Sleva 15% na kompletní sortiment!

Jak Uspět Při Podzimním Lovu Kaprů

Po dlouhém, většinou teplém létě, kdy mají kapři dostatek přirozené potravy, přichází konečně období, které je pro lov velkých kaprů to nejlepší z celého roku. Začíná se postupně ochlazovat, čímž klesá i teplota vody. Kapři se pomalu připravují na zimní období intenzivním krmením, aby nabrali dostatečné zásoby a přečkali zimu. Pro nás kapraře to znamená, že máme nejlepší příležitost přelstít největší obry.

V tomto období je, stejně jako v jiném období roku, velmi důležitá lokalizace kapra. Při silném studeném větru se voda na návětrné straně poměrně rychle ochlazuje, a tak bývá mnohem lepší závětrná, kde je klidná hladina. Rozdíl teploty vody může být i několik stupňů. Na jedné výpravě jsem seděl na břehu, kam foukal studený vítr, a nemohl dosáhnout záběru od kapra, protože teplota vody kvůli ledovému větru prudce klesala. Udělal jsem si průzkum lodí do míst na protějším břehu v závětří, kde byla teplota vody o pět stupňů vyšší než v místě, kde jsem rybařil. Po přestěhování mi hned první večer přišlo několik záběrů od kaprů. Od té doby, když si mohu vybrat místo, hledám na podzim takové, které je kryté před severním větrem, a vyplácí se mi to.

tes02

Důležitý je samozřejmě i profil dna a hloubka. Jen výjimečně najdete kapry na velkých mělčinách, snad s výjimkou teplých slunečních dnů, které ještě i na podzim dokážou kapry vytáhnout z hloubek na mělčiny. Osobně mám v oblibě různé prohlubně a větší a prudší zlomy dna. Tato místa se mi osvědčila nejvíce. Vzpomínám si, jak jsem jednou na jezeře pod Pálavou chytal na rovném dně v mělčích částech. Skoro dva dny nepřišel záběr, a tak jsem přesunul montáže pod metrový zlom do větší hloubky. Během pár hodin mě potěšil první záběr a přicházely další. Za čtyři dny jsem chytil desítky kaprů, včetně těch přes 20 kg. Ryby se vyskytovaly v hlubší vodě a přijímaly tam potravu, i když na místě bylo poměrně hluboké bahno.

tes04

Pokud chytám na bahnitém dně a nechci, aby moje krmení a následně i nástrahy páchly bahnem, používám jednoduchý trik, který zabrání přijímání pachu do boilie. Do kbelíku naberu vodu z jezera a přidám booster stejné příchutě jako boilie. Někdy používám jen tekutou potravu, jako například HNV Amino Biokrill. Do této směsi vody a tekuté potravy pak nasypu boilie a nechám několik hodin pořádné nasáknout. Boilie, které už je takto nasáklé, pak po vhození do vody již nepřijímá další vodu z jezera, a tudíž ani pach bahna. Naopak je řádně naboosterované voňavou tekutou potravou, která vydává přírodní potravinový signál směrem ke kaprům, že se v daném místě nachází potrava. Mnohokrát se mi tento jednoduchý trik osvědčil a přinesl mi spoustu ryb z hlubokého bahna.

tes05

     Další velmi důležitou částí úspěšného chytání je množství a technika krmení. Podstatné bývá množství krmení a velikost plochy, kterou s ním zakrmíme. Během mnoha let se mi osvědčil následující způsob krmení. Na první zakrmení použiji zhruba jeden kilogram boilie buď společně s kilem pelet stejné příchutě, anebo s peletami Apetit Stimul. Jedná se o množství rozhozu na plochu cca 20 x 20 m kolem místa, kde budu lovit. Na něj pak položím montáž s nástrahou a kolem ní přikrmím dvěma hrstmi boilie. Pokud nepřijde záběr, nechávám montáž ve vodě klidně dva dny. Pokud se dostaví dříve, dokrmuji po každém záběru opět dvěma hrstmi kolem montáže. Tato metoda se mi osvědčila nejvíce.

     Jiné to ale je, pokud chytáte na jezeře, kde se vyskytuje mnoho ryb, a situace vyžaduje masivnější krmení. Možná někomu přijde dlouhá doba nechávat montáž ve vodě dva dny, ale je velmi důležité, aby na lovném místě byl absolutní klid. Velcí kapři jsou velmi opatrní, a když budete dělat rozruch zdoláváním menších ryb nebo například častým převážením, většinou se velký opatrný kapr vyplaší.

