SEO

Chystáte se ke koupi nového prutu? Nebo se teprve chce začít lovu dravců věnovat? Ať tak či onak, vybereme pro vás ideální prut od top značek jako: Daiwa, Savage Gear, Sportex, Shimmano a mnoha dalších!

 

V této příručce se podíváme na vše, co rybář potřebuje vědět, aby našel vhodný přívlačový prtu, ať už začíná, nebo již rybaří mnoho let.

 

Důležité pojmy které budete potřebovat znát pro výběr ideálního přívlačového prutu:

Anatomie prutu:

 

 

anatomieprivalacovehoprutu 

 

Rukojeť: rukojeť je místo, kde jsou ruce umístěny na na prutu. Obvykle jsou vyrobeny z EVA pěny, plastu nebo korkové rukojeti. EVA rukojeť bude levnější a lépe drží tvar, zatímco korková rukojeť je klasičtější.

 

Sedlo navijáku: Místo kde se připevňuje naviják k prutu.

 

Očka: Vaše šnůra/vlasec je protažena skrze očka prutu. Ty pomáhají dovést vlasec/šnůru do požadovaného místa. Očka hrají roli v citlivosti prutu. Očka jsou obvykle vyrobena z nerezové oceli nebo titanu.

 

Blank: Toto je páteř prutu, ke kterému jsou připojeny všechny ostatní součásti prutu. Obvykle se jedná o skelná (laminátová) vlákna nebo grafit/carbonová vlákna.

 

Hook Keeper (držák háčku): Tato část drží váš háček, když se nepoužívá.

 

Koncové očko: Poslední očko, kterým prochází vaše šňůra v horní části prutu.

 

 

Přívlačový  vs. Baitcastový prut

 

Dva hlavní druhy přívlačových prutů, které dnes najdete na trhu, jsou baitcastové a přívlačové pruty. Jaký je mezi nimi rozdíl?

 

 

Drtivá většina českých rybárů používá přívlačové (spinningové) pruty se smékacími navijáky.

 

Baitcastové pruty jsou osazeny baitcastovýmni navijáky (multiplikátory). Jejich použití je obvykle těžší, a proto se jim většina začátečníků vyhýbá. Nastavení odhozu funguje velmi dobře na přesnost a vedení těžší nástrahy.

 

Baitcastový prut od klasického rozeznáte velmi snadno. Baitastové pruty mají vždy tvz. uchýtový trigger před sedlem navijáku a jeho očka vždy směřují nahoru na rozdíl od přívlačového prutu.

 

Při výběru vhodného prutu by jste se měli znát odpověď na:

 

Co je to akce prutu?

 druhyakceprivlacovehoprutu

 

Druh akce prutu se týká určuje podle toho, kde v prutu dojde při zátěži k ohybu a jak rychle se po ohnutí vrátí do původního tvaru. To nám udává čtyři základní druhy akce prutů:

 

  1. Slow (polamá): ohne se blíže k rukojeti prutu a vrátí se zpět do původního tvaru pomaleji než jakákoli jiná akce. Pomalý akční prut se rovnoměrněji prohýbá po celé délce prutu, jako by měl tvar ústa na smajlíku. Tyto pruty jsou shovívavější a vyniknou při házení lehčích nástrah. Nevýhodou těchto prutů je, že je složitější proseknout rybu při záběru.

 

  1. Moderate / Medium (mírna/ střední): Mírná akce nebo také nazývaná střední akce. Středně akční prut je skvělý pro možnost delšího náhozu, zatímco stále můžete dobře kontrolovat vaši nástrahu. Jsou to skvělé pruty typu „udělej všechno“. Lze je použit na woblery, rotačky i hladinové nástrahy.

 

  1. Fast (rychlá) : Rychlá akce prutu je méně pružná a ohýbá se v horní třetině prutu. Tyto pruty se skvěle využívají na jigging, díky tuhosti ve špičce prutu.

 

  1. Extra fast (extra rychlá): Extra rychlá akce prutu se ohne v blízkosti špičkové části prutu. Mnoho závodních rybářů používá tyto pruty pro rychlejší zaseknutí háčku a lepší kontakt s nástrahou.

