Sleva 15% na kompletní sortiment!

Je to jenom v hlavě?! aneb Rozdíl zvaný Twitch Jig, jenž změní vaše rybaření

 

 Lov okounů metodou Twich Jig

 

 

Přiznám se, že ještě před několika lety jsem si z různých tvarů jigových hlaviček, které byly na trhu k mání, vůbec žádnou hlavu nedělal. A proč také? Většina těch, které jsem si pro vyzkoušení pořídil, nevykazovala při vedení nástrah žádné markantní rozdíly podstatné pro následný rybářský úspěch. Onen rozdíl byl nakonec jen v různé kvalitě použitých jigových háčků a ve finále také v osobních preferencích rybáře.

 

Nedávno jsem se intenzivněji zabýval myšlenkami o úhlech, ve kterých při lovu na gumy – jinak řečeno jigování – zvedáme či necháváme naše nástrahy z měkké gumy klesat. Běžné jigové hlavičky, jako jsou ty kulaté, tvaru rybí hlavy nebo modely Erie, Banana či Football mají samozřejmě svá opodstatnění a nepochybné výhody zároveň, ale úspěšnost při lovu mých oblíbených okounů nijak hmatatelně neovlivnily.

 Candát chycený na gumovou nástrahu?

 

Když se mi poprvé dostal do ruky Twitch Jig – jehož tvar není příliš vábný, ale o to funkčnější – vůbec jsem netušil, jak výrazně změní můj rybářský život. Různé nástrahy z měkké gumy už totiž nepoužívám jen pro jigging u dna nebo vertikální techniky, ale také při twitchingu ve vodním sloupci a agresivním pelagickém rybaření. Mám za to, že právě díky rychlosti se u ryb často spustí žracíreflex, a je jedno, zda se tak děje při nízkých teplotách vody na konci sezony, nebo v parném létě, kdy se ryby shánějí po potravě často kdesi ve vodním sloupci nebo loví u hladiny. Twitch Jig má díky dozadu posunutému očku pro zavěšení převáženou přední část a plochá spodní strana mu při fázi klesání propůjčuje klouzavé vlastnosti s nepředvídatelnými výpady do stran.

 

Prim hrají štíhlé gumy

Je zcela přirozené, že kombinace nástrahy z měkké gumy a olověné jigové hlavičky musí být vzájemně sladěná, protože ne každá guma k Twitch Jigu skutečně dobře pasuje. Vhodné jsou prakticky všechny druhy smáčků, ale také gumové rybky s malými kopýtky nebo menšími twisterovými ocásky. Jejich velikost nesmí být ale na úkor rychlosti jigu, což je v podstatě největší přednost tohoto speciálního tvaru jigové hlavy. Cílovou rybou číslo jedna při popisovaném způsobu vedení nástrah bývá samozřejmě okoun, ale podařilo se mi takto přelstít i pěkné štiky, candáty a sumce.

 

TOP 3 metody vedení Twitch Jigu

 

Jigging u dna

Pro rychlé zvednutí jigu ode dna se nejlépe hodí tvrdé pruty s rychlou akcí. Je tedy potřeba, aby nástraha reagovala na pokyny prutu, proto nejsou běžně používané typy pro lov s touto hlavičkou příliš vhodné, jelikož pak prakticky nevyužíváme potenciál a silné stránky jigu.

 Jak chytit okouna

 

Nástrahu zvedneme poškubnutím špičkou a navijákem dotočíme šňůru. Pozor: není potřeba navíjet moc, protože aby se nástraha dostala správně do hry, musí jig klesat při povolené šňůře. Záběry jsou velmi razantní a přicházejí většinou ve fázi klesání – dokonce i s trochu delšími nástrahami – přes 10 centimetrů. Pro identifikaci záběru je potřeba sledovat oblouk napínající se šňůry při vyklesávání nástrahy, kde jsou útoky ryb dobře vidět, ale nejčastěji kvůli agresivním záběrům bývají cítit i ve špičce prutu. 

 

Vertikálně u dna nebo ve sloupci

Jak jednoduše tento návod zní, tak se také provede. Nástrahu spustíme do požadované hloubky pod loď, rázně vysekneme vzhůru a necháváme na volné šňůře klesat. Ryby už si nástrahu samy najdou.

 Jak chytat ryby způsobem Twich Jig

 

Pokud chytáme s echolotem, můžeme často pronásledující rybu sledovat živě přímo na displeji. Nesmíme ovšem zastavovat a nástrahu jen držet, protože pak ryby rychle ztrácejí zájem.

 

Tip! Nechte prvního okouna – zvláště když si budete jisti, že je větší –vyškubat se trochu pod vodou, než jej vytáhnete nahoru k lodi. S jeho kamarády z hejna to udělá docela divy!

 

Twitching ve sloupci

 

Tato metoda je účinná v létě, kdy v potravním řetězci převažuje plůdek. Používám lehké Twitch Jigy o hmotnosti 5 nebo 7 gramů. S nimi pak poškubávám – stejně jako se to dělá s wobblery ve vodním sloupci. Rozdíl ve prospěch této nástrahy spočívá v tom, že v pauzách zůstává wobbler pouze stát, kdežto jig dráždivě klesá do strany. A jsou dny, kdy popisovaná technika udělá z wobblerů jen neškodnou hračku. Také při této metodě jsou optimální rychlé tvrdší přívlačové pruty, aby nástraha byla schopná dělat přesně to, co po ní chceme. Proto například s pruty s výraznou akcí ve špičce se budeme marně pokoušet o něco, co s daným typem náčiní stejně nesvedeme...

 

A závěrem?

Rozdíly jsou většinou v malých drobnostech, proto si Twitch Jig rozhodně vyzkoušejte. Dokážu si představit, že při lovu okounů vůbec nebudu potřebovat některé typy jigových hlaviček, ale bez dostatečné zásoby Twitch Jigů už dnes na ryby nikdy nevyrážím.

 

Text /Adrian Prus

Foto /autor

Překlad /Radek Diviš

 

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.
Zboží odesíláme tak, aby jste na něj nemuseli dlouho čekat a mohli jej konečně otestovat u vody!
Kompletní nabídku produků máme skladem! Adresa:
Štúrova 20, Praha 4 - Krč
Osobní odběr na prodejně
Po-So 8:30-19:00
Ne 8:30-12:00
Štúrova 20, Praha 4 - Krč

Štúrova 1284/20, Praha 4
Po-So 8:30-19:00
Ne 8:30-12:00

Navigovat
Zákaznická podpora: 602 271 983 info@azfishing.cz