10 účinných tipů, díky kterým snadno ulovíte štiku kdekoliv a kdykoliv

Štika je oblíbeným loveckým cílem všech rybářů.

Jak tuto dravou krásku z hlubin nejlépe ulovit?

 

K tomu vám dopomůže těchto 10 praktických tipů.

 

1.   Najděte rybičky

 

Při lovu ryb, jako jsou plotice nebo kapři, vytváříme lovné místo sami pomocí krmení (krmítkové směsi, partikl, pelety boilies apod.) kam se pak snažíme rybu přilákat. Se štikou to je jiné: místo musíme aktivně hledat. Nejpravděpodobnějším místem, kde hledat štiky (a další dravé ryby), bude vždy poblíž jejich zdroje potravy: hejna rybiček.

 

Kde hejna rybiček naleznete závisí na ročním období, přesněji na teplotě vody. Když bude voda teplejší, budou se hejna zdržovat obvykle v mělčích oblastech. Na podzim a v zimě, když teplota klesne, budou plotice a další bílé ryby, které štiky loví, hledat konstantní teplotu v hlubší vodě. A štika nebude daleko.

 Štika lovící rybičky

 

2.   Zvolte správný styl lovu

 

Existuje řada lovných technik, které můžete použít, abyste ulovili štiku, přičemž hlavní tři jsou lov na mrtvou, živou a umělou nástrahu.

 

  • Lov na mrtvou rybuje statický přístup, který funguje lépe v zimě, kdy je voda chladnější a metabolismus štiky je pomalejší, takže je méně pravděpodobné, že štiky budou aktivně útočit na umělé nástrahy.

 

  • Mnohem aktivnější přístup je lov na vláčecí nástrahy. Lov na umělé vláčecí nástrahy se nejlépe hodí do teplejších měsíců a na podzim, kdy štika pronásleduje a aktivně loví. Obrovskou výhodou tohoto stylu je schopnost prochytání velkého vodního úseku v krátkém čase.

 

  • Kompromisem mezi výše uvedenými je lov na živou návnadu. V tomto případě lákáte štiku živou, pohybující se kořistí, která je však držena v určité oblasti. Tento lov může být zejména efektivní, pokud zvolíte správné místo a čas.

 

3.   Návazce

 

Hlavní otázka, kterou si musíte položit, je, zda zvolit plovoucí nebo potápivý návazec. U lovu na mrtvou rybu je potápivý styl často snazší a efektivnější. Při lovu na položenou se nejčastěji využívají průběžné montáže nebo paternoster návazce (viz obrázek).

 

A - zátěž (olovo)

B - monofilní vlasec

C - plovoucí boilies

D - obratlíky s korálkem

E - kmenový vlasec

 Návazec na štiku

 

 

Splávky a kačenky fungují nejlépe na živé nástrahy, protože umožňují rybám pohybovat se a zvyšují tak šanci na záběr od predátora.

 

 

  Lov štik na kačenu

4.   Místo

 

Při hledání štik existuje několik klíčových vlastností, které její výskyt značně zvyšují. Hrany a hloubkové zlomy jsou obecně známy jako ideální místo pro výskyt dravců. Dravé ryby se tak mohou držet v hlubší vodě a čekat, až se kořist pohne dovnitř nebo ven z mělčiny, a pak budou dravci útočit.

 

Jakákoliv překážka je však vynikajícím úkrytem pro štiku. Štiky totiž obecně hledají potemnělé maskované kouty, kde se mohou skrýt před nic netušící kořistí. Hledejte tak padlé stromy, přitopené keře a další podobné překážky.

 

Na přehradách stojí za pozornost určitě také kotvící lodě, zejména v zimě, protože jen malé zvýšení teploty ve vodě pod lodí přiláká malé ryby a štika určitě bude číhat poblíž.

 

Nezapomeňte, že pokud v daný moment štiku nevidíte neznamená, že na místě není, a jestli je, že připluje hned na první nához nebo první nástrahu.

 

Štika v úkrytu

 

5.   Vybavení

 

Lov na mrtvé nástrahy obecně vyžaduje silnější pruty. Ne kvůli rybám, ale kvůli velkým návnadám a těžším návazcům. Testovací křivka okolo 3 lb pro většinu výprav bude určitě dostačující. Pruty doplňte kvalitním navijákem a šnůrou.

 

Pletená šnůra by měla být alespoň okolo 7 kg. Při použití monofilního vlasce volte průměry okolo 26-32 mm.

 

Rovněž nezapomeňte na použití lanka: lov štiky v tomto ohledu nenabízí kompromisy. Pro zvýšení počtu záběrů vyzkoušejte silnější průměry fluorocarbonových návazců (alespoň průměr 40 mm a více), v tomto případě je zde ale riziko překousnutí.

 

Důležitá je i správná volba kvalitního háčku. V drtivé většině návazců se na lov štik využívají trojháčky velikostí 4 až 1/0. Trojháčky však mohou mít vliv na chování a nepřirozenou prezentaci vaší nástrahy ve vodě. Pro zvýšení počtu záběrů tak můžete vyzkoušet dvojháčky či jednoháčky menších velikostí.

