem, když jsou kapři v lovném místě, neboť zavážení prutů loďkou působí celkem dost hluku.          Rybařím-li na revíru, kde se čas od času stává, že je boilie ožrané, leží-li ve vodě déle než 12 hodin, a já zároveň své pruty nechci kontrolovat příliš často, své nástrahy prezentuji v síťce. Tím získám extra důvěru pro dlouhý pobyt prutů ve vodě a nástraha pod háčkem je daleko „produktivnější“ než kamenné velké boilie.

 

Ochrana proti rakům

         Říční raci a sladkovodní krabi mohou sportovní lov kaprů na některých vodách velmi ztížit, ba dokonce znemožnit. Trpělivá zvířátka dokážou svými silnými klepety zpracovávat dokonce i ta nejtvrdší boilie tak dlouho, až je odstřihnou z vlasu.

brink16

Nylonové punčošky klepetům neodolají, ale speciální síťovina Bait Mesh v provedení „heavy“ to klepetáčům značně ztíží. 

brink13                                     

 

Nylonové punčochy a Bait Mesh

         Dle používaných nástrah a místa, kde je chci prezentovat, využívám různých materiálů. Průhledné nylonové punčocháče v „patnáctkové“ síle se hodí pro všechny nástrahy, které obsahují různé moučky: boilie, těsto, pelety, stick mix atd. Extrémně jemná síťovina zabraňuje tomu, aby z ní bílé ryby vysály partikly krmení.

brink11

         Bait Mesh od značky Pelzer a Arma Mesh od značky Fox jsou speciální síťky zhotovené pro potřeby rybářů. Velikost ok je podstatně větší než u klasických nylonových silonek. Nenabízejí proto žádnou dlouhodobou ochranu před „vysátím“ bílými rybami, jsou ale optimální pro prezentaci konopí nebo kukuřice. Jemná varianta „fine“ je mým favoritem. Provedení „heavy“ se liší v síle použitého vlákna a ochrání před račími útoky.

brink04 

Nastražení

         Nástrahy v síťce mohou být stejně jako boilie nataženy na vlas. Přitom je důležité používat jehlu s uzavíratelným háčkem. Modely s protihrotem nebo s otevřeným háčkem punčošku při zpětném protahování roztrhnou.

         Síťované nástrahy mají pevné místo v mém rybaření. Ať už při použití měkkých atraktivních nástrah, nebo jako ochrana před ataky raků, vždy se postarají o to, aby má montáž byla neustále ve hře. Vyzkoušejte je také a dejte „sexy nástrahám“ šanci.

 

Tip:

Chcete-li balíčky opatřit něčím vzlínavým, je lepší do punčošky použít raději dva až čtyři malé kousky korku než jeden velký. Jehlu k nastražení pak můžete daleko snadněji vést kolem korku. Vyvarujte se propichování korku, ten jinak rychle ztratí své schopnosti. Pop-up v síťkách tedy raději vážu na malý kroužek na konci vlasu.       

        

Vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o.
Každou dokončenou objednávku vám započítáme do věrnostního programu. Nakupovat u nás se vyplatí
Doražte do naší mega prodejny v Praze kde máme vystavených více než 30 000 produktů! Adresa:
Štúrova 20, Praha 4 - Krč
U každé objednávky nad 2 000 Kč od nás máte dopravu zdarma!

Štúrova 1284/20, Praha 4
Po-So 8:30-19:00
Ne 8:30-12:00

Navigovat
Zákaznická podpora: 602 271 983 info@azfishing.cz