Kapří kalendář - LEDEN

LEDEN

/ balím svou kaprařskou výbavu

 brink03

V tomto seriálu budeme v průběhu celého roku doprovázet známého německého autora Bernda Brinka jeho kaprařskou sezonou. Co je pro daný měsíc typické a co na to kapři?!

 

Leden je v Čechách v průměru nejchladnějším měsícem a současně asi nejhorším obdobím pro lov kaprů v našich zeměpisných šířkách. U většiny rybářů specializujících se nebo preferujících moderní sportovní lov kaprů nastává pauza. Osobně využívám tento „nerybářský“ čas, abych na veletrzích a ve specializovaných rybářských obchodech zjistil, co je v tomto odvětví na trhu nového, a našel si odpovídající náhradu za opotřebované náčiní. Toho je v rámci nabídky kaprové výbavy přehršel. A velmi často z nejvyššího cenového segmentu. Je to vše však nezbytně nutné? Pojďme si krok za krokem představit mou výbavu, kterou k lovu kaprů používám.

Moderní lov kaprů v posledních letech zmutoval v jakýsi „materiálový masakr“. Na březích jsou k vidění celá stanová města, ve kterých je mnohdy více rybářského náčiní než v některých malých obchodech. Člověk pak rychle nabude dojmu, že tohle všechno je opravdu potřeba mít. To mnohé z nováčků hned na úvod tak vystraší a odradí, že už o moderním lovu kaprů nechtějí ani slyšet.

Pokud se na vybavení k lovu kaprů podíváme trochu detailněji, ihned zjistíme, že mnohé nemá se samotným rybařením přímo nic společného. Vařič, lehátko a spacák rybaření rozhodně zpříjemní. Kapři se samozřejmě dají lovit i na krátkých vycházkách, ovšem faktor času je při lovu těch větších velmi důležitým atributem, protože nepochybně zvyšuje naše šance na úspěch. A je to právě délka výprav, která výbavu značně rozšiřuje. Kolik komfortu u vody bude potřebovat, si každý musí rozhodnout sám. Mějte ovšem na paměti, že čas není vždy zárukou úspěchu. Čekat někde týdny, až kapr najde naši nástrahu a konečně zabere, rozhodně nesvědčí o našem rybářském umu.

Ani ta nejlepší a nejkrásnější výbava není nic platná, když je člověk příliš líný dotáhnout všechno to „harampádí“ na správné místo k lovu. Mnoho kaprařů se vinou luxusní výbavičky vědomě omezuje a pak slýchávám otřepanou větu: „Na jednu noc se k vodě nevyplatí vyrazit.“ Když se zamyslím a vzpomenu, kolik kaprů mi skončilo v podběráku při vycházkách trvajících „pouze“ 15 hodin, je zřejmé, že si protiřečí a krutě se mýlí.

Svou výbavu se snažím udržovat co možná nejkompaktnější a lehkou. Tak mohu rychle změnit místo lovu a hledat nové příležitosti ve větších vzdálenostech. Co ale pro lov kaprů skutečně potřebujeme? Pojďme společně rozbalit mé kaprové nádobíčko…

 

V mém pouzdře na pruty

Osobně upřednostňuji pouzdra typu Quiver. Ty sestávají ze základny, do které je pak možné připevňovat jednotlivá pouzdra s pruty. Kratší základna leží úplně vespod kufru mého auta, a tak do něj mohu svou výbavu kompaktně umístit. A je jedno, jak se balím, choulostivé pruty mají své výsostné místo vždy úplně nahoře. Po návratu si drahé pruty beru s sebou domů, zatímco základna s podběrákem „vonícím“ po rybách (doufejme?!) zůstává viset v garáži.

Používám 12 stop dlouhé pruty značky Rod Hutchinson IMX (už se nevyrábějí) s parabolickou akcí a testovací křivkou 2,5 lb. Nejste-li odkázáni na lov ve velkých vzdálenostech, je měkčí prut vždy lepší volbou, protože výrazně omezuje ztráty ryb způsobené vyříznutím háčku.

Navijáky pro dlouhé hody se mi při lovu kaprů bez debat osvědčily. Velký průměr cívky umožňuje dosáhnout dalekých hodů a výrazně méně kroutí používaný vlasec. Přední brzdy pracují díky svému konstrukčnímu řešení jednoznačně lépe. A ještě jedna výhoda navíc: pokud by brzda náhodou přestala správně pracovat, je možné pořídit si cenově výhodnější náhradní cívku místo kompletně nového navijáku. Osobně používám navijáky Daiwa Emblem XT 5000.