 

6.   Krmit!

 

Můžete udělat několik věcí, které vám zvýší šanci na ulovení štiky. Zakrmování je skvělý způsob, jak vtáhnout ryby do oblasti před tím, než štiky začnete skutečně chytat. Vše, co musíte udělat, je několikrát do týdne naházet několik hrstek nasekaných ryb do lovné oblasti (pokud je to na dané vodě povoleno) a vaše šance na chycení z tohoto místa se zvýší.

 

Zakrmovaní klasickou krmítkovou směsí také často přináší skvělé výsledky. Krmítková směs láká hejna bílých ryb a jak jsme již psali výše, kde jsou rybičky, tam jsou i dravci.

 

Přidání atraktorů a boosterů na vaše nástrahy vám také poskytne výhodu, protože štika je nejen vizuálním, ale i pachovým lovcem.

 

7.   Doba záseku

 

Na to, kdy sekat dravce při záběru na živou či mrvou nástrahu, je mnoho názorů. Zastánci vyčkávací strategie argumentují tím, že ryba potřebuje čas, aby si potravu přetočila v čelistech a vy jste tak měli ideální příležitost pro zásek. Tato technika však může být pro rybu nebezpečná a často nevyhnutelně končí hluboce zaseknutou rybou.

 

Mnohem šetrnější variantou je zásek několik vteřin po záběru. Pokud o rybu přijde je to pouze znamení, že štika nebyla dostatečně veliká, aby vaši nástrahu ihned zhltla. Je tak mnohem lepší občas promarnit záběr, než tahat trojháček z hloubky jícnu malé štičky.

 

8.   Manipulace

 

Přestože štiky vypadají drsně a agresivně, jsou to jemná stvoření a potřebují náležitou péči a respekt při manipulaci na břehu. Po vyndání štiky na břeh je ideální použít podložku, protože mohutná ryba se může házet kolem a na holém břehu si nenávratně ublížit.

 

Nejšetrnější strategií pro ryby je minimální manipulace, takže pokud to jde, pouštějte štiky už ve vodě. Pokud tak z nějakého důvodu nemůžete učinit, vraťte ryby zpět do vody jakmile to půjde. Pokud je štika při vracení zpět vysílená, dejte si na čas a přidržte ji ve vodě vzpřímeně, aby se jí mohl dostat kyslík do žáber a ryba se tak zotavila před náročným plaváním.

 

9.   Pozor na prsty!

 

Ostré štičí zuby a vaše prsty nejsou ideální kombinace, zvláště pokud nemáte rádi pohled na krev. Z tohoto důvodu vždy když vyrazíte lovit štiky musíte si sebou vzít to pravé vyprošťovací zařízení. V případě nouze můžete využít obyčejné kleště či dlouhý pean. V ideálním případě byste však měli využít speciální dlouhé vyprošťovací kleště které vám pomohou snadno vyprostit háček, aniž byste si museli ponořit prsty do štičí tlamy.

 Jak vyndat háček štice

 

10.   Nástraha

 

Při lovu štik máte opravdu širokou škálu umělých nástrah k vyzkušení. Od klasických rotačních třpytek a gumových nástrah až po woblery. Jedinečným zážitkem je záběr od štiky na některou z povrchových nástrah jako jsou poppy nebo imitace kačenek a myší.

 

Nic vám nenažene adrenalin do žil tak jako extrémně agresivní výpad štičího predátora na vaši povrchovou nástrahu!

 

Co se týče barevného provedení nástrah, můžete vyzkoušet opravdu vše, co se vám bude líbit. Štiky reagují jak na přírodní barvy, tak i na agresivní vzory. Letitá jistota je barva redhead (českými rybáři často označován jako Slávista).

 

Stejně tak jako jsou štiky agresivními predátory, jsou také mrchožrouti, zvláště v okamžiku, kdy šetří drahocennou energii. To je důvod, proč byste lovu na mrtvou nástrahu určitě měli také věnovat pozornost.

 

Při lovu na živé nástrahy určitě mějte na paměti, že rybička musí vydržet čerstvá, tudíž byste ji měli často měnit. Před lovem na živou nástrahu se tak vybavte dostatečným množstvím nástražek a kvalitní řízkovnicí se vzduchováním.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.
Zboží odesíláme tak, aby jste na něj nemuseli dlouho čekat a mohli jej konečně otestovat u vody!
Kompletní nabídku produků máme skladem! Adresa:
Štúrova 20, Praha 4 - Krč
Osobní odběr na prodejně
Po-So 8:30-19:00
Ne 8:30-12:00
Štúrova 20, Praha 4 - Krč

Štúrova 1284/20, Praha 4
Po-So 8:30-19:00
Ne 8:30-12:00

Navigovat
Zákaznická podpora: 602 271 983 info@azfishing.cz