 

Jakou akci tedy ideálně zvolit?

 

Dobrou zásadou je použít rychlou akci pro těžké nástrahy, lehkou akci pro lehčí nástrahy a střední pro vše mezi tím. Při zvažování materiálu prutu je dobré vědět, že sklolaminátové pruty mají pomalejší akci, díky čemuž jsou i levnější. Pruty z uhlíkových vláken/grafitu mají většinou rychlou akci. Díky těmto materiálům jsou však tyto pruty tužší a dražší.

 

Co je vrhací zátěž (gramáž prutu) ?

 

Akce a vrhací zátěž jsou často zaměňovány. Vrhací zátěž je minimální a maximální zátěž určující vhodnou velikost používané nástrahy.  

 

Ultralehké pruty jsou skvělé pro lov menších druhů ryb jako jsou pstruzi a okouni. Jedná se o pruty, které lidé rádi používají pro rybaření s jemností.

 

Ultra těžké pruty jsou určeny pro mnohem větší ryby, jako jsou štiky a sumci.

 

Délka prutu

 

Délka prutu hraje důležitou roli v tom, jaký typ rybolovu budete dělat. Členění prutu jde ruku v ruce s délkou. Měli byste se zeptat, kde budete rybařit? Jak vypadá vaše rybářská situace? Budete trávit většinu času na lodi nebo ze břehu?

 

 

 

Abyste se správně rozhodli, pokud plánujete daleké hody, budete chtít delší prut. Kratší prut budete chtít pro druhy, jako jsou basové a pstruzi, kde neustále bojujete s rybou. Další výhodou kratšího prutu je jeho manipulovatelnost. Pokud tedy právě začínáte, kratší prut bude lepší volba. Nezapomeňte přemýšlet o tom, kde budete tento prut používat a jestli s ním budete hodně cestovat. Pokud jste velkým fanouškem cestování, oceníte vícedílné pruty.

Možná, že váš prut nikdy neopustí vaši loď, v tomto případě bude jednodílný ideální volbou!

 

Jak sladit prut s navijákem?

 

Teď již znáte vše, co potřebujete vědět, abyste si zvolili váš ideální prut, ale jak si k vašemu prutu vybrat ideální naviják? Základem úspěchu je celou sestavu prutu s navijákem správně vyvážit. Obecně se dá držet následujících kritérii.

 

 

1000 až 2000 (10 až 20): ultralehký až lehký tyč

2500 až 3000 (25 až 30): tyč se středním výkonem

3500 až 5000 (35 až 50): středně těžká až těžká silová tyč

5500 a více: extrémně těžká tyč

 

Další velmi důležitou věcí je volba správného průměru sňůry nebo vlasce která by měla odpovídat zvolené sestavě.

 

 

 

Cena

 

Přestože si před koupí dalšího přívlačového prutu musíte položit spoustu otázek, poslední otázka vždy zní, kolik bych měl za prut utratit? Tuto otázku nelze zcela snadno zodpovědět, ale pokud teprve začínáte věnovat rybářskému sportu, není absolutně žádný problém vybrat kvalitní přívlačový prut do 1500kč, abyste mohli začít.

 

Na druhou stranu utratit trochu peněz navíc za kvalitu, abyste získali jeden z nejlepších prutů na trhu, rozhodně stojí za to, pokud chcete vybavení, na které se můžete vždy spolehnout. Dražší pruty mají navíc často i delší záruku.

 

 

 

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.
Zboží odesíláme tak, aby jste na něj nemuseli dlouho čekat a mohli jej konečně otestovat u vody!
Kompletní nabídku produků máme skladem! Adresa:
Štúrova 20, Praha 4 - Krč
Osobní odběr na prodejně
Po-So 8:30-19:00
Ne 8:30-12:00
Štúrova 20, Praha 4 - Krč

Štúrova 1284/20, Praha 4
Po-So 8:30-19:00
Ne 8:30-12:00

Navigovat
Zákaznická podpora: 602 271 983 info@azfishing.cz