Nejdůležitějším prutem celé mé výbavy je ale bezesporu celkem obyčejný „spod“ prut. Ačkoliv jsem s ním ještě nikdy nic neulovil, protože na něj samozřejmě nechytám, vděčím mu za mnoho kaprů. Díky důkladnému průzkumu dna se mi totiž podařilo najít následně úspěšná místa k rybolovu. Služby tohoto prutu využívám i v případě, krmím-li pomocí krmicí rakety. Létá-li tak daleko jako kaprové montáže, není potřeba hledat další speciální prut. Používám 3,60 m dlouhý spodový prut SPRO Radium Spod s testovací křivkou 4,50 lb. Velký naviják s pletenou šňůrou o průměru 0,18 mm se postará o dostatečnou vzdálenost.

Tyčky se závitem a zavrtávací šroubovicí lze používat i v případě tvrdého podloží. Frézované závity mají výhodu v tom, že je lze bez velkého odporu do běžného podloží celkem snadno zapíchnout. Ocel je zbytečně těžká, dávám přednost aluminiu. Zadní podpěrky jsou vybaveny speciálními koncovkami, do kterých se rukojeť prutu zamáčkne.

Vpředu jsou pruty položeny na elektronických signalizátorech záběru. Dnes na trhu existují spolehlivé přístroje ve středním cenovém segmentu (1 250–2 500 Kč). U mnoha modelů však může být prut při tahu ze strany ze signalizátoru stržen. Já používám model „New Direction K9“, který má již zabudovaná ucha „Snag Bars“, tedy krátké tyčky zabraňující sklouznutí prutů. Jiné typy signalizátorů se dají uchy, která se prodávají separátně, samozřejmě dovybavit.

Jakmile se kapr rozhodne, že popluje směrem k rybáři, elektronika selže. Pro tento případ mám na vlasci připevněné swingery MK2 od značky Fox, které s povoleným vlascem okamžitě spadnou dolů, protáhnou jej elektronickým signalizátorem záběru, jenž pak vydá signál.

Jako jednoduchá ochrana před nepříznivým počasím slouží deštník s bočnicemi. Je lehčí než bivak a rychleji rozložený/složený. Bouřkové tyče nechávám našroubované a při balení je sklopím dovnitř. Stabilní kolíky vše při silném větru jistí. Doplňkové fixační tyčky používám, když to u vody hodně fouká, a také v případě, jsou-li mé kolíky příliš krátké, například mám-li pruty postavené přímo ve vodě.

V případě podběráku je důležitý prostor. Ramena toho, který používám, mají rozpětí 105 centimetrů. Samozřejmostí by měla být jemná síťovina, která je pro ryby ohleduplnější.

Jsme-li u vody sami, je pro pořízení rybářských fotografií velmi dobrým pomocníkem stativ.

 

V mé tašce

         Velké typy tašek jsou přehledné a snadno přístupné. Dno z tvrzeného plastu se postará o to, aby dovnitř nepronikla žádná vlhkost. Od jisté velikosti a hmotnosti se bohužel tašky nedají pohodlně nosit. Máme-li k dispozici vozík, je po problému. Pokud se na cestě k lovnému místu potýkáme se členitým terénem, je batoh na záda určitě lepší volbou.

         V krabičce mám nejčastěji používané drobnosti. V malé kapse se nachází vše, co potřebuji ke tvorbě návazců. Hotové návazce uchovávám v příručním penále „rig board“.

         Jak těžký kapr skutečně je, zjistíme, až když ho zvážíme. Váha tedy nesmí chybět. Dalším důležitým doplňkem je ručník. Slouží k osušení rukou před použitím fotoaparátu nebo jako čisticí hadr, když si při záběru kopnu do hrnečku a vyliju kávu. Nesmím zapomenout na pracovní desku/podložku. Tu používám při nastražení. Položím si ji na kolena a na vzniklé „pracovní ploše“ připevňuji své nástrahy pod háček. Je také potřeba mít u vody oči neustále otevřené. Ten, kdo pozoruje vodu, více uloví. S dalekohledem se přesvědčím, jestli se lysky náhodou nepotápějí pro mé boilie. S polarizačními brýlemi zase mohu nahlédnout hlouběji do vody. U sebe mám i povolenku, stejně jako zápisník, kam píšu veškerá důležitá data: jaké jsem použil krmení, kde probíhal lov, jaké bylo počasí, co jsem ulovil atd…

         Hrnek horké kávy nebo teplá polévka probudí při nepříjemném počasí naše smysly a chuť k životu. Z tohoto důvodu tedy nesmí chybět plynový vařič. K němu stačí jeden hrnec s pokličkou. Zde uvařím vodu nebo ohřeju polévku. Poklička pak může alternativně posloužit jako pánvička. Jím lžící přímo z hrnce. Příborový nůž a vidličku nepotřebuji, zatím mám zdravé zuby. Lehký plastový hrneček a otvírák na konzervy kompletují mou rybářskou kuchyni. Zde se dá skutečně na hmotnosti a objemu mnoho ušetřit. U vody se většinou stravuji velmi jednoduše: rybičky v konzervě, polévky v konzervách, studentská směs, ořechy.

