Začíná léto a nastalo období, ve kterém je mou cílenou rybou candát. Jakým způsobem je chytám?
Pro lov candáta existuje celá řada způsobů. Trolling, lov přívlačí a lov na plavanou jsou pravděpodobně těmi nejčastějšími způsoby. Osobně preferuji lov přívlačí.
Tímto způsobem jsem začal lovil před několika lety. Je to jedinečný okamžik, když candát při teplých letních dnech brutálním způsobem zaútočí na nástrahu. Zážitek je značně zpestřen při použití lehkého vybavení pro lov.
Zažité zkušenosti jsou nezapomenutelné. Nezáleží na tom, zda se snažíte přelstít rybu sám nebo jedete s rodinou na rybářský výlet. Garantuji vám, že si čas strávený u vody užijete a budete na tyto dny pamatovat velmi dlouho.
V jakých místech se candáti v létě nejvíce vyskytují?
Nejčastěji chytám candáty na českých přehradách. Candátům začíná období tření koncem května nebo začátkem června. V ČR se dravci smějí chytat až od 16. června, aby měli klid na tření a nebyli rušeni člověkem.
První dny po 16. červnu bych vám doporučil prochytat oblasti, kde se candáti třeli, tzv. trdliště. Tato místa mají většinou pevné kamenité dno. Průměrná hloubka se pohybuje okolo 3 metrů, někdy to ale může být i o několik metrů více. Nejvíce samozřejmě záleží na revíru, ve kterém chytáte, ale obecně jsou trdliště skvělým startovištěm.
Pokud vlastníte loď, doporučil bych vám ji použít, protože díky ní prochytáte velkou plochu revíru. Úspěšný ale může být i lov ze břehu.
Jaké vybavení používám?
Nemusíte být profesionální rybář nebo vlastnit drahé vybavení pro lov candátů. Doporučuji použít prut na dravce v rozmezí 260-280 centimetrů a návnadu o hmotnosti 15-45 gramů. Důležité je, aby naviják pasoval k prutu: za mě jsou ideální navijáky v rozmezí 2500-3000. Osobně bych v této situaci použil pletenou šňůru o průměru 0.20-0.25 milimetru.
Rybáři se také často ptají na ideální návnadu pro lov candáta: obecně je nejlepší ta, ve které má rybář největší důvěru a je s ní spokojený. Rovněž je třeba ale zohlednit fakt, že každý revír má svá specifika, která ovlivní úspěšnost používaných návnad.
Osobně pro tento typ rybaření upřednostňuji gumové návnady s kopytem nebo krátkým ocáskem o délce 10-15 centimetrů. Tyto návnady jsou nabodnuté na jigovou hlavičku o váze 10-15 gramů. Pokud bych měl vybrat jednu konkrétní značku, doporučuji zvolit nástrahy od firmy KEITECH.
Alt: Gumové návnady na candáty KEITECH
Která barva je nejlepší?
V rybářských obchodech najdete velké množství barev. Nejlepší způsob k objevení úspěšné barvy je samozřejmě vyměňování návnad při lovu a vyčleňování více či méně úspěšných.
Dle mých zkušeností jsou během slunných dní nejlepší světlé barvy s lesklou skvrnou uvnitř návnady. Naopak v oblačných dnech jsou úspěšné tmavé návnady, např. hnědé/šedivé nebo černé/tmavě zelené s bílým břichem.
Jak přimět rybu k záběru?
Pro začátečníky může být náročné správně zaseknout rybu. Před samotným lovem se vždy musíte ujistit, že brzda na navijáku je správně zajištěná, šnůra je napnutá a lze ji navinout – zatímco s rybou bojujete.
Chytal jsem ryby jak se zkušenými rybáři, tak i s nováčky, díky čemuž vám pro lov candátů na přívlač můžu dát jednu účinnou radu: pokuste se nalézt hrany, kde se mělčiny prudce propadají do hlubší vody. Pokud používáte sonar, máte velkou výhodu při hledání těchto míst. Jakmile takové místo najdete, tak nejdříve nahoďte návnadu na mělčinu a pak ji nechte spadnout do větší hloubky.
Doporučuji s návnadou krátce, ale rychle trhnout a následně ji znovu nechat dopadnout na dno. Dělejte to opakovaně, než se návnada objeví pod vámi. Nebojte se s návnadou navíjet během rychlého trhnutí. V 80 % záběrů ucítíte náraz, jak se navinutá šnůra dotkne dna.
Častou chybou je nezaseknutí nebo slabé zaseknutí ryby. Rybě háček v ústech nemusí držet pevně a může tak snadno vypadnout.
Teď už pouze zbývá popadnout prut, vzít nástrahy a vydat se na candáty!
Standa Tichý