     Další důležitou podmínkou úspěšného lovu velkých kaprů je, aby při proplouvání lovnou oblastí nenarazili na vlasec či šňůru. Proto používám při zavážení několik malých backleadů tak, abych šňůru ukotvil na dno a kapr ji nemohl identifikovat. První malý cca 10g backlead dávám hned asi 10 m od montáže a pak cca každých 100 m až ke břehu. Věřte, že tohle vám zabezpečí mnohem více záběrů než napnuté šňůry ve vodě. Důležitý je samozřejmě i klid na břehu a co nejméně ježdění člunem po vodě. Rybářské čluny jsou jedněmi z největších plašičů kaprů.

     Co se týče montáží, platí v podstatě to stejné jako celý rok. Nejdůležitější ze všeho je pevný a ostrý háček. Ideálně jej vyměňte po každé rybě nebo tehdy, pokud se vám už nezdá tak ostrý, jako když byl nový. Některé háčky se ztupí o dno, zvláště když je plné kamenů nebo škeblí. Osobně léta používám různé typy od Fox a maximálně mi vyhovují. Návazec mám nejraději ze ztužené šňůrky Black Mystic. Nechávám ji celou ztuženou a stahuji pouze cca 5 cm od háčku tak, aby u něj byla měkká. Délka návazce je velmi důležitá a musíte ji vyzkoušet. Každá voda je jiná, a zatímco někde budete nejúspěšnější s návazcem, který je dlouhý 15 cm, jinde musíte použít třeba 40cm. Opravdu je potřeba zkoušet. Za těch třicet let, kdy chytám kapry, mi několikrát změna délky návazce přinesla úspěchy.

     V závěru článku se dostávám k té, podle mě hned po lokalizaci kapra nejdůležitější věci, kterou jsou nástrahy a krmení. Na podzim více než kdy jindy kladu důraz na kvalitu a vysokou výživnou hodnotu boilie. Kapři se připravují na zimu a potřebují velké množství živin. Díky tomu preferují výživnou potravu. V tomto období dávám přednost boilie na silných živočišných základech. Mezi boilie, se kterými přišly mé velké úspěchy, patří Biosquid, což je silná olihňová směs doplněná o amino complex Biosquid. Musím říci, že tato nástraha mě za dvacet let nikdy nezklamala.

tes02

     Dalším mým favoritem je Biokrill. Krillové moučky a extrakty jsou spolu s Liquid Amino Krillem téměř neodolatelné a přinesly mi desítky skvělých kaprů na všech možných vodách. Skvělou podzimní nástrahou je i boilie založené na bázi škeblových a mušlových produktů – GLM Enduro. Právě škeble jsou v tomto období hlavní podzimní potravou kaprů. Důležitý je i chuťový a pachový signál, který se šíří ve vodě. Pro letošní podzim přinášíme novinku, kterou jsme dva roky připravovali a jejíž účinek vynikne právě v chladnější vodě. Je plná koření, tuňákové moučky a tekuté potravy Amino Seafood. Tato nástraha se bude prodávat pod názvem Chilli tuna. Kapři mají v oblibě kořeněné a pálivé nástrahy, a to hlavně v chladnějším období roku. Zmiňované čtyři druhy boilie budu nyní během podzimu a brzké zimy používat na svých výpravách jak v Čechách, tak v zahraničí. Věřím, že mi přinesou zajímavé úlovky. A to je v lovu kaprů zřejmě to nejdůležitější. Věřit tomu, co děláte, a neměnit příliš často taktiku lovu a krmení. Pokud se vám momentálně nedaří, hledejte chyby nejdříve v sobě, protože když o rybaření začnete přemýšlet do detailů, můžete se něco naučit a posunout se tak dál.

Přeji bohaté podzimní úlovky a krásné zážitky od vody!

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.
Zboží odesíláme tak, aby jste na něj nemuseli dlouho čekat a mohli jej konečně otestovat u vody!
Kompletní nabídku produků máme skladem! Adresa:
Štúrova 20, Praha 4 - Krč
Osobní odběr na prodejně
Po-So 8:30-19:00
Ne 8:30-12:00
Štúrova 20, Praha 4 - Krč

Štúrova 1284/20, Praha 4
Po-So 8:30-19:00
Ne 8:30-12:00

Navigovat
Zákaznická podpora: 602 271 983 info@azfishing.cz