         Jelikož u vody pravidelně trávím víkendy, nesmí chybět kosmetická taštička, kartáček, pasta, zubní nit, abych se po ránu mohl v klidu zakousnout do snídaně. Prostředky pro odstranění klíšťat (olejíček, pinzeta, dezinfekce) a repelenty proti nim a komárům vozím také s sebou. Čím dříve přisáté klíště odstraním, tím menší je nebezpečí přenosu nákazy. Kdo pobývá u vody delší dobu, „musí“ si také odskočit. Vedle toaletního papíru patří do mé výbavy i sklápěcí lopatka, stejně jako pytle na odpad. Ten vždy prosím od vody odvážejte s sebou! Také budík je součástí mé výbavy. Pomůže s kontrolou lovné doby nebo k časnému rannímu procitnutí a sledování kaprů na hladině. Je zkrátka mnoho důvodů nechat se při rybaření probudit. Pro tmavé hodiny nesmí chybět výkonná čelovka.

         Fotografování se stalo díky rybaření mým dalším koníčkem. Z tohoto důvodu je moje fotografická výbava poměrně obsáhlá. Fotoaparát, výměnné objektivy a blesk uchovávám v plastovém kýblu s víkem. Tak je náchylná technika optimálně chráněna proti vlhkosti.          

 

Ležení a sezení

         Při výběru lehátka lze ušetřit mnoho kilogramů. Ocelové rámy jsou sice pevné, ale i velmi těžké. A když má k tomu lehátko ještě 8 noh, jsou transportní rozměry příliš velké. Mé lehátko je lehké díky aluminiové konstrukci a skladné díky čtyřem nohám. Doplňková noha v hlavové oblasti se postará o extra stabilitu. Nejde o žádný drahý doplněk, nohy se dají pořídit kolem 500 Kč. Při transportu je můj spacák uložen v lehátku. Polštář mě ušetří bolestí krční páteře a podpírá mi záda na křesle. Máte-li problémy se zády, měli byste si dát nejdříve televizní večer v kaprovém křesle, respektive strávit na novém lehátku noc doma. Pokud vám nebudou vyhovovat, můžete je nepoužité vyměnit za něco jiného.

 

Krmení a zakrmování

          Místo tašek na nástrahy dávám přednost kýblům. Jsou totiž odolné proti pachům, myším zubům, a když je pod přístřeškem málo místa, mohou klidně stát i na dešti. Se svou vrhací tyčí krmím boilie. Mám ji vždy po ruce společně s krmicí taškou s páskem. Partikly lze až do vzdálenosti 30 metrů dopravit krmicí lopatkou. Je-li potřeba zrníčky zakrmit dále, používám krmicí raketu Fox Impact Spod. S mým spodovým prutem dokážu raketu dopravit až do vzdálenosti kolem značky 100 metrů.

 

Co ještě nesmí chybět

           Pro přípravu teplých nápojů, k čištění zubů a pro uhašení žízně potřebuji vodu. 10litrový kanystr stačí pro kratší výpravy dlouhé až tři dny. S prsačkami se mi daří lovit na mnoha ze břehu nedosažitelných místech. Vyhakovací podložka představuje otázku kaprařské cti. Důležité je, aby kapr z podložky nemohl sklouznout. Upřednostňuji modely tvaru vaničky s vysokými borty a transportními poutky. Jelikož musím své náčiní nějak na lovné místo dopravit, poslouží podložka i jako transportní taška pro prsačky, kyblíky a všechno ostatní, co se do ní vejde. Kyblík s vodou stojí vždy vedle podložky, aby bylo možné uloveného kapra udržovat neustále vlhkého. Při transportu se v něm nachází vážicí pytel. Další kyblík, který pro úsporu místa transportuji v tom na vodu, slouží jako stolek. Uvnitř mám uskladněno vše, co tak často nepotřebuji: náhradní vlasce, baterie a rezervní oblečení. Pohodlnější samozřejmě je, když se k vodě dostaneme s vozíkem, s jehož pomocí lze výbavu bez problému transportovat. Všechny představené součásti kaprařské výbavy si k vodě samozřejmě nevozím. Rozhodnu-li se lovit pouze s boilie, mohu doma nechat zakrmovací raketu a lopatku.

         Chcete-li začít se sportovním lovem kaprů, vyplatí se výbavu dokupovat postupně. Nejprve si obstarejte nezbytný základ, a když budete mít pocit, že něco rozhodně potřebujete a skutečně využijete, tak si to pořiďte. Tímto systémem ušetříte mnoho peněz a zabráníte tím nákupu hory zbytečných věcí.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz